Biochemik Čekan navrhuje testovací semafor. Plošné testovanie v ňom nehľadaj, antigénové testy však áno

  • Biochemik Pavol Čekan prišiel s vlastným riešením, ako efektívne testovať ľudí na Slovensku
  • Pravidelným a dobre cieleným testovaním dostaneme koronavírus pod kontrolu
  • Cieľom je predchádzanie návalov v nemocniciach
Pavol Čekan
TASR/Dano Veselský
  • Biochemik Pavol Čekan prišiel s vlastným riešením, ako efektívne testovať ľudí na Slovensku
  • Pravidelným a dobre cieleným testovaním dostaneme koronavírus pod kontrolu
  • Cieľom je predchádzanie návalov v nemocniciach

Biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDC Pavol Čekan sa dostal s premiérom Igorom Matovičom do sporu kvôli plošnému testovaniu. Zatiaľ čo Matovič tvrdil, že antigénové testy sú na celoplošné testovanie vhodné, Čekan ako odborník na testy sa prikláňal k názoru, že takéto testy majú zmysel v najviac zamorených regiónoch. A že antigénové testy by sme mohli využívať inak a lepšie.

Na Facebooku dnes Pavol Čekan zverejnil návrh, ako by si testovanie predstavoval on. Nejde tu však o plošné pretestovanie celého obyvateľstva, ako sme to urobili na Slovensku pred niekoľkými týždňami. Je to systém testovania, ktorý by udržal situáciu pod kontrolou tak, že by nasadzoval rôzne typy testov na rôzne zamorené regióny.

https://www.facebook.com/pavol.cekan/posts/10221386006906986

V skratke, Pavol Čekan navrhuje, aby sme v tých najviac rizikových okresoch používali testovanie rýchlymi antigénovými testami. Teda presne tými, ktoré použila vláda v operácii Spoločná zodpovednosť. Pavol Čekan tieto testy nikdy nespochybňoval, navrhuje však, aby sa využívali len tam, kde je veľa pozitívnych a tak potrebujeme výsledky veľmi rýchlo. Okresy podľa miery rizika rozdelil na zelené (najmenej prípadov), oranžové, červené a fialové.

Vo fialových regiónoch (ako bola Orava, Bardejov, Čadca) sa jednoznačne osvedčil Ag test. Aj napriek jeho limitom, tento test zabral a v podstate tie okresy dostal späť do oranžovej zóny,“ vysvetľuje vedec.

Zelené okresy, ktoré majú iba málo pozitívnych ľudí a hygienici stíhajú dohľadávať kontakty a udržiavať situáciu pod kontrolou, sa bez problémov môžu využívať štandardné PCR testy. Sú veľmi presné, no problém je, že na výsledky sa čaká aj niekoľko dní.

Sulík chce viesť Slovensko v boji proti koronavírusu. Matovičovi predstaví vlastný plán

Pre oranžové okresy navrhuje vedec využiť PCR test, ktorý nepracuje s výterom z nosohltana, ale vyhodnocuje kloktadlo- v praxi to znamená, že nedostaneš paličku do nosa, ale dajú ti roztok, ktorým si vykloktáš hrdlo a vypľuješ. „Tento test je menej citlivý, ale stále zachytí všetkých infekčných. Takýto test potrebujeme ako soľ. Bude čoskoro,“ avízuje Čekan. Takýto typ testu totiž na Slovensku ešte nemáme.

Ďalší test, ktorý Čekan navrhuje pre červené okresy, je test LAMP. Je pomerne presný a mobilný, nevyžaduje laboratórium a dokonca ani výter. Jeho nevýhodou je, že ho na Slovensku nemáme. „LAMP sa už validuje na pacientskych slinách. Bude skoro,“ dodáva biochemik. Uplatnil by sa v regiónoch, ktoré ešte nemajú veľa prípadov, ale ich počet rýchlo rastie. 

Na to, aby to fungovalo, aby sa aj metodika/stratégia testovania prispôsobovala epidemiologickej situácii v regiónoch, treba: 1. štandardizovať PCR testovanie na Slovensku; 2. dovalidovať zvyšné testy; 3. mať dostatok finančných prostriedkov, aby sa tento systém dal efektívne udržiavať,“ upozorňuje Pavol Čekan. „O tom, ako by takýto semafor testov pomohol v boji proti pandémii, nie je ani diskusia. Zostáva len jedna otázka. IDEME TO SPRAVIŤ?“.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: PavolČekan

Najnovšie videá

Trendové videá