Bill Gates: Možno sa budeme musieť proti Covidu očkovať každý rok. Omikron si vyvinie vysokú odolnosť
- Podľa amerického miliardára Billa Gatesa budeme čoskoro koronavírus liečiť ako chrípku
- Predpovedá, že keď sa súčasný nárast zmierni, krajiny môžu očakávať oveľa menej prípadov, a to už do konca roka 2022
- Podľa amerického miliardára Billa Gatesa budeme čoskoro koronavírus liečiť ako chrípku
- Predpovedá, že keď sa súčasný nárast zmierni, krajiny môžu očakávať oveľa menej prípadov, a to už do konca roka 2022
Mnohí vedci sa domnievajú, že ochorenie COVID-19 tu s nami už jednoducho zostane, no možno to bude v menej virulentných a choroboplodných formách. Technologický magnát a zakladateľ Microsoftu Bill Gates je tiež podobného názoru. Vyplýva to z jeho diskusie s predsedníčkou globálneho verejného zdravia na Univerzite v Edinburghu – Devi Sridhar.
Tá sa Gatesa na Twitteri pýtala: Ako a kedy sa skončí pandémia? Predsedníčka tiež chcela vedieť, či práve omikron ukazuje, že spoločnosť sa dokáže naučiť s Covidom fungovať aj v bežnom živote.
https://twitter.com/devisridhar/status/1480976115858563080
Podľa vizionára budeme stále zaznamenávať najťažšie prípady najmä u neočkovaných ľudí. Keď sa omikron premelie krajinou, počas zvyšku roka môžeme očakávať výrazne menej prípadov infikovaných. „Covid budeme liečiť skôr ako sezónnu chrípku,“ povedal Bill Gates.
Podľa Gatesa si omikron budúci rok vyvinie vysokú odolnosť. Ak si dostatočná časť spoločnosti zachová určitú úroveň imunity proti Covidu, šírenie vírusu by sa mohlo spomaliť na dostatočne dlhý čas, aby sa pandémia stala endemickou.
Niektorí odborníci tvrdia, že rýchle šírenie omikronu by mohlo u značného počtu ľudí zabezpečiť takzvanú prirodzenú imunitu. To by nám pomohlo nasmerovať pandémiu do oveľa menej závažnej „endemickej“ fázy .
Keď sa Covid nakoniec stane endemickým „možno sa budeme musieť nejaký čas každoročne očkovať proti Covidu“. Gates dodal, že výskyt prenosnejšieho variantu je skôr nepravdepodobný. Zároveň pripomína, že počas tejto pandémie sme zažili už množstvo prekvapení.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ale upozorňuje, že pandémia koronavírusu je ďaleko od svojho konca.
Tedros zároveň varoval pred tvrdeniami, že rýchlo sa šíriaci omikron má mierny priebeh. „Táto pandémia sa ani zďaleka nekončí a s neskutočným globálnym nárastom variantu omikron možno očakávať nové varianty,“ povedal šéf WHO reportérom v Ženeve.
Koronavírusový variant omikron je omnoho nákazlivejší než predchádzajúce varianty, javí sa však, že spôsobuje menej závažné ochorenie. Vyvolalo to spomínanú premisu, že vírus sa stane endemickým, čo by mohlo naznačovať, že nebezpečenstvo pominulo.
WHO však upozornila, že prudký nárast počtu infikovaných ľudí bude znamenať stále ťažký priebeh a úmrtia pre množstvo zraniteľných osôb. „Omikron môže byť menej závažný, tvrdenia o tom, že ide o chorobu s miernym priebehom, sú však zavádzajúce,“ uviedol Tedros.
„Nemýľte sa: omikron spôsobuje hospitalizácie i úmrtia a dokonca i menej závažné prípady zahlcujú zdravotnícke zariadenia,“ dodal.
Zároveň zdôraznil naliehavú potrebu odstrániť tlak na systémy zdravotnej starostlivosti, zvlášť v krajinách, ktoré majú stále nízku mieru zaočkovanosti. „Teraz nie je čas vzdať sa a mávať bielou vlajkou,“ podotkol.
Údaje naznačujú, že existujúce vakcíny proti COVID-19 sú menej účinné pri ochrane pred prenosom omikronu ako v prípade predchádzajúcich kmeňov, píše AFP. Šéf WHO zdôraznil, že zostáva životne dôležité zaistiť širší a spravodlivejší prístup k vakcínam.
Zdravotnícki experti upozorňujú, že umožnenie neobmedzeného šírenia COVID-19 na niektorých miestach výrazne zvyšuje možnosť výskytu nových, nebezpečnejších variantov.
Napríklad Spojené štáty americké počas omikron vlny zažívajú rekordný počet hospitalizácií. Dáta z miest, ako je New York alebo Seattle, o ktorých písal denník NY Times, však ukazujú, že tieto hospitalizácie sa aj pri variante omikron týkajú v prevažnej väčšine nezaočkovaných.
Popredný imunológ Anthony Fauci predpovedal, že súčasná vlna omikrónových prípadov vyvrcholí v USA do konca januára, informuje CNBC.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Twitter, gatesnotes.com, WHO, NY Times, CNBC