Biochemik Čekan: Ak budeme dodržiavať tieto opatrenia, do normálu sa vrátime už tento rok

  • Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré koronavírus zasiahol najviac
  • Každý deň pribúdajú vysoké čísla nových nakazených a ďalších úmrtí
  • Podľa Pavla Čekana sa však všetko môže vrátiť do normálu už tento rok
TASR/Milan Kapusta Unsplash/Hakan Nural
  • Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré koronavírus zasiahol najviac
  • Každý deň pribúdajú vysoké čísla nových nakazených a ďalších úmrtí
  • Podľa Pavla Čekana sa však všetko môže vrátiť do normálu už tento rok

Len včera sa Slovensko stalo v počte úmrtí na COVID-19 v prepočte na počet obyvateľov za týždeň najhorším na svete. Aj napriek tomu, že pred rokom sme boli vzorom pre celý svet, stačilo niekoľko mesiacov, aby sa to všetko zmenilo. 

V posledných dňoch v médiách rezonuje otázka, na ktorú sa odpoveď hľadá veľmi ťažko. Ako dlho budeme musieť žiť s pandémiou? Biochemik Pavol Čekan je presvedčený, že ak budeme dodržiavať určité opatrenia, rok 2021 bude v porovnaní s tým minulým lepší. 

https://www.facebook.com/pavol.cekan/posts/10222041933264735

„Hoc aktuálne čísla hovoria presný opak, a niekto povie že som prehnaný optimista, stále si myslím, že už leto môžeme mať aj trošku viac zo života. Ak sme schopní sa zlepšiť vo všetkých týchto dôležitých bodoch, príjemné leto a hlavne bezkovidová jeseň nie je žiadnou utópiou,“ píše Čekan v statuse. 

Jednoduché opatrenia

Opatrenia, ktoré Čekan v statuse vymenúva, nie sú náročné na dodržiavanie. V prvom rade je podľa neho dbať na karanténu. Príklad by sme si mohli brať od Fínska a Nového Zélandu, kde karanténa funguje na 100 %. „Ak sa pri príznakoch infekcie a po pozitívnom teste izolujeme, signifikantne znižujeme šírení koronavírusu. Zastavenie šírenia veľmi závisí od individuálnej zodpovednosti,“ uvádza. 

Podľa Čekana je dôležité aj testovanie v rodinách a v školách. „Stačí jeden pozitívny, ktorý dokáže nakaziť celú rodinu. Preto úplne stačí, ak sa všetky vzorky rodinných príslušníkov žijúcich pod jednou strechou zmiešajú (pooling) do jednej vzorky. Ak takáto vzorka bude pozitívna, celá rodina pôjde do karantény, čo sa v podstate deje aj dnes pri jednom pozitívnom v rodine,“ konštatuje. 

antigénový test plošné testovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Plošné očkovanie

Tretím opatrením, ktoré by sme mali dodržiavať, je systémové sekvenovanie nových mutácií. Je dôležité, aby sme o prítomnosti najnovších mutácií vedeli čo najskôr. „Čím skôr o ich prítomnosti vieme, tým skôr môžeme začať bojovať proti šíreniu týchto variantov. Pretože naozaj nie je jedno, s akou mutáciu bojujeme,“ tvrdí Čekan. 

Podľa odborníka by sme sa mali vrátiť aj k trasovaniu nakazených, ktoré fungovalo počas jari a leta minulého roka. Tentokrát by nám však mohli pomôcť rôzne aplikácie, ktoré už boli odskúšané v iných krajinách. 

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Posledným odporúčaním Čekana je plošné očkovanie. „V Izraeli to skvelo funguje, aj napriek tomu, že až 80% nových prípadov COVID-19 je spôsobených britskou mutáciou,“ vysvetľuje. Za dôležité zistenie môžeme považovať to, že očkovanie znižuje šírenie infekcie a zároveň chráni pred ťažkým priebehom COVID-19, tým pádom pred hospitalizáciou.

„Ak sa nám podarí znížiť počet hospitalizovaných o min. 10- až 20-násobok pri minimálnych karanténnych opatreniach (ako sa to už darí Izraelu medzi zaočkovanými), môžeme povedať, že máme koronavírus pod kontrolou,“ uzatvára Čekan. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: facebook

Najnovšie videá

Trendové videá