Bielorusko v prípade agresie nebude váhať použiť jadrové zbrane. Sú lepšie než v Hirošime, chváli ich Lukašenko
- Rusko v priebehu niekoľkých dní dodá Bielorusku atómové zbrane
- Je to prvýkrát od pádu Sovietskeho zväzu
- Napätie medzi stranami narastá
- Rusko v priebehu niekoľkých dní dodá Bielorusku atómové zbrane
- Je to prvýkrát od pádu Sovietskeho zväzu
- Napätie medzi stranami narastá
Bieloruský prezident v stredu uviedol, že „o niekoľko dní“ by mohli byť už v krajine rozmiestnené ruské taktické jadrové zbrane. „Disponujeme raketami a bombami, ktoré sme dostali od Ruska,“ prezradil Lukašenko v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu.
Portál Aljazeera pripomína, že toto jeho vyjadrenie padlo len niekoľko dní po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin povedal, že zbrane budú v Bielorusku rozmiestnené 7. – 8. júla.
„Všetko je pripravené. Myslím, že o niekoľko dní budeme mať to, čo sme žiadali, a dokonca aj o niečo viac,“ povedal v utorok v komentári, ktorý citovala tlačová agentúra Belta.
„Myslím si, že sotva niekto bude chcieť bojovať s krajinou, ktorá má takéto zbrane. Je to odstrašujúci prostriedok,“ dodal. Podľa neho budú niektoré jadrové hlavice trikrát silnejšie ako atómové bomby, ktoré USA zhodili na Hirošimu a Nagasaki v roku 1945, píše agentúra Reuters.
Bieloruský prezident, ktorý sa pri moci drží už desaťročia, dodal, že nebude váhať použiť zbrane v reakcii na prípadných agresorov.
„Načo ich potrebujeme? Aby sme sa uistili, že na bieloruskú pôdu už nevkročí ani jeden cudzí vojak,“ povedal. „Chráň Boh, aby som musel prijať rozhodnutie o použití týchto zbraní. Ale v prípade agresie proti nám nebudeme váhať,“ dodal.
Ruský prezident Putin sa však už viackrát predtým vyjadril, že aj napriek premiestneniu rakiet si Rusko zachová kontrolu nad svojimi zbraňami.
Napätie narastá
Ruský prezident Vladimir Putin v marci oznámil, že plánuje v spojeneckom Bielorusku rozmiestniť jadrové zbrane krátkeho doletu. Poukázal pritom na to, že Spojené štáty majú takéto zbrane v niektorých európskych krajinách celé desaťročia, uvádza agentúra TASR.
Viaceré svetové veľmoci pritom opakovane varovali pred ich použitím, medzi nimi aj Spojené štáty či Čína.
Aljazeera pripomína, že je to prvýkrát, čo od pádu Sovietskeho zväzu Moskva presúva jadrové hlavice do iných krajín. „Ak bude vojna, myslíte si, že sa budem pozerať, čo kde lieta? V žiadnom prípade. Vezmem telefón, nech už bude Putin kdekoľvek,“ povedal Lukašenko.
Taktické jadrové zbrane sú určené na ničenie nepriateľských vojakov a zbraní na bojisku. Majú relatívne krátky dolet a oveľa menšiu silu ako jadrové hlavice určené pre medzikontinentálne rakety, ktoré sú schopné zničiť celé mestá, píše AFP.
Lukašenko však uviedol, že strategické jadrové zbrane Bielorusko nepotrebuje, pretože podľa svojich slov nejde bojovať so Spojenými štátmi, uvádza TASR.
Podľa americkej vlády by však mohli ísť o 2 000 kusov zbraní, ktoré budú zahŕňať napríklad bomby vhodné na letecké útoku, hlavice pre rakety krátkeho doletu či delostrelecké granáty.
Tieto kroky Ruska len viac prehĺbili už tak veľmi napäté vzťahy medzi krajinou a Spojenými štátmi, ktoré sú najviac vypäté od konca studenej vojny.
Zdroje: AlJazeera, TASR, Reuters, Belta