Bielorusko malo dostať jadrové hlavice, ozýva sa z Poľska. V ohrození sú tri európske krajiny, tvrdí expert

  • Na internete sa objavili informácie, ktoré hovoria, že do Bieloruska mali byť dovezené jadrové hlavice
  • Ohrozené by tak boli viaceré európske krajiny
Lukašenko a Putin sa dohodli na umiestnení Iskanderov-M v Bielorusku. Zbraň je schopná niesť i jadrové hlavice
SITA/AP, Mikhail Klimentyev, Russian Eastern Military District Press Office
  • Na internete sa objavili informácie, ktoré hovoria, že do Bieloruska mali byť dovezené jadrové hlavice
  • Ohrozené by tak boli viaceré európske krajiny

Na sociálnych sieťach i v médiách v Poľsku a v Bielorusku sa v posledných dňoch začali šíriť špekulácie o údajnej zásielke jadrových zbraní z Ruska do Bieloruska.

„Dvaja diktátori z Ruska a Bieloruska sú schopní všetkého. Pýtame sa amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena, hovorkyne Bieleho domu Karine Jean-Pierreovej a zástupcov amerického veľvyslanectva v Bielorusku a v Poľsku na potvrdenie alebo vyvrátenie informácií o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku. V prípade skutočnej hrozby vyzývame orgány USA, aby zaujali pevné stanovisko,“ uviedol na Twitteri bieloruský opozičný politik Pavel Latuška, ktorý v minulosti zastával pozíciu veľvyslanca v Poľsku.

Latuška, ktorý v súčasnosti žije v emigrácii v Európskej únii, sa odvolával na ruského politológa a aktivistu Andreja Piontkovského.

„Šíria sa informácie, že do Bieloruska boli doručené 4 taktické jadrové hlavice. USA to musia okamžite: a) potvrdiť alebo zamietnuť; b) verejne vysvetliť pánovi Putinovi, že ak spustí jadrový úder z akéhokoľvek územia, bude osobne zlikvidovaný,“ dožadoval sa vysvetlenia na Twitteri Piontovskyj. 

Iskandery pre Bielorustko 

Nie je známe, že poľská alebo americká vláda komentovali tieto informácie. Zatiaľ sa neobjavili dôkazy, ktoré by ich podporovali. Bieloruský vládca Alexandr Lukašenko, ale aj ruský prezident Vladimir Putin verejne oznámili plán vybaviť bieloruskú armádu zbraňami, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice. 

„Padlo rozhodnutie: v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov presunieme do Bieloruska taktické raketové systémy Iskander-M, o ktorých je známe, že používajú balistické aj riadené strely, konvenčné aj jadrové hlavice,“ cituje Putinove slová z konca júna Adolu Agency.

Iskander
zdroj: Flickr/Ak Pk

Upraviť sa majú aj stíhačky Su-25 tak, aby boli schopné niesť strely vybavené jadrovou hlavicou. „Bieloruská armáda má pomerne veľký počet lietadiel Su-25. Môžu byť prípadne prevybavené,“ uviedol ruský prezident, ktorý dodal, že takéto „prevybavenie“ by prebiehalo v Rusku.

Umiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku by nebolo jednoduché 

Britský think tank Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) uvádza, že umiestnenie Iskanderu, nie je prekvapením. Lukašenko sa už dlhší čas pokúšal získať modernejšie zbrane, ktoré by nahradili ešte sovietsku Točku-U.

Prekvapením ale je, že Rusko nepošle do Bieloruska svoju exportnú verziu Iskanderu-E, ale verziu, ktorá je určená pre domáci trh. V čom sa obe verzie líšia, je dolet.

Kým exportná verzia má obmedzený dolet na 300 kilometrov, verzia M má dolet až 500 kilometrov. Pri takomto dolete by strely mohli zasiahnuť Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu, Rumunsko a Moldavsko.

Väčšina týchto krajín je už teraz ohrozená Iskandermi umiestnenými v Kaliningrade. Výnimkou je iba Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko.

Červený kruh ukazuje dolet ruských Iskanderov-M umiestnených v Kalingrade. Modrý kruh ukazuje dolet Iskanderov-M, ak by sa rozmiestnili do Bieloruska. Zelený kruh ukazuje dolet súčasného systému Točka-U, ktorým disponuje Bielorusko.
zdroj: IISS. Červený kruh ukazuje dolet ruských Iskanderov-M umiestnených v Kalingrade. Modrý kruh ukazuje dolet Iskanderov-M, ak by sa rozmiestnili do Bieloruska. Zelený kruh ukazuje dolet súčasného systému Točka-U, ktorým disponuje Bielorusko.

