Biochemik Pavol Čekan povedal, aký plán by zbavil Slovensko koronavírusu
- Slovenský vedec stojaci za firmou MultiplexDX a tvorca testov na COVID-19, schvaľuje lokálne lockdowny
- Podľa jeho názoru by sme nemali zatvárať ekonomiku tam, kde netreba
- Zbaviť sa koronavírusu v našej krajine by sme podľa Čekana vedeli len masívnym testovaním
- Slovenský vedec stojaci za firmou MultiplexDX a tvorca testov na COVID-19, schvaľuje lokálne lockdowny
- Podľa jeho názoru by sme nemali zatvárať ekonomiku tam, kde netreba
- Zbaviť sa koronavírusu v našej krajine by sme podľa Čekana vedeli len masívnym testovaním
Podľa Čekana by sme Slovensko vyčistili od koronavírusu, ak budeme všetkých testovať každé tri dni v nasledujúcich napríklad dvoch mesiacoch. „Ale to sa proste nedá, ani logisticky, ani finančne, to už je efektívnejší lockdown,“ píše na sociálnej sieti Čekan a dopĺňa, že si musíme uvedomiť aj to, že nemáme veľa zdravotníkov, ktorí sú pre nás veľmi dôležití.
Biochemik a popredný slovenský vedec dáva ľuďom do pozornosti aj dôležité grafické znázornenie presnej incidencie nového koronavírusu vo vybraných okresoch v prepočte na 10 000 obyvateľov.
„Z tohto obrázku je úplne jasné, aký je obrovský rozdiel medzi okresmi na Slovensku. Zatiaľ čo Bratislava, Trnava, Košice či Trenčín sú na tom stále veľmi dobre, tak Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov sú na tom zle,“ píše Čekan.
Čekan práve v týchto okresoch schvaľuje regionálny lockdown ako aj skúšku plošného pretestovania. „Čísla z týchto okresov prehlušujú tie celoslovenské. Ale práve toto sú tie analýzy, na ktoré je dobré sa pozrieť a možno nezatvárať ekonomiku tam, kde nie je treba.“
Lokálne lockdowny majú podľa neho naozaj zmysel, aj preto, že budú mať hneď niekoľko úrovní. „Pri tých najťažších to bude najtvrdšie. Žiaľ, mne je to ľúto, ale situácia je vážna,“ konštatuje.
Všetko podľa jeho slov závisí aj od zaplnenosti nemocníc, trasovacích a testovacích kapacít v danom regióne a iných faktorov. Je však toho názoru, že stojí za zamyslenie, či nezačať iba regionálnymi/lokálnymi lockdownami. Vhodné by podľa Čekana bolo aj zavedenie testovania antigénovými testami v priľahlých okresoch.
Vďaka plošnému testovaniu v najviac zasiahnutých okresoch, podľa Čekana vieme zachytiť signifikantné percento pozitívnych a ak medzi nimu budú superšíritelia, tak to bude len prínosné. Vyjadril sa tak v rozhovore pre denník SME:
Slovenský vedec zdôrazňuje, že pilotné testovanie môže byť prínosné hneď v niekoľkých ohľadoch. Vyskúšame logistiku, budeme vedieť či nedošlo k ďalšiemu šíreniu infekcie a vychytáme množstvo pozitívnych pacientov, ktorí zostanú v karanténe.
„Samozrejme vždy, aj keď nájdeme signifikantné číslo pozitívnych, ktorých dáme do karantény, tie čísla ako sa infekcia prestáva šíriť, uvidíme až neskôr. Ale určite budeme vedieť, či je takáto logistika zvládnuteľná,“ dodal na margo pilotného testovania.
Zdroje: Facebook/ Pavol Čekan, Youtube/ Sme