Biely dom podcenil internet: Linku na deportovanie imigrantov zavalili telefonáty o vyhostení Elona Muska
- Biely dom v nedeľu spustil linku na nahlasovanie nelegálnych imigrantov
- Internet to však zneužil a používatelia sa pokúsili deportovať Elona Muska

- Biely dom v nedeľu spustil linku na nahlasovanie nelegálnych imigrantov
- Internet to však zneužil a používatelia sa pokúsili deportovať Elona Muska
Internet zaplavili výzvy na deportáciu Elona Muska a môže za to Biely dom. Príbeh sa začal v nedeľu, keď administratíva Donalda Trumpa predstavila 24-hodinovú telefonickú linku, kde môže bežný Američan zavolať a nahlásiť ilegálneho imigranta, píše web Daily Dot. Linku Biely dom v nedeľu oznámil na sociálnej sieti X a vznikla pre vládnu agentúru s názvom ICE, čo je imigračný a colný úrad v USA.
Reakcia je pochopiteľná
Avšak Biely dom sa prepočítal. Takmer ihneď ako iniciatívu oznámil, linku zavalila vlna telefonátov na deportáciu Elona Muska. Ten je pre mnohých neobľúbenou súčasťou Trumpovej vlády.
Americký prezident mu dal Oddelenie pre efektívnosť vlády, ktoré má skratku DOGE. Účelom agentúry je znížiť počet pracovných miest, a tak zefektívniť americkú vládu. Takže negatívna odozva na vlastníka sociálnej siete X je aspoň zo strany vládnych zamestnancov pochopiteľná.
Američania sa Muskovi smejú
Jeden používateľ sociálnej siete nad fotku Elona Muska napísal, že našiel ilegálneho imigranta, ktorého by chcel deportovať. Narážal tým na správu, že Musk v Spojených štátoch pracoval ilegálne. Podľa The Washington Post sa tak stalo v roku 1995.
Hi .
I have an illegal immigrant I would like to report. pic.twitter.com/6KA5UV57Ag
— Trump Tracker (@trackingdonald) April 6, 2025
Denník píše, že šéf Tesly zamlčal, že počas budovania jeho prvej spoločnosti, ktorú v roku 1999 predal za približne 300 miliónov dolárov, nemal legálne povolenie na prácu v USA. Práve to bol začiatok príbehu najbohatšieho muža na svete a pravdepodobne aj najúspešnejšieho amerického imigranta.
Sám Musk je imigrant
Musk prišiel do Spojených štátov v roku 1995, aby študoval na Stanfordskej univerzite. No na škole sa nikdy nezapísal na žiadne hodiny a namiesto toho pracoval na svojom startupe. Podľa expertov odchod zo školy znamenal, že Musk prišiel o legálny dôvod na pobyt v Spojených štátoch.
Zahraniční študenti nemôžu len tak odísť zo školy, aby si založili spoločnosť, tvrdí Leon Fresco, bývalý právnik amerického rezortu spravodlivosti pre imigračné spory. „Ak robíte čokoľvek, čo pomáha tvoriť nejaký príjem, ako napríklad písanie počítačového kódu, alebo sa snažíte realizovať nejaký predaj, tak máte problém,“ uviedol Fresco.
Muskov prístup k biznisu ho však celkom rýchlo dobehol. V roku 1996 do jeho startupu investovala tri milióny dolárov firma rizikového kapitálu. Podmienkou investície bolo však to, že Musk musí získať status legálneho imigranta. Inak by firma mohla svoju investíciu stiahnuť.
Investori jeho prvej spoločnosti sa vtedy dokonca obávali, že Muska, ktorý pochádza z Južnej Afriky, deportujú. „Jeho imigračný status nebol to, čo mal byť, aby mohol legálne viesť spoločnosť v Amerike,“ uviedol Derek Proudian, bývalý člen predstavenstva spoločnosti, ktorý sa neskôr stal aj jej výkonným riaditeľom. Šéf Tesly správu z Washington Postu odmieta.
Keď Musk v minulosti hovoril o tom, ako imigrant začínal v USA nikdy nespomenul, že by pracoval bez potrebných potvrdení. Avšak v roku 2013 vtipkoval, že na začiatku svojej kariéry bol v „šedej zóne“ v súvislosti s jeho imigračným statusom. Či šéf Tesly hovorí pravdu však nie je možné overiť, keďže imigračné záznamy Spojených štátov nie sú prístupné verejnosti.
Internet Muskom nešetril
No to nezastavilo ľudí, aby kritizovali jeho a jeho názor na imigračnú politiku. Viacerí ho označili za pokrytca, keďže Musk ako súčasť Trumpovej administratívy je zásadne proti ilegálnej migrácii.
Okrem telefónnej linky vznikla aj online platforma s podobným účelom, kde ľudia mohli ICE nahlásiť ilegálnych migrantov. Okrem komentárov na Muskovu adresu, kritici miliardára vyzývali na paralyzovanie telefónneho čísla a online formulára opakujúcimi sa správami a telefonátmi. Viacerí používatelia zdieľali fotografie, na ktorých do formulára napísali Muskove údaje, no nie je jasné, koľko takýchto prípadov sa stalo.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Daily Dot, The Washington Post