Bill Gates: Potrebujeme nový spôsob očkovania, po pandémii Covidu nás môže čakať bioterorizmus
- Bill Gates je aktuálne štvrtým najbohatším človekom na svete
- Tvrdí, že na prípravu na ďalšiu pandémiu budeme musieť minúť desiatky miliárd dolárov, cielených na výskum a vývoj
- Zakladateľ Microsoftu varoval pred bioteroristickými útokmi a vyzval svetových lídrov, aby sa na ne pripravili
- Bill Gates je aktuálne štvrtým najbohatším človekom na svete
- Tvrdí, že na prípravu na ďalšiu pandémiu budeme musieť minúť desiatky miliárd dolárov, cielených na výskum a vývoj
- Zakladateľ Microsoftu varoval pred bioteroristickými útokmi a vyzval svetových lídrov, aby sa na ne pripravili
Bill Gates bol jedným z prvých ľudí na planéte, ktorí varovali pred hrozbou celosvetovej pandémie. Bolo to roky predtým, než ktokoľvek tušil o ochorení COVID-19. Aktuálne predpovedal ďalšiu katastrofu, ktorá by sa podľa jeho názoru mohla stať v budúcnosti.
Počas rozhovoru s predsedom Výboru pre zdravie Jeremym Huntom z Policy Exchange, vizionár prezradil zásadnú vec. Upozornil, že vlády sa musia pripraviť na budúce pandémie a bioteroristické útoky napríklad pravými kiahňami.
Ako informuje prestížny vedecký časopis Nature, pravé kiahne zabili v 20.storočí viac ako 300 miliónov ľudí. Bolestivé vírusové ochorenie sa spočiatku prejavovalo ako chrípka a prenášalo sa kvapôčkovou infekciou, jej ťažší variant mal smrteľnosť až 30 %.
Gates vyzval na vytvorenie novej pracovnej pandemickej skupiny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v hodnote miliardy dolárov. Priznal, že hoci výskum bude drahý, môže viesť k ďalším inováciám, ako je odstránenie chrípky či bežného prechladnutia, ktoré ľudí stále postihuje.
Pracovná skupina WHO by vykonávala dohľad nad pandémiou a spúšťala to, čo Gates nazval „hry so zárodkami“, kde krajiny praktizujú reakcie na udalosti, ktoré by mohli vyvolať ďalšiu krízu.
Môže ísť napríklad o bioteroristov, ktorí by rozniesli kiahne na desiatich letiskách. „Existujú epidémie spôsobené prirodzeným spôsobom a epidémie spôsobené bioterorizmom, ktoré môžu byť ešte horšie ako to, čo zažívame dnes,“ vysvetľuje Gates.
„Dúfam, že o päť rokov budem môcť napísať knihu s názvom ‚Sme pripravení na ďalšiu pandémiu’, ale bude si to vyžadovať desiatky miliárd na výskum a vývoj. USA a Spojené kráľovstvo budú toho súčasťou,“ povedal.
Ako benefit vidí to, že kroky, ktoré musíme urobiť, aby sme boli pripravení na ďalšiu pandémiu, budú viesť k zlacneniu vakcín, výstavbe veľkých tovární či nahradeniu klasických injekcií, napríklad malými nálepkami.
„Sú to veci, ktoré budú neuveriteľne prospešné aj v rokoch, keď pandémie mať nebudeme.“
Nepoprel význam vakcín
Diskusia Gatesa a Hunta sa stala terčom aj mnohých konšpirátorov. Z video rozhovoru bol mimo kontextu vytrhnutý výrok, ktorý mal inovátora usvedčiť z toho, že „priznal“, že vakcíny proti COVID-19 nie sú príliš účinné. Prekrútené verzie tvrdenia videlo takmer milión ľudí na sociálnych sieťach.
Keď sa Hunt spýtal na pripravenosť na ďalšiu pandémiu, Gates odpovedal: „Očakával by som, že to povedie k tomu, že rozpočty na výskum a vývoj sa zamerajú na veci, ktoré sme dnes nemali. Nemali sme vakcíny, ktoré by blokovali prenos. Máme vakcíny, ktoré vám pomáhajú s vaším zdravím, ale len mierne znižujú prenos. Takže potrebujeme nový spôsob očkovania.“
Panel odborníkov na účinnosť vakcíny, odhaduje, že ochrana pred infekciou je 65 % po dvoch injekciách AstraZeneca a 75 % po dvoch dávkach Pfizeru, pričom obe ponúkajú približne 95 % ochranu pred hospitalizáciou. Imunita však časom klesá.
Dnes už viac ako 52 % svetovej populácie dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19. Gates hovorí, že ide o o naozaj pozoruhodný úspech. Ľudstvo nikdy nevyrobilo a nedistribuovalo vakcínu proti chorobe rýchlejšie, ako to bolo v prípade tých proti COVID-19.
