Bill Gates hovorí, že vláda USA zlyhala čo sa týka pomoci v boji s koronavírusom
- USA má najhoršie čísla od 24. apríla
- Spojené štáty evidujú už viac ako 2,4 milióna potvrdených prípadov nákazy
- USA má najhoršie čísla od 24. apríla
- Spojené štáty evidujú už viac ako 2,4 milióna potvrdených prípadov nákazy
Spojené štáty potvrdili vo štvrtok 37 077 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast prípadov v krajine za jeden deň od konca apríla. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa. Dnes o tom informovala agentúra TASR s odvolaním na americkú televíziu CNN.
Doposiaľ najvyšší počet, konkrétne 36 291 prípadov infekcie zaregistrovali v USA 24. apríla.
Spojené štáty evidujú už viac ako 2,4 milióna potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 124-tisíc úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje. V oboch ukazovateľoch sú to najvyššie počty spomedzi všetkých krajín sveta, píše TASR.
Bezútešná situácia
Takto pomenoval včera podvečer situáciu v USA Bill Gates. Je to vraj ešte horšie, ako sa predpokladalo.
„To, že dnes ľudia v USA umierajú, len potvrdzuje, že krajina nie je ani len krok k tomu, aby boj s pandémiou vyhrala,“ povedal Gates pre vysielanie CNN s názvom Coronavirus Town Hall.
Potrebujú viac testovať. V iných krajinách sa podľa spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft podarilo dosiahnuť skvelé výsledky aj preto, že nové technológie nielen vyvíjajú, ale tie fungujúce stále inovujú.
Obrovský denný prírastok nových prípadov koronavírusu je podľa neho dôsledkom slabého testovania a nedisciplinovanosti občanov. Nenosia ochranné rúška, nedodržiavajú dištančné rozostupy a aj napriek zlej situácii sa krajina už pred niekoľkými týždňami opäť vrátila do starých koľají spred korony.
Rozdiely medzi tými, ktorí opatrenia striktne dodržiavajú, pretože sa boja a medzi tými, ktorí ich okato ignorujú, sú obrovské. Zlatá stredná cesta a umiernenosť neexistujú.
Gates však napriek veľkým zlyhaniam USA v zvládaní situácie spojenej s ochorením COVID-19 verí, že sa im podarí aspoň vyvinúť vakcínu, ktorá pomôže krajine a napokon aj svetu.
Na 1 prípad 10 infekcií
University of Washington predpokladá, že do októbra stúpne počet obetí v USA na 180-tisíc alebo na 146-tisíc, pokiaľ by 95 percent Američanov nosilo rúška, píše SITA.
„Náš najlepší súčasný odhad hovorí, že na každý prípad, ktorý bol potvrdený, pripadá ďalších desať infekcií,“ skonštatoval riaditeľ CDC Robert Redfield. Odborníci to zdôvodňujú skutočnosťou, že testovanie bolo limitované na ľudí so symptómami a asymptomatických prenášačov netestovali.
„Diagnostickými metódami, ktoré sme využívali v marci, apríli a máji, sme pravdepodobne zaznamenali asi 10 % epidémie,“ uviedol s tým, že vírusu bolo vystavených päť až osem percent populácie. Vyzval preto Američanov, aby dodržiavali sociálne odstupy, nosili rúška a umývali si ruky.
Niektoré južné a západné štáty hlásili tento týždeň rekordné počty nakazených. Medzi nimi aj Texas, ktorý v tejto súvislosti ohlásil prerušenie uvoľňovania opatrení proti šíreniu vírusu. Vo štvrtok v štáte potvrdili rekordných 5 996 nových prípadov a pribudlo tiež 47 úmrtí.
Štáty do karantény
Ďalšie štáty, ktoré tento týždeň hlásili rekordné počty nových prípadov, sú Alabama, Arizona, Kalifornia, Florida, Idaho, Mississippi, Missouri, Nevada, Oklahoma, Južná Karolína a Wyoming. Štáty New York, New Jersey a Connecticut v tejto súvislosti v stredu požiadali ľudí cestujúcich z ôsmich amerických štátov, kde je počet prípadov ochorenia COVID-19 na vzostupe, aby absolvovali 14-dňovú samoizoláciu.
Karanténa bude platiť pre Alabamu, Arkansas, Arizonu, Floridu, Severnú Karolínu, Južnú Karolínu, Texas a Utah, povedal novinárom guvernér New Yorku Andrew Cuomo.
V dôsledku nepriaznivého epidemiologického vývoja v Spojených štátoch tiež údajne Európska únia zvažuje, že Američanom nepovolí vstup na svoje územie ani po otvorení hraníc.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, cnn.com, SITA