Sme bio a eko aj offline, alebo len online?
- Podľa počtu "lajkov", ktoré dostávajú ekologické projekty, by sa mohlo zdať, že sme všetci eko. Realita je však iná. Prečo?
- Podľa počtu "lajkov", ktoré dostávajú ekologické projekty, by sa mohlo zdať, že sme všetci eko. Realita je však iná. Prečo?
Žijeme v zvláštnej dobe, minimálne pokiaľ ide o naše hodnoty. Sme neuveriteľne rýchla, pohodlná, extrémne konzumná a bohužiaľ – pokiaľ ide o životné prostredie – aj bezohľadná spoločnosť. Každý sa stará len o to svoje, no zabúdame na to spoločné. Nezaujímame sa, čo sa deje okolo nás – teda, pokiaľ to nie je na sociálnej sieti. Na jednej strane „lajkujeme“ solárne panely a Adidasy vyrobené z odpadu, pretože kdesi v kútiku duše cítime, že toto je smer, akým by sa malo ľudstvo uberať, no keď sa odhlásime, spolu s internetom vypneme aj svoje ekologické ja.
Možno sme len leniví, alebo si dostatočne neuvedomujeme vážnosť situácie. Myslíme si, že sami nič nezmôžeme alebo že nás sa to netýka. Prípadne sme presvedčení, že človek 21. storočia sa nepotrebuje zaujímať o životné prostredie. Že sme na to dosť moderní a zaneprázdnení, a byť „eko“ je nuda.
zdroj. koláž 41.media.tumblr.com/65.media.tumblr.com
Mať úctu k prírode by však malo byť samozrejmosťou pre nás všetkých. Byť eco-friendly neznamená, že musíš byť nejaký zanietený aktivista. Treba si v prvom rade uvedomiť, že keby si každý jeden z nás vážil to, čo máme, naša planéta by vyzerala úplne inak. Pretože to, v akom stave je naše životné prostredie, nie je len mojou alebo tvojou vizitkou. Je to vizitkou nás všetkých.
Áno, byť eko stojí kúsok času, a občas aj viac peňazí. No čím ďalej, tým viac trpíme všelijakými alergiami a chorobami. Rovnako aj naša planéta trpí prírodnými katastrofami a rôznymi anomáliami. V konečnom dôsledku tak zaplatíme tú najvyššiu cenu svojím zdravím. A my predsa chceme žiť zdravo. Dávame „lajky“ nastajlovaným bio, vegan, raw zdravým obedom a nádherným, človekom nedotknutým miestam, no sme takí aj offline?
zdroj: koláž exploregram.com/25.media.tumblr.com
Bohužiaľ, väčšinou tie správne veci podporujeme len online, no tým nášmu životnému prostrediu nepomôžeme. Pritom už dnes môžeme niečo zmeniť, a je to oveľa jednoduchšie, než si myslíš. Stačí ísť krok po kroku – dá sa začať naozaj od drobností.
Tak napríklad, plátenú tašku kúpiš za menej ako dve eurá. Ak si ju so sebou vezmeš každý deň na nákup, dáš stop plastovým igelitkám. Len si predstav, koľko ľudí na celom svete každý deň nakupuje, a koľko sa takých plastových tašiek sa kvôli tomu zbytočne produkuje.
Alebo taká recyklácia odpadu. V mnohých vyspelých krajinách samozrejmosť, no u nás pre veľa domácností a pracovísk stále iba vzácnosť. A prečo nakupovať vodu v plastových fľašiach? Na Slovensku môžeme byť v porovnaní s mnohými časťami sveta neuveriteľne vďační za to, že máme kvalitnú pitnú vodu.
zdroj: koláž 3.bp.blogspot.com/s-media-cache-ak0.pinimg.com
Sme schopní odviezť sa autom, hoci by nám cesta zabrala možno päť či desať minút pešo. Na bicykli oveľa menej. Nepotrebné veci vyhadzujeme, pritom existuje lepšie riešenie – ak ich nechceš, posuň ich ďalej niekomu, komu padnú na úžitok. A rovnako nie je nič jednoduchšie, ako vyhodiť odpadky do koša – odhodiť ich na zem je znakom maximálnej arogancie a nulovej výchovy.
Ak máš záhradku, separuj organický odpad. Kompostuj. A vypestuj si ovocie a zeleninu sám – budeš aspoň vedieť, čo ješ. Alebo podpor poctivých miestnych výrobcov a farmárov. A vedel si, že na spracovanie jedného kila hovädzieho mäsa treba až 2 500 litrov vody? Aspoň jeden bezmäsitý deň v týždni ti rozhodne neuškodí.
zdroj: koláž media.tumblr.com/secure.static.tumblr.com
Našťastie, v poslednej dobe sa medzi nami čoraz častejšie objavujú ľudia, ktorým na našej planéte naozaj záleží, a vynakladajú všetku svoju energiu na to, aby urobil čo i len malú zmenu k lepšiemu. Výsledkom sú mnohé krásne projekty a produkty, ktoré nám všetkým dokazujú, že môžeme urobiť niečo dobré pre seba, aj pre našu planétu, a mať z toho dobrý pocit. A že keď sa chce, všetko sa dá. A tak tu máme secondhandy na úrovni a ľudí, ktorí vdychujú starým veciam nový život, mnohé poctivé gastro prevádzky, bio produkty a prvé elektromobily a eko domčeky. Skúsme takýchto ľudí ešte viac podporovať – a to nie len „lajkami“.
zdroj titulnej fotografie: koláž ihdimages.com/67.media.tumblr.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko