Bitcoin pôjde ku dnu. Ak sa včas nespamätáme a nezakročíme, pôjdeme tam s ním, tvrdí Radoslav Valko (KOMENTÁR)
Autor je generálny riaditeľ a väčšinový akcionár poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.
Na začiatok vám dám jednu dobrú radu. Ak vlastníte bitcoiny, zbavte sa ich. Lebo deň, keď krypto definitívne odzvoní, nastane. A ten deň sa po tom, čo Čína označila všetky kryptomenové transakcie za nezákonné, blíži.
Ako skúsený investor mám svoje peniaze zainvestované v rôznorodom portfóliu, pričom časť z neho tvoria aj rizikovejšie aktíva. Bitcoin ma však nikdy neoslovil. Doteraz mi totiž nikto nedokázal objasniť, na čo nám slúži.
Lebo nielenže neplní základné funkcie peňazí, čo poznamenal Kenneth Rogoff, bývalý hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu a súčasný profesor ekonómie na Harvardovej univerzite, ale jeho trhová hodnota je nulová. Kryptomeny nič nevyrábajú, nič neprodukujú, kryté sú len dôverou investorov. A to na dlhodobú existenciu nestačí.
Je častým argumentom, že krypto sú tu vyše desať rokov, čo má ilustrovať, že nejde o podfuk. Stojí však na vode. Veď aj Berniemu Madoffovi sa podarilo vybudovať si povesť top finančníka a zároveň desiatky rokov skrývať, že jeho investičná firma je vlastne len Ponziho schémou.
Aby sme sa vôbec pochopili, prečo sa bitcoinu podarilo spôsobiť doslova revolúciu, je najskôr potrebné uznať silu konšpirácii. Lebo tá je – ako sa zdá – oveľa väčšia, ako sa nazdávame. O rozmach bitcoinu sa totiž postarala práve tá (a rozhodne nie malá) časť populácie, ktorá uverila, že svet ovláda úzka skupina extrémne bohatých finančníkov.
Tí nás riadia vďaka fiat mene, teda hlavnej mene krajiny, pričom prekaziť im to môže neregulovateľná mena. Pridajme do tohto vyše 10 rokov trvajúceho „bitcoinového koktejlu úspechu“ slušný marketing, mamon a vieru ľudí v nárast hodnoty virtuálnej meny a dostaneme výsledok. Teda aktuálnu cenu bitcoinu.
Definujme si krypto z pohľadu jeho nadšencov. Ide o softvérovo vytvorený predmet, ktorý v reálnom svete neexistuje a ktorý je tutovou investíciou… Dovoľte, aby som sa zasmial. Už len skutočnosť, ako energeticky náročná je ťažba bitcoinu (štáty neobetujú planétu na ťažbu niečoho, čo ani neexistuje), potvrdzuje moje úvodné tvrdenie. Že krypto jedného dňa skončia.
Je tu však ešte ďalší podstatný fakt. Úlohou krajín a centrálnych bánk je chrániť finančný systém sveta. Aj preto Čínska ľudová banka uviedla, že zabráni finančným inštitúciám, platobným spoločnostiam a internetovým firmám podporovať obchodovanie s virtuálnymi menami a posilní monitorovanie rizík vyplývajúcich z týchto aktivít.
Áno, Číňania si uvedomili, že ak sa jedného dňa vytratí viera investorov vo virtuálnu menu, ich finančný systém vinou krypto padne na kolená. Pravdou je, že týmto krokom by sa mali inšpirovať aj ďalšie štáty, Slovensko nevynímajúc. Inak si dláždime cestu do pekla.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre