Bill Gates vyslovil nečakane pesimistickú prognózu: Mladí ľudia budú čeliť problému, ktorý je neprekonateľný
- Bill Gates varuje pred výzvou, ktorá môže zmeniť budúcnosť mladých generácií
- Šírenie dezinformácií je podľa neho problém, ktorý zatiaľ nemá riešenie
- Bill Gates varuje pred výzvou, ktorá môže zmeniť budúcnosť mladých generácií
- Šírenie dezinformácií je podľa neho problém, ktorý zatiaľ nemá riešenie
Bill Gates, zakladateľ Microsoftu a filantrop, ktorého životný príbeh je úzko spätý s inováciami a technologickým pokrokom, tentoraz ponúkol oveľa menej optimistickú predpoveď pre budúcnosť. V rozhovore pre CNBC Make It sa priznal, že aj napriek obrovským úspechom vo svete technológií je jeden problém, ktorý už nevie vyriešiť.
Je to problém, ktorý zanecháva mladým ľuďom ako neprekonateľnú výzvu.
„Dezinformácie sú tým problémom, pri ktorom som musel povedať: ‚Toto sme odovzdali do rúk mladej generácie‘,“ vyjadril sa Gates, ktorého hodnota majetku je v roku 2024 odhadovaná na 157 miliárd dolárov.
Nárast dezinformácií a umelá inteligencia
Gates vo svojom vyhlásení odkazuje na šírenie dezinformácií, ktoré sa vďaka pokrokom v technológiách, ako sú chatboty využívajúce umelú inteligenciu, stáva čoraz jednoduchšie a rýchlejšie. Len v januári tohto roka Svetové ekonomické fórum označilo AI-generované dezinformácie za najväčšiu globálnu hrozbu nasledujúcich dvoch rokov.
Podľa prieskumu Pew Research Center z roku 2023 si 55 % Američanov myslí, že vláda a technologické spoločnosti by mali prijať opatrenia na obmedzenie šírenia falošných informácií na internete.
Pre Gatesa, ktorý sám čelil mnohým konšpiračným teóriám, je táto hrozba viac než len teoretická. Keď mu jeho dcéra Phoebe porozprávala o tom, ako bola obťažovaná na internete a ako sa s tým stretli aj jej priatelia, Gates si uvedomil, aké hlboké a závažné tieto problémy naozaj sú.
„Počúvať, ako moja dcéra hovorí o svojich skúsenostiach, mi otvorilo oči v úplne novom svetle,“ priznal Gates.
Generácia s neľahkou úlohou
Minulý rok Phoebe Gates v rozhovore pre portál The Information hovorila o konšpiračných teóriách a rasistických komentároch, ktoré sa objavovali na internete v súvislosti s jej osobnými vzťahmi.
Tento problém nie je len otázkou nepríjemných skúseností jednotlivcov, ale celospoločenskou výzvou. Ako Gates zdôrazňuje, problém dezinformácií nie je jednoduché vyriešiť.
„Ostatné problémy, ako napríklad eradikácia chorôb alebo podpora čistejšej energie, tiež nie sú ľahké, ale majú jasnejšie riešenia,“ uviedol Gates.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V rámci pripravovaného päťdielneho dokumentárneho seriálu na Netflixe s názvom What’s Next? The Future With Bill Gates, Gates priznáva, že na šírenie dezinformácií zatiaľ nemá účinné riešenie. „Cítim sa zle, že nemám po ruke jednoduchú odpoveď na to, ako spomaliť šírenie falošných informácií,“ povedal svojej dcére v jednom z rozhovorov.
Seriál si na Natflixe budeš môcť pozrieť už 18. septembra.
Naivita a nečakaný vývoj
Bill Gates priznáva, že jeho pohľad na svet technológií bol na začiatku jeho kariéry až príliš optimistický. Keď začínal s Microsoftom, veril, že ľudia budú používať počítače a neskôr internet najmä na produktívne a zodpovedné účely. „Mal som trochu naivnú predstavu, že keď sprístupníme informácie, ľudia budú chcieť tie správne,“ povedal.
Avšak práca na dokumentárnom seriáli a diskusie s odborníkmi na dezinformácie ho presvedčili o opaku. Sám priznal, že aj on, ako každý človek, má sklony vyhľadávať informácie, ktoré potvrdzujú jeho predchádzajúce presvedčenia.
„Dokonca aj ja občas ‚prepadnem‘. Povedzme, že je nejaký politik, ktorého nemám rád, a objaví sa článok, ktorý ho trochu kritizuje. Pomyslím si ‚to je dobrá kritika‘ a užívam si jeho čítanie, aj keď je prehnané,“ priznal Gates.
Otázky slobody slova
Ako Gates dodáva, nie je si úplne istý, ako zastaviť šírenie dezinformácií. Uvedomuje si aj citlivú stránku tejto otázky, ktorá sa týka slobody prejavu. „Je tu ten argument, že akékoľvek obmedzovanie informácií na internete môže poškodiť právo na slobodu slova,“ hovorí Gates. Napriek tomu je presvedčený, že určité pravidlá musia byť nastavené. Otázkou zostáva, kto by mal tieto pravidlá určovať.
Aj keď niektoré technologické spoločnosti ako Google už vyvíjajú nástroje na identifikáciu dezinformácií pomocou umelej inteligencie, Gates pripomína, že ide o technologický závod. „Niekto vytvorí riešenie, niekto iný nájde spôsob, ako ho obísť,“ napísal Gates na svojom blogu minulý rok.
Problém, ktorý neodíde
Gates je presvedčený, že problém dezinformácií nezmizne. Naopak, situácia sa môže zhoršovať. „Je až príliš jednoduché, aby sa falošné informácie šírili k miliardám ľudí, ktorí aktívne používajú internet,“ uviedol. „A ak to zachytíte o deň neskôr, škoda je už spôsobená,“ dodal.
Tento problém tak zostáva výzvou pre mladú generáciu, ktorá bude musieť hľadať nové spôsoby, ako sa vysporiadať s epidémiou dezinformácií.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CNBC, Bloomberg