Bifóbia sa šíri svetom ako mor. Toto sú najčastejšie stereotypy, s ktorými sa bisexuáli stretávajú
- Súčasťou bifóbie je popieranie bisexuality, stereotypy a predsudky
- Pri jej šírení pomáhajú lekári, médiá, populárna kultúra i celebrity
- Súčasťou bifóbie je popieranie bisexuality, stereotypy a predsudky
- Pri jej šírení pomáhajú lekári, médiá, populárna kultúra i celebrity
Ocenenie Grammy pred nedávnom pobúrilo svet, keď na svojom Twitteri označilo Sama Smitha za prvého LGBTI umelca, ktorý vyhral ocenenie za najlepší vokálny popový album. Grammy zabudli na Lady Gagu, ktorá vyhrala spomínané ocenenie už v roku 2011. Lady Gaga sa netají svojou bisexuálnou orientáciou, preto kritici ihneď začali hovoriť o bifóbii.
Bifóbia je popieranie bisexuality, stereotypy a predsudky voči i strach z bisexuality samotnej.
https://twitter.com/gagaerotica/status/1273694580890894340
Dáta hovoria jasne
Bisexuáli tvoria najväčšiu skupinu z LGBTI komunity, no napriek tomu sú v nej najviac diskriminovaní. Podľa Americkej psychologickej asociácie sa za bisexuálov identifikuje v priemere 3,9 % dospelej americkej populácie.
Ku bisexuálnej orientácii sa priznáva viac žien (5,5 %) ako mužov (2,00 %). Bisexuálne správanie, pri ktorom mal respondent vzťahy s mužmi aj so ženami, sa vyskytuje v populácii oveľa častejšie, uvádza ho 17,4 % žien a 6,4 % mužov.
Viaceré vedecké štúdie v minulosti preukázali zhoršené psychické zdravie bisexuálov. Bisexuálni ľudia podľa Americkej psychologickej asociácie čelia zvýšenému riziku samovrážd. Správajú sa rizikovejšie, viac užívajú alkohol aj drogy. U bisexuálnych žien je duševné zdravie najhoršie.
Vo vedeckom výskume Dimenzie sexuálnej orientácie a prevalenia porúch nálady a úzkosti v Spojených štátoch dosiahli bisexuálne ženy najhoršie skóre vo všetkých kategóriách duševných porúch. V kategóriách boli zaradené choroby ako depresia, mánia, panické záchvaty, sociálna fóbia a podobné.
Muži bisexuáli skončili o čosi lepšie, za homosexuálnymi mužmi. Väčšinou mali bisexuálni a homosexuálni muži porovnateľné výsledky. Bisexuáli sa okrem toho stávajú častejšie obeťami domáceho násilia a dlhšie svoju sexuálnu orientáciu taja v porovnaní s homosexuálmi.
Vedci spájajú zhoršené psychické zdravie práve s bifóbiou, nepochopením a izoláciou.
zdroj: American Psychiatric Association
Bifóbia existuje aj v rámci LGBTI komunity
Bifóbiu zažívajú bisexuáli všade, medzi svojou komunitou i heterosexuálmi. V LGBTI komunite je známe, že veľa jej členov odmieta mať romantický vzťah s bisexuálmi.
„Bisexuálni muži a ženy čelia predsudkom, stigmatizácii a diskriminácii od heterosexuálnych aj homosexuálnych ľudí. To môže spôsobiť pocity izolácie a marginalizácie, čo podľa predchádzajúcich výskumov vedie k vyššiemu užívaniu návykových látok, depresii a riskantnému sexuálnemu správaniu,“ uviedol pre portál Eurekalert Mackey Friedman, ktorý skúmal vzťah pohlavia, rasy a sexuálnej orientácie k bisexualite.
