Bill Gates hejterom: Ľudia prehliadajú fakty. Klamstvá sa na sociálnych sieťach šíria rýchlejšie ako pravda

  • Podľa Billa Gatesa sa dezinformácie a polopravdy šíria na sociálnych sieťach rýchlejšie ako overené fakty
  • Povedal to v rozhovore pre CNN s Andrewom Rossom Sorkinom
Unsplash/Kayla Velasquez, Instagram/ thisisbillgates
  • Podľa Billa Gatesa sa dezinformácie a polopravdy šíria na sociálnych sieťach rýchlejšie ako overené fakty
  • Povedal to v rozhovore pre CNN s Andrewom Rossom Sorkinom

Internet je verejné miesto, kam môže prísť každý povedať čo chce, bez ohľadu na to, na koľko percent sú jeho tvrdenia overené a pravdivé. Pandémia COVID-19 otvorila dvere konšpiračným teóriám o očkovaní, liečení alebo záujme vyšších korporácii. 

Terčom hoaxov sa stal aj spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates. Podľa konšpirátorov stojí práve on za pandémiou, pretože je v jeho záujme vytriediť ľudstvo. A to všetko preto, pretože v roku 2015 na jednej prednáške varoval pred možnou hrozbou svetovej pandémie. 

Okamžite po tom, ako sa začiatkom tohto roka začal COVID-19 šíriť do celého sveta, prispel 250 miliónov dolárov na vytvorenie vakcíny. A to v dezinformátoroch vzbudilo vlnu záujmu. Stal sa z neho terč ich vymyslených teórií. 

bill gates
zdroj: TASR/AFP/Nicholas Kamm

Ten si z toho však vôbec nič nerobí. „Naša spoločnosť dáva naozaj obrovské množstvo peňazí do výskumu a do vakcíny. Chceme zachrániť ľudské životy, takže jediné, čo urobím, je, že sa otočím a poviem, že nezarábam peniaze na to, aby som zabíjal ľudí,“  povedal nedávno pre CNN. 

A vyjadril sa opäť, tentokrát aj k tomu, ako sociálne siete prispievajú k šíreniu dezinformácií. 

COVID-19 je raj pre dezinformátorov

Je pomerne zvláštne, ako rýchlo sa z obyčajného statusu stane niečo, čo v okamihu začnú zdielať veľké množstvá ľudí, obletí to celú krajinu a potom polovicu sveta.

Ľudia cítia, že majú v tomto priestore slobodu. Väčšinou je veľmi ťažké dokázať, že výroky, ktorými na svojej sociálnej sieti rozpútali diskusiu alebo dokonca paniku, napísali oni sami. O to ťažšie je stíhať ich za ne. 

Niekedy ide o maličkosti, inokedy môžu byť tieto polopravdy a hoaxy naozaj nebezpečné. A to najmä v čase, keď vo svete zúri pandémia COVID-19, nakazilo sa už 5 800 000 ľudí. Niektoré osoby odmietajú možnosť dať sa zaočkovať po tom, ako bude otestovaná vakcína, iní zasa neveria v koronavírus ako taký. 

Bill Gates tvrdí, že to nie je prekvapivé. Okolo korony sa okamžite vytvorili pochybnosti, vedcov spochybňujú iní vedci alebo politici a ľudia sú zmätení. A vo veľkej miere za to podľa neho môže práve internetový priestor a sociálne siete. 

Sociálne siete ako platformy pre konšpirátorov

Keď ľuďom umožníte komunikovať v tomto priestore, musíte rátať s tým, že sa veci, ktoré nie sú pravdivé a správne, budú šíriť a bude ich pribúdať,“ povedal pre CNN Gates. 

Naráža aj na to, že v prípade niektorých sociálnych sietí ako je Facebook je ťažké ustrážiť a kontrolovať konšpiračné a dezinformačné príspevky a to najmä preto, pretože je to v rozpore s celkovou politikou spoločnosti. 

Aj keď sa Zuckerberg snažil prinášať iba pravdivé správy o koronavíruse, niektoré z nich nebolo možné skontrolovať, pretože boli nepriehľadné alebo zakódované. Ľudia ich jednoducho vyhľadávajú a vytvoria všetky podmienky na to, aby sa k nim dostali, alebo aby ich mohli šíriť ďalej. 

Vírus COVID-19 môže spôsobiť rovnaké poškodenie srdca ako infarkt

Spoločnosť vidí, čo sa tam píše, vedia, že sú to veci, ktoré nie sú správne a snažia sa ich zbaviť alebo aspoň zredukovať. Je nutné vedieť nastaviť tú hranicu, za ktorú už konšpirátori nemôžu prejsť. Nie je to však jednoduché,“ dodal. 

Opakovaná lož sa stane pravdou

Internet je plný výmyslov alebo poloprávd. Nech to už znie akokoľvek, ľudia takéto informácie nevedia prirodzene cirkulovať, chýba kritické myslenie a ľahko sa uchýlia k propagande. 

Aj samotný Gates súhlasí s tým, že je ťažké rozpoznať hranicu, kedy ide o pravdivú správu a kedy už o dezinformáciu.

Ľudia prehliadajú fakty, rozprávajú negatívne a nepravdivé veci. Vymýšľajú príbehy o tom, ako vakcíny spôsobujú autizmus. A sociálne siete to robia ešte horšie. V politických diskusiách viete určiť hranicu, za ktorú nemôžete prejsť. V diskusii na sociálnej siete nie,“ povedal. 

Riešením by mohli byť častejšie debaty krajín o tom, ako proti takýmto problémom bojovať a nastavenie hranice, kedy môže zasiahnuť nie len samotná spoločnosť ako napríklad Facebook alebo Twitter, ale aj vláda konkrétnej krajiny. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Trendové videá