Jadrové hlavice ale môže niesť aj sovietska Točka-U. Problémom pre Lukašenka je, že nedisponuje zariadením, ktoré by mohlo uskladňovať jadrové zbrane.

Bielorusko malo v časoch Sovietskeho zväzu až 22 takýchto zariadení, podľa analýzy Centra pre štúdie o nešírení jadrových zbraní Jamesa Martina vo februári ani jedno nebolo v stave, aby doň mohli byť umiestnené jadrové hlavice. Momentálny stav týchto zariadení nie je známy, ich rekonštrukcia ale vyžaduje čas.

Časovo náročnejšia tiež bude premena bieloruských stíhačiek, ktorá im má dodať jadrovú kapacitu.  

Poslanie Iskanderu by mohlo byť prevedené rýchlo. Otázne je ale, či sa dá jadrová hlavica premeniť tak rýchlo ako pri čínskom DF-26, ktorej premenu zvládne posádka.

V prípade, že je premena komplikovaná, by museli Rusi držať jadrové strely u nich, pripadne skladovať v Bielorusku, na čo Bielorusko nemá kapacitu.

Správy, podľa ktorých sú v Bielorusku už štyri jadrové hlavice, sa tak pravdepodobne nezakladajú na pravde. Potvrdil to aj Hans Kristensen, ktorý je riaditeľom Projektu jadrových informácií.

„Ani Rusko, ani Čína nerozmiestňujú pozemné balistické rakety s jadrovými hlavicami mimo svojich území,“ uviedol na Twitteri.

Ohrozené sú Poľsko, Litva a Ukrajina 

Nie je vylúčené, že v budúcnosti Rusko naozaj poskytne Bielorusku jadrové hlavice.

„Pred časom Bielorusko stiahlo svoj nejadrový štatút a Lukašenko urobil niekoľko vyhlásení, že požiada ruskú vládu o vrátenie jadrových zbraní Bielorusku,“ uviedol rusko-americký historik a autor niekoľkých kníh Jurij Felštinskij pre Express.

Spisovateľ, ktorý pripravuje knihu „Vyhodiť do vzduchu Ukrajinu: Návrat ruského teroru a hrozba tretej svetovej vojny“, naráža na nedávne referendum, v ktorom si Bielorusi odhlasovali zrušenie neutrality a zrušenie zákazu jadrových zbraní, uvádza Defense News.

Historik uvádza, že Putin chápe, že jedinú podporu na Ukrajine má v podobe jadrových zbraní.

„Mohli by sme vidieť (jadrové) útoky proti Ukrajine, Litve a Poľsku z Bieloruska, nie z Ruskej federácie, s nádejou, že odveta bude proti Bielorusku, nie proti Rusku,“ obáva sa Felštinskij.

Putin Lukašenko
zdroj: SITA/AP, Mikhail Klimentyev

Lukašenko však odmieta zapojenie sa do ruskej vojny voči Ukrajine, i keď ruským jednotkám poskytuje územie. V rozhovore pre agentúru AP označil použitie jadrových zbraní na Ukrajine za „neakceptovateľné“.

Je však otázne, nakoľko je osud Bieloruska v rukách Lukašenka, pretože z Bieloruska sa ozývajú hlasy, že krajina je nezávislá už len formálne. 

Od začiatku ruskej invázie panuje obava, že Rusko môže použiť jadrové zbrane. Litva a Poľsko dlhodobo prekážajú Kremľu so svojimi tvrdými protiputinovskými postojmi. Obe krajiny sa obávajú ruského útoku, na možnosť ktorého upozorňujú dlhodobo.

Nenechajte sa zastrašiť, odkazuje poľský generál

Poľský generál Waldemar Skrzypczak však v rozhovore pre naTemat vysvetlil, že ľudia v Európe by sa nemali nechať zastrašiť ruským jadrovými zbraňami.

„Vyhlasujú, že majú niekoľko tisíc týchto hlavíc. Viete v akom technickom stave sú? Mnohé z týchto systémov sú v pivnici od 60. rokov 20. storočia. Radšej sa toho vôbec nedotýkajte, inak to tiež vybuchne,“ uviedol.

„Nesmieme sa nechať zastrašiť, že nám hrozí nejaká záhuba. Ak by proti nám boli použité jadrové zbrane, došlo by okamžite k odvete a použitiu jadrových zbraní Západom,“ dodal na záver.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: Adolu Agency, Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie, Express, Defence News, AP, naTemat

Najnovšie videá

Trendové videá