Biologická Pandorina skrinka a Wagnerovci: Čo sa deje v Sudáne a prečo je to nebezpečné pre celý svet

  • V Sudáne už týždne prebieha vojenský konflikt
  • Evakuácia je v plnom prúde
  • Čo sa to vlastne deje, ti vysvetlíme v tomto článku
chartum, sudan
Pixabay/ Nambasi TASR/Sudan Armed Forces via AP TASR/ AP Photo/Marwan Ali
  • V Sudáne už týždne prebieha vojenský konflikt
  • Evakuácia je v plnom prúde
  • Čo sa to vlastne deje, ti vysvetlíme v tomto článku

Čo sa deje teraz?

Boje sa začali na vojenskej základni južne od hlavného mesta Chartúm, pričom obe strany sa navzájom obviňujú z ich iniciovania. Zrážky sa potom rozšírili po celom meste vrátane okolia vojenského veliteľstva, letiska a prezidentského paláca, píše Sky News.

Ako sme ťa nedávno informovali, pod paľbu sa dostal aj americký diplomatický konvoj, ale aj veľvyslanec Európskej únie, ktorý bol prepadnutý v jeho dome.

Írsky minister zahraničných vecí Micheál Martin uviedol, že pán O’Hara nebol „vážne zranený“, pričom samotný útok označil za „hrubé porušenie povinností chrániť diplomatov“, informuje BBC.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell predtým uviedol, že ochrana diplomatických zariadení a personálu je „primárnou zodpovednosťou“ sudánskej vlády.

Podľa informácií pochádzajúcich od sudánskej armády je zosadený diktátor Umar Bašír vo vojenskej nemocnici, pričom jeho prevoz z väznice sa uskutočnil ešte pred vypuknutím bojov. Prevezený bol „vzhľadom na jeho zdravotný stav“. Tieto informácie pustila armáda von po tom, čo bola medializovaná správa o možnom pokuse o útek väzenia.

Anglické noviny BBC informujú o tom, že ruská žoldnierska skupina Wagnerovci je obviňovaná z rôznych obchodných a vojenských akcií v Sudáne, avšak militantná skupina popiera akúkoľvek účasť v súčasnom konflikte.

Toto ich tvrdenie však vyvracia americký server CNN, pre ktorý viaceré sudánske a regionálne diplomatické zdroje uviedli, že skupina má dodávať sudánskym jednotkám rýchlej podpory rakety na pomoc v boji proti armáde krajiny.

Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Sudáne v utorok uviedol, že od začiatku konfliktu prišlo o život najmenej 459 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 4 072 osôb, informuje TASR.

chartun,sudan
zdroj: TASR - AP Photo/Petros Karadjias

Prebiehajúce evakuácie

V pondelok minister zahraničných vecí USA Antony Blinken vyhlásil, že znepriatelené skupiny v Sudáne sa dohodli na 72-hodinovom prímerí, ktoré umožní evakuáciou občanov tretích krajín.

„S cieľom podporiť trvalé ukončenie bojov budú Spojené štáty koordinovať svoju činnosť s regionálnymi a medzinárodnými partnermi a sudánskymi civilnými zainteresovanými stranami s cieľom pomôcť pri vytvorení výboru, ktorý bude dohliadať na rokovania, uzavretie a vykonávanie trvalého zastavenia bojov a humanitárnych opatrení v Sudáne,“ uviedol Blinken.

V Luxemburgu pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borrell informoval, že zo Sudánu bolo evakuovaných už viac ako 1 000 obyvateľov Európskej únie.

V nedeľu ministerstvo zahraničných vecí prišlo s informáciou, že v Sudáne eviduje jedného Slováka. Ide o osobu s dvojitým štátnym občianstvom SR i Sudánu. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„S uvedenou osobou, ako aj jej rodinou v SR je rezort diplomacie v kontakte. Podľa dostupných informácií je táto osoba nachádzajúca sa v Sudáne v poriadku,“ priblížil komunikačný odbor. 

Prečo je v Sudáne „vysoké biologické riziko“, sa dočítaš na ďalšej strane

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Guardian, TASR, BBC, SIU, Sky News, Reuters, CNN, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá