Biologická Pandorina skrinka a Wagnerovci: Čo sa deje v Sudáne a prečo je to nebezpečné pre celý svet
- V Sudáne už týždne prebieha vojenský konflikt
- Evakuácia je v plnom prúde
- Čo sa to vlastne deje, ti vysvetlíme v tomto článku
- V Sudáne už týždne prebieha vojenský konflikt
- Evakuácia je v plnom prúde
- Čo sa to vlastne deje, ti vysvetlíme v tomto článku
Posledné dni sa v správach objavuje veľa správ spojených so Sudánom či správami od OSN alebo Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá varovala pred „obrovským biologickým rizikom“.
O čo však ide v konflikte, ktorý sa na prvý pohľad zdá od nás taký vzdialený? Pripravili sme pre teba jednoduchý prehľad udalostí za posledné dni.
Stupňujúci sa konflikt v Sudáne má na svedomí už smrť stoviek ľudí a prinútil tisíce utiecť, čo vyvoláva obavy z možnej občianskej vojny, ktorá by mohla destabilizovať celý región.
O čo sa vlastne bojuje?
Zrážky sa začali v apríli v dôsledku boja o moc medzi dvoma hlavnými frakciami vojenského režimu v tejto africkej krajine, totiž samotné Sudánske ozbrojené sily sú vo všeobecnosti lojálne generálovi Abdelovi Fattáhovi al-Burhánovi, ktorý fakticky vedie krajinu.
Na druhej strane sú však vojenské milície menom Rýchle podporné sily (RSF), ktoré nasledujú bývalého vojenského vodcu generála Mohameda Hamdana Dagala.
Tento boj o moc má korene v rokoch pred povstaním v roku 2019, ktoré odstavilo od moci diktátora Omara al-Bašíra, ktorý proti sebe zámerne postavil svoje mohutné bezpečnostné zložky.
Keď po Bašírovom páde zlyhal prechod k demokratickej vláde, ktorá bola vedená civilistami, konflikt medzi dvoma skupinami sa vrátil a napätie rástlo, informuje denník The Guardian.
Napätie medzi oboma stranami eskalovalo v posledných mesiacoch, čo podľa AP spôsobilo odloženie podpisu medzinárodne podporovanej dohody o obnove demokracie a civilnej vlády v Sudáne po vojenskom prevrate.
Dôvodom napätia je spor o to, akým spôsobom by mali byť sily RSF integrované do armády a kto by mal na tento proces dohliadať, priblížila AP, ako na to upozorňuje TASR.
Zlomovým rokom sa teda označuje rok 2019, od ktorého pretrvávajú v krajine rozbroje okrem iného aj medzi milíciami a civilistami, ktorí žiadajú väčšiu kontrolu nad armádou.
Ďalšou spornou otázkou je snaha o dosiahnutie spravodlivosti v súvislosti s obvineniami z vojnových zločinov, ktorých sa armáda a jej spojenci dopustili počas konfliktu v Dárfúre od roku 2003, keď sa povstalci postavili proti vládnym silám podporovaným jazdeckými milíciami. V násilnostiach zahynulo približne 300 000 ľudí, ako na to upozorňuje Reuters.
Medzinárodný trestný súd sa okrem iného usiluje aj o súdne procesy s Omarom al-Bašírom a ďalšími sudánskymi podozrivými. Spravodlivosť však nebola nájdená ani v násilnostiach počas prodemokratických demonštrantov v júni 2019, do ktorého boli zapletené vojenské sily.
O tom, aká je momentálne situácia v Sudáne, sa dočítaš na druhej strane
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.