Na stole je problém, ktorý treba riešiť
„Ľudstvo dosiahlo za 18 mesiacov niečo, čo predtým trvalo desať rokov alebo viac. V rámci tohto úžasného úspechu tu máme aj prekvapivý rozdiel – niečo viac ako 2 % ľudí v krajinách s nízkymi príjmami nedostalo akúkoľvek vakcínu proti COVID-19. A rozdiel bude ešte náročnejšie odstrániť, pretože vlády bohatých svetov nakupujú ďalšie dávky, ktoré slúžia ako posilňovacie.“
Táto globálna kríza si podľa neho vyžaduje spoločnú globálnu reakciu. Spolupráca je prvoradá na prekonanie bezprecedentných výziev a zapísanie COVID-19 už len do kníh histórie.
„Spoločne môžeme zabezpečiť, aby bola bezpečná a účinná vakcína distribuovaná spravodlivo a cenovo dostupne pre každého človeka na svete – nielen pre tých, ktorí sú schopní si za ňu zaplatiť.“
Pripomína, že vírus sa nedrží hraníc a ani vakcína nemôže. Globálna reakcia sa musí zamerať aj na vybudovanie odolnejších zdravotných systémov, ktoré budú chrániť najzraniteľnejších ľudí na svete. Dôraz by sa mal klásť aj na zabránenie budúcim prepuknutiam chorôb.
„Žiaľ, táto nerovnosť nie je nová. Nie je to ani ten najhorší rozdiel v globálnom zdraví. V oblasti zdravia existovali šokujúce rozdiely dávno predtým, než ktokoľvek z nás počul o COVID-19. Každý rok zomiera viac ako 5 miliónov detí pred dovŕšením piatych narodenín, väčšinou na infekčné choroby, a to takmer výlučne v krajinách s nízkymi a strednými príjmami,“ informuje.
Napríklad dieťa v severnej Nigérii má 20-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia pred dosiahnutím veku 5 rokov ako dieťa v bohatej krajine. To je jednoducho nespravodlivé a znižovanie tejto nerovnosti je najvyššou prioritou Gatesovej nadácie už viac ako 20 rokov.
Ak však urobíte krok späť a pozriete sa na trendy, je tu aj dobrá správa. Od roku 1960 sa úmrtnosť detí znížila o viac ako 80 % , najmä vďaka vynálezu a distribúcii vakcín pre deti po celom svete.
Štedrý dar
Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, Švédska agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (Sida) a UNICEF najnovšie oznámili finančnú záruku vo výške 150 miliónov dolárov.
Peniaze poslúžia pri obstarávaní vakcín a iných zdravotníckych potrieb pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami. Toto financovanie s účinnosťou do roku 2025 pomôže udržať národné imunizačné programy vrátane očkovacích kampaní proti COVID-19.
Vizionár a inovátor Gates povedal, že bude naďalej informovať o pripravenosti ľudstva na pandémiu ako súčasť svojej práce filantropa: „Takže spolu s klimatickým posolstvom a pokračujúcim bojom proti chorobám chudobných je pripravenosť na pandémiu niečo, o čom budem veľa hovoriť.“
Myslí si, že tieto jeho slová si nájdu úrodnú pôdu, pretože sme stratili bilióny dolárov a milióny životov. „Občania očakávajú, že ich vlády nedopustia, aby sa to už zopakovalo.“
Konštatuje tiež, že pre ľudí zapojených do tém globálneho zdravia je to, čo sa stalo počas pandémie sklamaním, ale nie prekvapením. Systém, v ktorom sa krajiny s nižšími príjmami spoliehajú na štedrosť darcov z krajín s vysokými príjmami, zlyhal v čase, keď tieto darcovské krajiny zažívali rovnaké problémy.
Čas na zmenu?
„Nasledujúcich 18 mesiacov nemusí vyzerať ako posledných 18 mesiacov. Nemôžeme však otočiť stránku tejto pandémie, kým nevyriešime základnú nerovnosť, ktorá nám stojí v ceste. Som optimista, pokiaľ ide o potenciál tejto chvíle. Môžeme uspokojiť potreby každého prostredníctvom plánovania, investícií, spolupráce a uplatňovania získaných skúseností.“
Myslí si, že cena tejto pandémie už bola neprijateľne vysoká. Ukončenie pandémie nemôže byť za cenu pokroku v iných prioritách v oblasti zdravia a rozvoja.
„Znižovanie chudoby, presadzovanie rodovej rovnosti a dokončenie úlohy zničenia detskej obrny sú možné prostredníctvom tej istej kolektívnej akcie, ktorá je potrebná na ukončenie tejto pandémie.“
„Po 18 mesiacoch prekvapení za každým rohom s variantmi, ktoré poháňajú nové vlny chorôb, existuje tendencia povedať, že nemožno predvídať, čo sa stane ďalej. Do určitej miery je to pravda – príroda je prefíkaná a vírus bude naďalej mutovať, ak sa môže nekontrolovane prenášať.“
Dodáva však, že je tiež nesprávne naznačovať, že akútna fáza pandémie bude špirálovito prechádzať z jedného variantu do druhého. Tak ako sa môže zmeniť vírus, sa môže zmeniť aj reakcia sveta naň. „To, či sa svet konečne podarí zahnúť za roh bude určené tým, čo budeme robiť ďalej a ako to urobíme.“
Zdroje: Reuters, Gates Notes, Bill & Melinda Gates Foundation, Policy Exchange