Biochemik Čekan má skvelé správy: Už v lete sa môžeme na Slovensku začať vracať do normálu
- Ak budeme pokračovať v očkovaní, už s príchodom teplejšieho počasia nám začnú klesať počty nových prípadov
- Na jeseň by sa deti mohli vrátiť do škôl úplne bez obmedzení
- Virológ Boris Klempa hovorí, že štát zanedbal sekvenovanie a tak nemáme prehľad o variantoch koronavírusu
- Ak budeme pokračovať v očkovaní, už s príchodom teplejšieho počasia nám začnú klesať počty nových prípadov
- Na jeseň by sa deti mohli vrátiť do škôl úplne bez obmedzení
- Virológ Boris Klempa hovorí, že štát zanedbal sekvenovanie a tak nemáme prehľad o variantoch koronavírusu
„Vidím nielen svetlo, ale tri reflektory na konci tunela. Už leto bude podobné minulému roku a verím, že na jeseň sa vrátime do normálu a deti nastúpia normálne do škôl,“ hovorí biochemik a šéf spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan. Uviedol to v relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres.
Pavol Čekan, ktorého firma vyvíja a vyrába špičkové testy na koronavírus vychádza najmä z dát Izraela, ktorý má už zaočkovaných 30 % ľudí druhou dávkou vakcíny, pričom používa viacero značiek očkovacích látok.
Nebezpečné mutácie
Situáciu môže komplikovať mutovanie vírusu. Už totiž vieme, že britský variant je infekčnejší a z toho dôvodu aj smrtnejší. „Je možné, že vyššia smrtnosť je spôsobená preťažením nemocníc, chorých je priveľa, nemocnice sú reťažené a tak sa často nedostávajú k adekvátnej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje Čekan.
Hosťom Braňa Závodského bol aj virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa. Práve on stojí za odhalením britskej, ale aj českej mutácie na Slovensku. Juhoafrický variant sme podľa neho zatiaľ nezaznamenali, to však neznamená, že sa tu nevyskytuje, len o tom nevieme.
„Toto štát podľa mňa dosť zanedbal. V zahraničí majú centrá, ktoré sa venujú sekvenovaniu a tak majú prehľad o variantoch vírusu. Na Slovensku to nerobíme. Treba zmobilizovať pracoviská, ktoré to vedia robiť, či už súkromné, alebo štátne,“ hovorí Klempa.
Netreba sa báť, máme dobré vakcíny
Sekvenovanie je podľa Čekana akoby ďalším typom testu, ktorý funguje na odlišnom princípe, ako klasický RT-PCR test, pracuje so vzorkou, ktorá sa odoberá rovnako ako pri PCR teste. Analýzou prechádza po tom, čo bola vyhodnotená ako pozitívna. Klempa vysvetľuje, že jeden variant vírusu môže mať na sebe viacero mutácií, nie iba jednu.
Variant z Anglicka je infekčnejší, ten juhoafrický je zase nebezpečný v tom, že sa dokáže ukrývať pred protilátkami. „Ľudia, ktorí už prekonali COVID alebo sú očkovaní, sa tak môžu znovu nakaziť,“ hovorí.
„Nemusíme sa však báť. Sú dobré správy okolo vakcín, ktoré budú fungovať aj na tento variant, alebo spôsobia, že bude mať infikovaný človek ľahší priebeh ochorenia. Takáto updatovaná vakcína sa môže podávať ako tretia dávka,“ dodáva Boris Klempa. Aj on vidí návrat do normálu s príchodom leta, očkovanie spolu s teplejším počasím prispejú k postupnému znižovaniu počtu nových prípadov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: RádioExpres