Bill Gates prišiel s fascinujúcou a desivou predpoveďou: Bude to obrovská zmena

  • Spoluzakladateľ Microsoftu považuje chatbota ChatGPT za prelomový krok
  • Pokrok vo vývoji AI napreduje neuveriteľnou rýchlosťou
gatescover2
TASR/Evan Agostini/Invision/AP, Unsplash/Levart_Photographer
  • Spoluzakladateľ Microsoftu považuje chatbota ChatGPT za prelomový krok
  • Pokrok vo vývoji AI napreduje neuveriteľnou rýchlosťou

Pár mesiacov nato už vedela umelá inteligencia správne odpovedať na 59 otázok zo 60 a zároveň bola schopná napísať odpovede na šesť textových otázok. Prekvapením bolo, že test neskôr ohodnotil aj externý odborník na danú tému, ktorý ju ohodnotil s najvyšším možným skóre z vysokoškolského kurzu biológie.

Gates je posledným zvučným technologickým menom, ktorý sa vyjadril k nedávnemu pokroku v oblasti umelej inteligencie ako k významnému posunu v technologickom priemysle, upozorňuje portál CNBC.

Okrem Gatesa aj ďalší poprední odborníci a zakladatelia dnešných najväčších technologických gigantov uviedli, že takéto strojové učenie, ktoré je založené na údajoch, môže neuveriteľným spôsobom pretransformovať celé odvetvia priemyslu.

67-ročný filantrop si tiež myslí, že umelú inteligenciu by sa dalo využiť aj v boji proti klimatickej kríze. Gates je presvedčený, že klimatická zmena má najväčší dopad práve na ľudí, ktorí k tomuto problému prispeli najmenej, no ešte si nie je istý, ako presne by chatbot vedel prispieť k jej vyriešeniu, a preto uviedol, že je potrebné preskúmať jej potenciál.

Ako sme ťa už informovali, Gates si vie predstaviť, že by v budúcnosti mohli roboty aj operovať ľudí, lenže by im ľudia museli podľa neho viac dôverovať.

GAtes
zdroj: TASR/AP Gian Ehrenzeller

Za všetkým hľadaj umelú inteligenciu

ChatGPT a aj iné existujúce chatboty sú založené na princípe umelej inteligencie, ktoré sa nedokážu učiť nové úlohy. Naopak, umelá všeobecná inteligencia (AGI) predstavuje AI, schopnú naučiť sa akúkoľvek úlohu.

Takáto všeobecná inteligencia ešte v dnešnej dobe neexistuje, a ako aj sám Gates uvádza vo svojom v blogu, „v počítačovom priemysle prebieha intenzívna diskusia o tom, ako ju vytvoriť a či ju vôbec možno vytvoriť“.

Spoluzakladateľ Microsoftu je presvedčený, že ľudia sú vo viacerých veciach stále lepší ako existujúce chatboty, ale na mnohých miestach zostávajú ich schopnosti nevyužité. „Teraz, s príchodom strojového učenia a veľkého množstva výpočtového výkonu, sú sofistikované AI realitou a budú sa veľmi rýchlo zlepšovať,“ píše Gates.

Miliardár však na konci svojho blogu spomína aj riziká umelej inteligencie. Najviac spomína práve riziko, že sa umelá inteligencia stane príliš silnou a rozhodne sa, že ľudia predstavujú hrozbu.

„Bude schopná robiť všetko, čo dokáže ľudský mozog, ale bez praktických obmedzení veľkosti pamäte alebo rýchlosti, akou pracuje. Bude to obrovská zmena,“ myslí si.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Gates Notes, CNBC, Hindustan Times, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá