Biden zakročil proti zákazu interrupcií. „Rozhodnutie súdu je totálne nesprávne,“ povedal
- Joe Biden podpísal nariadenie na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva
- Prezident označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „totálne nesprávne"
- Joe Biden podpísal nariadenie na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva
- Prezident označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „totálne nesprávne"
Americký prezident Joe Biden v piatok podpísal nariadenie na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva. Ide o súčasť reakcie jeho administratívy na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil ústavné právo na interrupciu. TASR o tom informuje na základe správy televízie NBC News.
Cieľom nariadenia prezidenta je zabezpečiť prístup k službám reprodukčnej zdravotnej starostlivosti vrátane potratov a antikoncepcie a chrániť súkromie a bezpečnosť pacientov, uviedol vo vyhlásení Biely dom.
Totálne nesprávne rozhodnutie
Americké ministerstvo zdravotníctva má na základe najnovšieho nariadenia zlepšiť prístup k potratovým tabletkám a chrániť prístup k pohotovostnej lekárskej starostlivosti, spresnil Biely dom.
Biden označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „totálne nesprávne„.
„Súd dal jasne najavo, že nebude chrániť práva žien,“ povedal americký prezident. „Nesmieme dovoliť, aby nás Najvyšší súd v spojení s extrémistickými zložkami Republikánskej strany obral o slobody a našu osobnú autonómiu,“ citovala Bidena agentúra AFP.
Biden zdôraznil, že najrýchlejším spôsobom, ako zrušiť predmetné rozhodnutie Najvyššieho súdu, by bolo, ak by americký Kongres schválil zákon legalizujúci prístup k interrupcii. Na to však v súčasnosti demokrati nemajú dostatočnú podporu, pripomína NBC News.
Európski poslanci chcú zaradiť právo na interrupciu do Charty základných práv EÚ
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dôrazne odsudzujú zhoršenie v oblasti práv žien a sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v USA a v niektorých členských štátoch Európskej únie (EÚ) a vyzývajú na zahrnutie práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ.
V pomere 324 hlasov za, 155 proti a 38 zdržaní sa prijali uznesenie o potrebe chrániť právo na umelé prerušenie tehotenstva a zdravie žien v EÚ. V ňom uvádzajú, že Rade EÚ by sa mal predložiť návrh na zmenu článku 7 Charty, kam sa doplní, že „každý má právo na bezpečné a legálne umelé prerušenie tehotenstva“.
Poslanci očakávajú, že Európska rada sa stretne s cieľom diskutovať o konvente na revíziu zmlúv EÚ, informuje v tlačovej správe EP.
Europoslanci uznesením reagovali na júnové rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zrušiť federálnu ochranu práva na interrupciu v krajine, čo umožňuje každému americkému štátu umelé prerušenie tehotenstva obmedziť alebo úplne zakázať.
Touto cestou vyjadrili solidaritu a podporu ženám a dievčatám v Spojených štátoch, ako aj všetkým, ktorí sa podieľajú na poskytovaní a presadzovaní práva na legálne a bezpečné umelé prerušenie tehotenstva za takýchto náročných okolností.
Zároveň vyzvali Kongres Spojených štátov, aby prijal návrh zákona, ktorý by chránil právo na umelé prerušenie tehotenstva na federálnej úrovni.
Štáty vyzvali, aby dekriminalizovali umelé prerušenie tehotenstva
V uznesení členovia EP tiež vyjadrili znepokojenie nad možný nárastom financovania iniciatív vo svete a v Európe, ktoré sa stavajú proti rodovej rovnosti a možnosti voľby vo veci interrupcií.
V tejto súvislosti vyzývajú členské štáty, aby dekriminalizovali umelé prerušenie tehotenstva a odstránili existujúce právne, finančné, sociálne a praktické obmedzenia a bojovali proti nim.
Krajiny EÚ by mali zaručiť prístup k bezpečným, legálnym a bezplatným službám umelého prerušenia tehotenstva, službám predpôrodnej starostlivosti a zdravotnej starostlivosti o matky, dobrovoľného plánovania rodiny a k službám zameraným na mladých ľudí, ako aj k prevencii, liečbe a podpore pri liečbe HIV bez diskriminácie.
Komisia a členské štáty by mali zintenzívniť svoju politickú podporu obhajcom ľudských práv a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí prispievajú k presadzovaniu sexuálneho a reprodukčného zdravia a právam, prízvukujú tiež poslanci.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA