Bill Gates: Pri riešení akéhokoľvek problému si položím tieto dve otázky
- Od svojich teenagerských čias rieši problémy rovnakým spôsobom
- Začne, že sa spýtam dve jednoduché otázky
- Článok bol pôvodne uverejnený v septembri 2020
- Od svojich teenagerských čias rieši problémy rovnakým spôsobom
- Začne, že sa spýtam dve jednoduché otázky
- Článok bol pôvodne uverejnený v septembri 2020
Ako rieši problémy druhý najbohatší človek na svete? Veľmi jednoducho. Sám si položí otázky, na ktoré potrebuje nájsť riešenie. Sú konkrétne dve:
Kto riešil podobný problém najlepšie?
Čo sa od neho môžeme naučiť?
Pýtal sa Bill Gates na svojom Twitteri. „Od svojich teenagerských čias riešim problémy rovnakým spôsobom: Začnem, že sa spýtam dve jednoduché otázky. Túto techniku som využíval pre riešení problémov s Microsoftom a užívam ju dodnes,“ napísal v utorok Gates na svoj blog GatesNotes.
I tackle every big new problem by asking two questions: Who has dealt with this problem well? And what can we learn from them? @ExemplarsHealth will help to fill the gap in global health knowledge sharing and to accelerate progress in saving lives. https://t.co/5OhO10BVVP
— Bill Gates (@BillGates) September 1, 2020
„Tieto otázky sa pýtam doslova každý týždeň v súvislosti s Covid-19,“ píše Gates na blogu.
Milionár píše, že aj keď položiť si otázky je jednoduché, nájsť správne riešenie je zložité. Gates sa dlhodobo angažuje v oblasti charty a v oblasti globálneho zdravotníctva. V poslednom období sa značne sústredil na riešenie otázky s pandémiou.
„Existujú krajiny s nižším a stredným príjmom, ktoré dosiahli obrovský skok napríklad v dodávaní vakcín alebo v boji proti viacerým chorobám. Každý, kto chce zistiť, ako to urobili, a uplatniť kroky vo svojej vlastnej krajine, bude mať oveľa menej práce a ušetrí si tým čas.“
Koronakríza nás môže veľa naučiť, odkazuje Gates
Gates sa zaujíma aj o dôsledky pandémie a aké budú jej stopy na životnom prostredí. V jednom príspevku spomenul, že napríklad tvorba emisií kvôli koronavírusu klesla o 8 percent.
Napriek tomu sa Gates obáva, že do roku 2060 bude klimatická kríza ešte smrteľnejšia než koronavírus. „Do roku 2100 to môže byť päťkrát také smrteľné,“ podotkol vo svojom príspevku.
Zároveň si myslí, že koronakríza môže ľudstvu poskytnúť kroky k riešeniu klimatickej krízy. V príspevku poznamenal, že práve koronakríza nám môže ukázať dôsledky akejkoľvek krízy, ktoré nepochybne vidíme už dnes v počte mŕtvych v dôsledku nákazy vírusom.
To, že klimatická kríza je podstatne horšia, dokázal prostredníctvom čísiel. V priebehu 40 rokov sa zvýši teplota tak veľmi, že na celom svete dôjde k 14 úmrtiam na 100 000 ľudí. Pokiaľ sa k tomu pridružia enormné emisie, môže umrieť ďalších 73 osôb na 100 000 ľudí. Všetkým preto odkazuje, aby začali konať už dnes.