Situácia zašla až tak ďaleko, že niektorí členovia LGBTI komunity chceli vymazať písmeno B z názvu komunity. Twitterom sa začal šíriť #droptheb, na ktorom sa členovia komunity nelichotivo vyjadrovali o bisexualite aj bisexuáloch samotných.
https://twitter.com/s4daquarius/status/1007936244419002368
Stereotyp č. 1:Bisexualita neexistuje alebo je to len fáza
Tento stereotyp pomáhali šíriť aj lekári, konkrétne niektorí psychológovia a sexuológovia, ktorí označovali bisexuála len za zmäteného jedinca. Najväčšími popieračmi bisexuality sú heterosexuálni muži, ktorí popierajú bisexualitu trikrát častejšie ako väčšina populácie.
Popieranie bisexuality sa vyskytuje aj u homosexuálnych ľudí, ktorí tvrdia, že bisexuálna orientácia je iba krok na priznanie homosexuálnej, alebo že bisexuáli sú vlastne heterosexuáli, ktorí sa nudia alebo sú zmätení.
Pop kultúra šíri stereotyp, v ktorom je bisexualita len fáza. V mnohých seriálov objavenie bisexuality postáv je len dočasné, určené na získanie väčšieho počtu divákov. V seriáloch Kosti a O.C. California mali ženské protagonistky krátke lesbické vzťahy, ktoré keď skončili, ich bisexualita nebola viac spomenutá. V O. C. Californii dokonca mama bisexuálnej postavy Marissi Cooper vraví, že to je len fáza, ktorá prejde a aj ona takú mala.
Média, hlavne bulvárne, pomáhajú šíriť tento stereotyp. Keď bisexuálna celebrita začne vzťah s osobou rovnakého pohlavia, hneď je označená za lesbu alebo gaya, keď naopak nadviaže vzťah s osobou iného pohlavia, označujú ju za heterosexuálnu.
Stereotyp č.2 : Bisexuáli sú často promiskuitní
Ide o najrozšírenejší stereotyp, kvôli ktorému majú bisexuáli problém nájsť si partnera. Pre mnohých je riešením zatajenie svojej orientácie. Homosexuáli sa boja, že by im bisexuálny partner ušiel za opačným pohlavným, s ktorým je ľahšie založiť si rodinu, alebo že im po čase začne chýbať prítomnosť opačného pohlavia a začnú podvádzať.
Heterosexuáli zas žiarlia a podozrievajú každého kamaráta rovnakého pohlavia, ktorého bisexuál mal z utajenej aféry. Odborníci sa ale zhodujú, že sexuálna orientácia neurčuje sklony k nevere, skôr povahové črty osoby, ktorá podvádza a takéto správanie sa vyskytuje pri každej sexuálnej orientácii.
Stereotyp pomáha šíriť hlavne populárna kultúra. Bisexuálne postavy v seriáloch Sameen Shaw (Lovec zločincov), Trinástka (Doktor House), Sara Lance (Arrow/Legends of Tomorrow) sú zobrazené ako promiskuitné. Shaw sa riadi pravidlom tri krát a dosť. Trinástka vo voľnom čase každý deň zvedie inú ženu a Lance cestuje naprieč časom a veľakrát sa oddáva romantickým dobrodružstvám. V seriáloch síce každá z týchto postav nájde spriaznenú dušu, kvôli ktorej svoje chovanie zmení, no stereotyp ostáva.
Časté je aj podvádzanie vyobrazené v pop kultúre. Seriálové postavy Julia Mallory (Dirt) alebo Piper Chapman (Orange is the New Black) nemajú problém podvádzať svojich partnerov so ženami. Azda najviac k rozšíreniu tohto stereotypu prispela speváčka Katy Perry so svojou pesničkou I Kissed a Girl, kde spieva, že pobozkala dievča, čo sa jej páčilo a dúfa, že to nebude jej priateľovi vadiť. Samotná Perry neskôr uviedla, že si uvedomuje, že prispela k stereotypom a dnes by už pesničku napísala inak.
Stereotyp č. 3: Bisexuáli majú sex v trojici
Bisexuáli sa často pri odhalení svojej orientácie stretávajú s odpoveďou, že bisexuál musí mať veľa sexu v trojici. Nie každý bisexuál túži po sexe v trojici a ešte menej z nich ho aj reálne praktikuje. Ďalej ľudia predpokladajú, že bisexuálov priťahuje úplne každý, čo tiež nie je pravda. Každého človeka bez ohľadu na sexuálnu orientáciu priťahuje niečo iné, častokrát majú ľudia svoje preferencie, na základe ktorých sa púšťajú do vzťahu.
Ďalší predpoklad, že bisexuálov priťahujú ženy a muži v rovnakej miere, je zavádzajúci. Mnohých môžu priťahovať rovnako, ale ďalších môže priťahovať jedno pohlavie viac a druhé menej,.
Najčastejšie sa s týmto stereotypom stretávame v seriáloch a filmoch. V seriály You Me Her sa manželský pár rozhodne oddávať sexu s mladou študentkou, alebo vo filmoch Nebezpečné hry 1, 2, 3, 4 majú postavy divoký sex v trojke.
Stereotyp č. 4: Gal Pals
Stereotyp sa dotýka popierania homosexuálneho vzťahu medzi dvoma bisexuálnymi postavami alebo osobami. Veľmi často k nemu dochádzalo pri bisexuálnej komixovej postave Harley Quinn, ktorá má alebo mala vzťah s bisexuálnou Poison Ivy. V niektorých komiksoch jasne pôsobili ako pár alebo milenky, veľakrát sú zobrazené, ako sa bozkávajú alebo ako sú spoločne v posteli, v komikse Injustice 2 sú dokonca manželky.
Tom King, scenárista Batmana, ich vzťah označil za podobne výnimočný ako má Superman a Lois Lane. Napriek tomu sa našlo veľa čitateľov, ktorí tvrdili, že sú len Gal Pals (teda kamarátky) alebo že ide o veľmi dobré kamarátky a také správanie je predsa bežné.
https://twitter.com/FANtomZonePod/status/1228040255829311494
Rovnaká argumentácia nasledovala aj keď sa objavili fotky, na ktorých sa mali údajne bozkávať speváčka Taylor Swift a modelka Karlie Kloss. Už pred tým sa objavili špekulácie o povahe ich vzťahu a fotky ich len podporili. No u niektorých fanúšikov speváčky sa objavila priam hysterická reakcia.
Veľa z nich tvrdilo, že sú len kamarátky a ako by aj mohla mať speváčka vzťah s modelkou, keď nie je homosexuálna, čo dokazujú jej predošlé vzťahy. Veľa jej fanúšikov sa robilo, že bisexualita neexistuje a tak nie je šanca, že by šlo o romantický vzťah.
https://twitter.com/lovedinsecrets/status/726453430399672320
Stereotyp č. 5: Bisexuáli sa správajú ako psychopati
U veľa ľudí prevláda stereotyp, pri ktorom si myslia, že bisexuáli sú vypočítaví psychopati využívajúci svoju orientáciu vo svoj prospech. Žiadne vedecké štúdie nepreukazujú vplyv sexuálnej orientácie na páchanie kriminality.
V pop kultúre je veľa príkladov postáv, ktoré zosobňujú tento stereotyp. Najznámejšia je postava Catherine Tramell zo Základného inštinktu, ktorá využíva svoju sexualitu na páchanie zločinov.
V reálnom svete sú známe prípady páchateliek, ktoré so svojím partnerom pomáhali unášať a znásilňovať ďalšie ženy, čo často vyvrcholilo vraždou. Sexuálna príťažlivosť k obom pohlaviam pritom zohrala nemalú rolu. Najznámejšou ženou páchateľkou týchto ohavných činov je Kanaďanka s českými koreňmi Karla Homolková.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Americká psychologická asociácia, AJGP, NCBI, Eurekalert, TZM