Bill Gates v správe o stave sveta: Koronavírus za pár týždňov zničil všetko, čo sme budovali 25 rokov
- Extrémnou chudobou trpí tento rok na svete už 37 miliónov ľudí
- Vakcína by nemala byť podľa slov Gatesa len pre bohatých, ale pre všetkých
- Extrémnou chudobou trpí tento rok na svete už 37 miliónov ľudí
- Vakcína by nemala byť podľa slov Gatesa len pre bohatých, ale pre všetkých
Na pandémiu tohto typu sme sa podľa Billa Gatesa nepripravili. Ani sa nedalo. Dnes hovorí, že je to zlé, situácia nám prerastá cez hlavu a nebývalý pokrok minulých dekád sme ňou vymazali, píše The Atlantic.
Manželia Bill a Melinda Gates založili nadáciu, v rámci ktorej každoročne publikujú správu o stave sveta a spoločnosti. Volá sa Goalkeeper Report a tento rok nenesie veľmi pozitívny odkaz. Hoci sa v každom jednom reporte snažia nájsť pozitíva, ktoré sa za 12 mesiacov v svetovej ale aj regionálnej ekonomike udiali, tento rok hovoria viac o prepadoch, stratách a čiernych číslach.
Svet narátal viac ako 31 miliónov nakazených a takmer milión mŕtvych. Príčinou je pandémia nového koronavírusu. Krajiny sa v polovici marca uzavreli a ekonomiky začali stagnovať. Dôsledkom toho sa dnes pozeráme na skrachované podniky a firmy v kritickom stave.
Správa uvádza, že globálna svetová ekonomika zaznamená v tomto roku pokles o 12 biliónov dolárov a zvýši sa aj počet ľudí s extrémnou chudobou. Tá sa podľa výpočtov dostane za hranicu 37 miliónov ľudí. To, čo sa vďaka vakcínam podarilo vybudovať za 25 rokov, sme zničili za niekoľko týždňov, hovorí Gates.
Najhoršie dopadne USA
V rozhovore pre The Atlantic, vedený redaktorom Edom Yongom, sa zo slov Billa Gatesa dozvedáme, že vďaka nepripravenosti Spojených štátov bude mať pandémia najhoršie dopady práve na nich. Boli málo aktívni. Denný prírastok nových pacientov nikdy nebol na nule, hoci ich lekárska vybavenosť je najlepšia na svete. Preto je nepochopiteľné, že takto zlyhali.
Čo sa týka prezidenta, premiéra a krízového štábu, ani ich nehodnotí spoluzakladateľ Microsoftu veľmi pozitívne. V hodnotení od nula do desať, kde nula je najhoršie, im dal len 5 bodov.
Neboli súdržní, situáciu nebrali vážne. Neboli dobrým vzorom pre obyvateľov.
Vo vede a výskume si však Amerika počína dobre. Bill Gates finančne podporil výskumné a vývojárske centrá, ktoré pomáhajú v boji s koronavírusom práve novou potenciálnou vakcínou. Plánuje im venovať ďalších 8 miliárd dolárov.
Paradox vo vnímaní
Chudobné krajiny sa k situácii okolo nového koronavírusu postavili zodpovedne. Dnes majú dobré čísla. Sú zvyknutí, pretože vírusy a pandémie majú vo svojich krajinách na dennom poriadku. Američania musia byť podľa Gatesa pokornejší.
„Pandémia prehĺbila rozdiely medzi bohatými a chudobnými na celom svete, ale aj u nás doma. Neúmerne zasiahla komunity čiernych, latinskoamerických a domorodých obyvateľov,“ hovorí redaktor.
Znížila sa aj celková imunita Američanov. Treba venovať pozornosť aj iným infekčným chorobám, ktoré ani nemusia zúriť v našich krajinách. Tými sú TBC či malária.
Vakcíny by sa mali do sveta prerozdeľovať aj podľa toho, či je krajina bohatšia, alebo chudobnejšia. Bill Gates si však praje, aby sa kompromisy robiť nemuseli.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: theatlantic.com, gatesfoundation.org