Biely povlak na čokoláde desí ľudí. Vedci vysvetlili, či sa jej musíš zbaviť
- Biely povlak na čokoláde sa vyskytuje častejšie, ako by sme chceli
- Čokoláda je napriek tomu stále jedlá
- Biely povlak na čokoláde sa vyskytuje častejšie, ako by sme chceli
- Čokoláda je napriek tomu stále jedlá
Mnohí to poznajú. Svoju obľúbenú čokoládu skryjú pred deťmi, druhou polovičkou, alebo len tak na horšie časy. Po nejakej dobe, keď si na nej chcú pochutnať, prídu na to, že čokoláda vyzerá inak ako naposledy. Pribudla biela vrstva a škvrny.
Naskytne sa otázka, čo sa stalo s čokoládou a prečo má na sebe biely povlak? Je to snáď pleseň?
Čokoláda patrí medzi trvanlivé potraviny, a preto ju človek môže konzumovať aj dlho po záruke. Ani biely povlak ju nerobí nekonzumovateľnou.
To, čo na čokoláde vyzerá ako biely povlak, je v skutočnosti buď tuk, alebo cukor, ktorý si prerazí cestu nahor. Oba povlaky sú spojené so skladovaním a teplotami.
Portál Bon appétit uvádza, že tukový povlak môže pripomínať povrch Mesiaca. Čokoláda môže vyzerať kriedovo, so svetlejšími hnedými a sivými pruhmi, pričom vzorce pripomínajú machule.
Naproti tomu cukrový povlak pripomína prach. V niektorých prípadoch sa môže vyskytovať cukrový a tukový povlak naraz.
Príčina je rozdielna
Oba povlaky majú rôznu príčinu. Tukový povlak nastáva pri výrobe a skladovaní čokolády.
„Ak je rozpustená čokoláda pri práci príliš horúca, kakaové maslo sa oddelí, vystúpi na povrch a stuhne, pričom zanechá zvyšky bieleho tuku,“ povedala pre portál spolumajiteľka spoločnosti Salt Rock Chocolate Co Sarah Flanders. „To sa môže stať aj vtedy, ak čokoláda nestuhne dostatočne rýchlo,“ dodáva.
Najnáchylnejšou čokoládou je v tomto prípade tmavá čokoláda. Príčinou tukového povlaku môže byť aj kolísavá teplota alebo používanie lacnejších náhrad drahého kakaového masla pri výrobe.
Pri cukrovom povlaku zohráva rolu vlhkosť. Cukor totiž pohlcuje vlhkosť. Stačí pritom vlhké prostredie alebo aj vlhký vzduch a cukor nasaje tekutinu, rozpustí sa a potom sa pretvorí na väčšie kryštály, ktoré sa znovu uložia na povrch čokolády.
Na spustenie bieleho povlaku z cukru stačí presunúť čokoládu zo studených teplôt do teplých. Ďalším vinníkom je aj kontakt s vodou. How Stuff Works uvádza, že biely povlak mohol vzniknúť skôr, ako sa nám čokoláda dostala do rúk. Vinníkom v tomto prípade môžu byť reťazce, ktoré ju nesprávne skladovali.
Čokoláda je bezpečná
Napriek obom povlakom je konzumácia takejto čokolády úplne bezpečná. Môže však zmeniť jej chuť, a tak naša skrytá pochúťka nebude taká, o akej sme snívali.
Experti sa zhodujú, že najlepším spôsobom, ako povlaku predísť, je čokoládu rýchlo skonzumovať. Ak však práve vtedy nemáme na čokoládu chuť, pomôže aj správne skladovanie, čo by malo byť na suchom a tmavom mieste. To vylučuje chladničku, pretože je to vlhké miesto.
Ak človek žije v teplom priestore, je najlepšie čokoládu pevne obmotať do plastového vrecka a následne uložiť do vrecka so zipsom, aby sa zabránilo vzniku vlhkosti. Netreba zabúdať, že čokoláda je pohlcovač pachov, preto ju nie je vhodné dávať k potravinám alebo produktom, ktorých pachy by mohla „lapiť“.
Ak sa však na čokoláde objaví biely povlak, netreba zúfať, stále je vhodná na konzumáciu a tiež na pečenie a varenie.
Zdroje: Bon appétit , How Stuff Works