Biochemik Leksa: S Deltou nemusíme skončiť ako India, očkovaných považujem za hrdinov
- Biochemik Vladimír Leksa by s vyjadreniami o vyššej smrtnosti vírusu Delta ešte pribrzdil
- Zaočkovaných ľudí vníma ako hrdinov, ktorí pomáhajú celej spoločnsoti
- Biochemik Vladimír Leksa by s vyjadreniami o vyššej smrtnosti vírusu Delta ešte pribrzdil
- Zaočkovaných ľudí vníma ako hrdinov, ktorí pomáhajú celej spoločnsoti
V relácii Braňo Závodský Naživo na Rádiu Expres sa biochemik a imunológ Vladimír Leksa vyjadril k tomu, či sa máme obávať príchodu tretej vlny, koľko trvá sekvenácia vzoriek a ako by mohol vyzerať nasledujúci vývoj pandémie pre slovensko. Za predošlú vlnu sú podľa neho zodpovedné aj nesprávne politické rozhodnutia.
Vírus nemutuje, pretože to chce
Žijeme s ním už viac než rok. Počas tohto času sme si zvykli o víruse hovoriť takmer ako o živej, mysliacej bytosti. Leksa upozorňuje, že mutovanie vírusu nie je determinované jeho rozhodnutím.
„Vírus nemá na opravy rôznych mutácií mechanizmy, evolúcia nie je o tom, že by si niekto sám povedal, že chce niečo upraviť vo svojom genóme. Mutácií vzniká veľa, všetky náhodne, väčšina z nich je natoľko závažná, že môže vírus znefunkčniť. Niektoré sú zas také, ktoré mu pomôžu lepšie sa naviazať na ľudské bunky, lepšie sa množiť, vyšmyknúť z imunitného systému.“
Vedci upozorňujú, že aj keď sa Delta variant sa objavil v Indii, nemusel tam vzniknúť. Následne sa rozšíril do Británie, kde tvorí značnú časť zaznamenaných nových prípadov. V tomto svetle je vyobrazené aj Portugalsko. Bohužiaľ, medzi desiatky krajín, v ktorých sa vírus podarilo zaznamenať, pribudlo včera večer aj Slovensko.
„Delta má mutáciu v proteíne, ktorá ho veľmi zvýhodňuje. Teraz sa ešte objavil aj Delta Plus, ten ešte chytil mutáciu podobnú juhoafrickému, ktorá mu umožňuje trošinku ubziknúť našej imunite. Tých možností v genóme však nie je veľa, preto sa na rozličných miestach na zemeguli objavujú rovnaké mutácie opakovane,“ upokojuje biochemik.
Potvrdzuje, že je infekčnejší, no ohľadom dát, či je vážnejší, respektíve či fungujú momentálne schválené vakcíny, odpovedať vieme len sčasti. „Na poslednú časť vieme odpovedať, po dvoch dávkach sú vakcíny úspešné. Proti ťažkým priebehom a hospitalizáciám sa to blíži až k číslu 100 %.“
„Má kratšiu inkubačnú dobu, čo znamená, že je to pozitívne pre nás v rámci šírenia. Napriek tomu, má príznaky podobné chrípke, čiže, keď si človek povie, že len prechladol, ľahko sa môže stať superšíriteľom. Je veľmi ťažké porovnať varianty, napr. Delta variant, ktorý sa šíri v lete s variantom Alfa, šíreným v zime. Preto si nedovolím povedať, či má vyššiu úmrtnosť.“
Vieme, čo sa dialo 3 týždne vzad
Sekvenovanie u nás trvá dlho, a to až tri týždne. Zo vzoriek pozitívnych vie Slovensko len to, aký tip vírusu sa na jeho území vyskytol pred troma týždňami. „Ostatné ostáva na viere, že boli ľudia zodpovední. Tretia vlna však nemusí prísť spolu s prvým zaznamenaným prípadom mutácie Delta. Ak však zaznamenáme nárast, tak to môže nastať. Je však iná situácia, veľa ľudí je už zaočkovaných, počasie je teplé, čo pomáha v likvidovaní aerosólu, ktorý prenáša vírus,“ dodáva.
„Myslím si, že, keď sa vyskytnú problémy novej vlny, budú to ohniská, ktoré budú kopírovať našu zaočkovanosť. Už aj minulý rok sme mohli počas leta príchod ďalšej vlny ovplyvniť. Do veľkej miery za zlú situáciu niesli zodpovednosť aj zlé politické rozhodnutia vykonané na prahu jesene.“
Scenár tretej vlny môže vyzerať úplne inak
Situáciu v našej krajine mení v porovnaní s rokom 2020 a druhou vlnou pandémie zapríčinenou britským variantom Alfa, ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Tými sú zaočkovanosť, politickí predstavitelia, konzistentnosť nariadení, zodpovednosť ľudí a, v neposlednom rade aj priaznivé počasie.
„Čo môžeme spraviť teraz je, že sa môžeme poďakovať ľuďom, ktorí sa dali zaočkovať. Ak niekto skočí za druhým do rieky, aby ho zachránil, je hrdina. Takto vnímam očkovaných. Je zbytočné ukazovať, čo hovorí odborná literatúra, ľudia, ktorí veria vede, sú už zaočkovaní. Na ostatných musíme aplikovať inú metódu,“ vraví a dodáva, že je potrebné rozlišovať nezaočkovaných ľudí na viacero skupín.
“Na tých, ktorí konajú iracionálne, pre nich je vakcína nepriateľom. Potom je tu veľa ľudí, ktorí váhajú, vplývajú na nich títo antivaxeri. Hovorím len, že, ak vás bolí zub, idete k zubárovi. Ten vám pichne injekciu, ktorá bola vyvinutá tiež farmaceutickou firmou, možno tou istou, ktorý vyvíjala aj vakcínu. Spomínaná injekcia môže mať tiež vedľajší účinok, no lekár vám zub bez bolesti opraví. Keď máte pokazené auto, idete tiež za profesionálom. To auto si tiež nekúpite bez ŠPZ a podobne,“ uzatvára.
Očkovanie schvaľuje biochemik pri všetkých vekových skupinách od tínedžerského veku vyššie. „U detí do 12 rokov by som ešte neočkoval, podľa mňa k šíreniu významne neprispievajú.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Expres