Bill Gates: Ľudstvo čaká obrovská revolúcia, zmení sa absolútne všetko
- Bill Gates tvrdí, že umelá inteligencia ChatGPT je rovnako významná ako vynález internetu
- Hovorí, že tento chatbot zdokonalí kancelársku prácu
- Bill Gates tvrdí, že umelá inteligencia ChatGPT je rovnako významná ako vynález internetu
- Hovorí, že tento chatbot zdokonalí kancelársku prácu
Teleoperovanie a vysoká presnosť
Zatiaľ sa robí len teleoperovanie. „Neurochirurg sedí v kancelárii, má v rukách ovládače a môže na diaľku ovládať robotické ramená,“ doplnil Farkaš. Výhodou podľa neho je, že robotické ramená sa vôbec netrasú a sú stabilizované.
„Má to vysokú presnosť a je tam kontrola, keďže inteligencia, čo to riadi, je stále v hlave toho lekára,“ podotkol.
Priblížil, že by bolo ideálne, keby umelá inteligencia dokázala monitorovať aj zdravotný stav človeka a poskytovala komplexný pohľad. „Vedela by vidieť súvislosti a detegovať včas symptómy,“ spresnil s tým, že lekárske vedomosti sú napriek tomu kľúčové.
Umelá inteligencia sa podľa Farkaša nasadzuje aj ako podporný diagnostický prostriedok.
„Keď chceme predlžovať život a zvýšiť kvalitu života aj starších ľudí, tak potrebujeme mať aj inteligentné diagnostické metódy,“ pripomenul. Stroje nám v dnešnej dobe pomôžu napríklad rozpoznávať nádory na fotografii kože či hľadať anomálie na snímkach mozgu.
Za diagnostikou a potenciálom niečo odhaliť však nemusí byť robot. „Môže to byť aj softvér, ktorý dostane dáta pacienta, či už obrazové alebo fyziologické signály, a iba to vyhodnotí,“ spresnil Farkaš. Robot je podľa neho umelá inteligencia s telom, vďaka čomu môže konať vo fyzickom prostredí.
Profesor Farkaš je aktuálne koordinátorom medzinárodného projektu TERAIS, ktorý má prispieť k vývoju robotov interagujúcich s ľuďmi, podporeným programom Európskej únie Horizon Europe.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy