Bistro, ktoré si Slováci zamilovali, po 2 rokoch končí: V takomto tempe nemôžeme pokračovať
- Mäsaker ako bistro sa na nič nehralo
- Ľuďom prinášalo kvalitný finger food, z ktorého sa človek zašpinil, no aj skvele najedol
- Mäsaker ako bistro sa na nič nehralo
- Ľuďom prinášalo kvalitný finger food, z ktorého sa človek zašpinil, no aj skvele najedol
Za hlavnou myšlienkou a konceptom populárneho bistra Mäsaker stoja dvaja súrodenci – Tina a Filip. Samotné spustenie a fungovanie podniku podporila aj ich rodina, ktorá mladým podnikateľom pomohla najmä z finančného a motivačného hľadiska. Ich jedlo si rýchlo získalo množstvo verných zákazníkov. Veci sa však zmenili a mladí podnikatelia museli ohlásiť koniec.
„Po krásnych vyše dvoch rokoch na @staratrznica.bb končíme. Prečo? Nuž, poznáte nás. Usmiatych, potom menej, potom viac, a tak dokola. Nejde pokračovať v tempe, aké sme si nastavili.“
„Sme super vďační našim, ktorí nás podporovali a stále podporujú, kamošom, čo nás chodili vyjedať, a v neposlednom rade Vladkovi, @the.curlyboy. Ten nám dal šancu, aj keď nás vôbec nepoznal, a šiel do tohto kamikaze projektu s nami ako jeden z našich najväčších fanúšikov.“
„Skúsili sme a bolo super – 98 % opýtaných bolo spokojných. Preto vieme, na čom stavať. Ničomu nie je definitívny koniec – vybavenie kuchyne si nechávame a čo s ním vymyslíme, sa ešte uvidí. Budeme radi, ak nás neopustíte ani tu na Instagrame, lebo človek nikdy nevie, ako sa hviezdy zoskupia a možno bude niečo nové už čo by dup. Ďakujeme za každého jedného z vás.“
Mnohých zákazníkov toto ich rozhodnutie mrzí:
„Tak to je ozaj veľká škoda. Odkedy som jedol krídla u vás, tak kdekoľvek inde som skúsil, vždy mi prišli absolútne nijaké. Budete veľmi chýbať,“ napísal ich zákazník Tomáš.
Cesta k vlastnému biznisu
Tina začala svoju cestu v gastronómii štúdiom na Vysokej škole hotelovej v Prahe a pokračovala na Global Business School v Barcelone, kde sa venovala odboru Tourism & Hospitality. Už počas štúdia ju tento sektor fascinoval a získala skúsenosti z rôznych pozícií v hotelierstve a reštauračnom prostredí.
Filip, ktorý predtým pracoval v rodinnej firme, vždy túžil byť v kuchyni a venoval sa zdokonaľovaniu svojich kulinárskych zručností.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Pred založením Mäsakru sme sa obaja venovali výrobe drevených sudov na víno, ale po piatich mesiacoch sme si uvedomili, že to nie je pre nás, a rozhodli sme sa pre varenie. Obavy tu ale boli.“
Tina a Filip o otvorení podniku hovorili už roky predtým, než sa projekt realizoval. Paradoxne, impulzom bol Covid. Počas pandémie sa s manželom presťahovali z Prahy do Banskej Bystrice a Tina začala premýšľať o budúcnosti.
„Brat videl príležitosť rozbehnúť náš sen, a po skúsenosti so sudmi sme dostali skvelú ponuku otvoriť bistro na Starej tržnici.“
Mäsaker sa zameriaval na kvalitný finger food, ktorý je chutný a zábavný.
„Hlavnú ponuku sme postavili na kuracích krídlach, ktoré sme vždy milovali – klasické buffalo wings a podobné jedlá však v Bystrici nikto neponúkal. Naše krídla sú obalené v rôznych omáčkach – od pikantných mango habanero po skvelé korean BBQ a OG BBQ.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nebáli sa ani experimentovať a prinášať sezónne špeciály, ako napríklad fried chicken sandwich.
S financovaním bistra súrodencom z veľkej časti pomohli rodičia, ktorí sa po odprezentovaní biznis plánu a kalkuláciách rozhodli, že do nich investujú. „Ďalšiu, menšiu časť sme pokryli z vlastných úspor.“
Tina priznáva, že podnikanie nie je jednoduchá vec a gastro je ešte v niečom náročnejšie.
„Existuje množstvo kontrol, ktoré vás dokážu doslova zlikvidovať. Napríklad kontrola gramáže. Ak vám prídu na to, že ste niekomu naservírovali mäso, ktoré má o tri gramy váhy viac, než má mať, môžete dostať pokutu v stovkách eur.“
Aj príbeh bistra Mäsaker je ukážkou toho, že podnikanie je cesta, ktorá je plná výziev, príležitostí, no aj sklamaní. Veríme, že aj v budúcnosti nás možno prekvapia niečím výnimočným a chutným.
Zdroj: Instagram/@mäsaker