Bielorusko sa vyhráža Litve a Lukašenko chce diskutovať s Orbánom

  • Maďarský premiér Orbán dostal pozvánku do Minsku od Lukašenka
  • Interné konflikty v Bielorusku naberajú na sile
  • Litva sa stala terčom Lukašenka
Lukašenko
Ilustračný obrázok TASR/Nikolai Petrov/BelTA
  • Maďarský premiér Orbán dostal pozvánku do Minsku od Lukašenka
  • Interné konflikty v Bielorusku naberajú na sile
  • Litva sa stala terčom Lukašenka

V čase zvyšujúcej sa medzinárodnej izolácie Bieloruska, ktoré čelí kritike za podporu Ruska v konflikte proti Ukrajine, sa bieloruský prezident Alexander Lukašenko obracia na neštandardné diplomatické kanály. Posledným krokom v tejto snahe je pozvanie maďarského premiéra Viktora Orbána na oficiálnu návštevu Minska.

Diplomatická ofenzíva Minska

Podľa The Kyiv Independent bolo toto pozvanie odovzdané cez Petra Szijjárta, ktorý ako šéf maďarskej diplomacie nedávno absolvoval svoju druhú návštevu v bieloruskom hlavnom meste od začiatku ruskej invázie na Ukrajine. „Chcel by som diskutovať s Orbánom o vážnych otázkach,“ uviedol Lukašenko a naznačil tak záujem o upevnenie väzieb s Maďarskom a potenciálne aj s ďalšími európskymi krajinami v čase, keď sa Bielorusko stáva čoraz viac izolovaným.

Bezpečnostné Hrozby a Kontroverzné Návštevy

Konflikty v regióne naberajú na intenzite, pričom Bielorusko sa vyhráža Litve vojenskou akciou a „vydláždením koridoru“ pre tranzit svojich tovarov, čo Vilnius interpretuje ako otvorenú hrozbu útoku. Súčasne Maria Lvová-Belová, ruská úradníčka hľadaná Medzinárodným trestným súdom, má v Minsku rokovať o otázkach ochrany detí, čo vyvoláva ďalšie obavy.

Litva sa kvôli narastajúcemu napätiu s Bieloruskom, rozhodla posilniť pohraničné kontroly. Podľa DPA chce v najbližších dvoch rokoch prijať 450 nových členov do pohraničnej stráže, pričom ich aktuálny počet je vyše 4 000. Pohraničné kontroly však začali s posilnením už v roku 2021.

Litva, Poľsko a Lotyšsko totiž vtedy obvinili autoritárskeho vládcu Bieloruska Alexandra Lukašenka, že zámerne a systematicky privádza migrantov k vonkajšej hranici EÚ s cieľom vyvolať politické napätie.

Bielorusko v prípade agresie nebude váhať použiť jadrové zbrane
zdroj: Unsplash/UX Gun Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Interná Kritika

Bieloruská pobočka Červeného kríža čelí medzinárodnej kritike za odmietnutie odvolať svoje vedenie, napriek požiadavkám Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC). Správna rada IFRC dala bieloruskej pobočke čas do 30. novembra, aby odvolala šéfa bieloruskej pobočky Červeného kríža Dzmitrija Shautsoua, pričom uviedla, že v opačnom prípade pozastaví činnosť pobočky a vyzve všetky zainteresované strany, aby s ňou prestali spolupracovať. Bieloruská pobočka údajne nemá v úmysle Shautsoua odvolať a odmieta ich požiadavku.

Odsúdenie Tor Band

Domáci politický tlak v Bielorusku neslabne, čo dokazuje odsúdenie členov rockovej skupiny podporujúcej protirežimové protesty. Súd v meste Homiel 31. októbra udelil trom členom populárnej bieloruskej rockovej skupiny Tor Band, ktorej piesne vyjadrovali podporu protirežimovým protestom v roku 2020, vysoké tresty odňatia slobody. Hudobníci boli obvinení z „urážky“ Lukašenka, „diskreditácie krajiny“, založenia takzvanej „extrémistickej organizácie“ a „podnecovania nenávisti“.

Návšteva Petra Szijjárta v Minsku a možná Orbánova odpoveď na pozvanie do Bieloruska sú v ostrých kontrastoch s postojom Európskej únie k súčasnému režimu v Minsku a jeho spojencom v Moskve. Tento diplomatický manéver a Orbánove nedávne vyhlásenia o sankciách a pomoci Ukrajine odhaľujú napätie a rozdiely v prístupoch medzi členskými štátmi EÚ a vyzývajú k diskusii o smerovaní európskej zahraničnej politiky v kontexte pretrvávajúcej krízy.

Zdroje: DPA, The Kyiv Independent 

Najnovšie videá

Trendové videá