Bitcoin znovu útočí na 12 000 $. 5 dôvodov, prečo sú kryptomeny dobrá, ale riskantná investícia

  • Bitcoin bol vytvorený na princípe slobodných peňazí, tie by nemali podliehať žiadnej autorite ani regulácii
  • Cena Bitcoinu v roku 2017 vzrástla o neuveriteľných 1900 % a prekonala aj magickú hranicu 20 000 dolárov
  • Podľa experta na kryptomeny Dávida Kokavca z portálu kryptotrejder.sk sú virtuálne meny len na začiatku svojej cesty a ešte zďaleka nenaplnili svoj potenciál
Untitled design (11)
  • Bitcoin bol vytvorený na princípe slobodných peňazí, tie by nemali podliehať žiadnej autorite ani regulácii
  • Cena Bitcoinu v roku 2017 vzrástla o neuveriteľných 1900 % a prekonala aj magickú hranicu 20 000 dolárov
  • Podľa experta na kryptomeny Dávida Kokavca z portálu kryptotrejder.sk sú virtuálne meny len na začiatku svojej cesty a ešte zďaleka nenaplnili svoj potenciál

Kryptomeny sú v súčasnosti obrovským trendom, ktorý zrejme len tak nevyšumí. Vlnu kryptomien na Slovensko neprekvapivo priniesol Bitcoin, ktorý priniesol niekoľko zásadných noviniek ako decentralizovanosť či obmedzené množstvo meny.

Je to práve čoraz väčší záujem ľudí, ktorý dramaticky navyšuje hodnotu Bitcoinu – tam to však nekončí. Bitcoin nedávno prešiel tiež halvingom, ktorý opäť navýšil jeho celkovú hodnotu a potvrdil tak stabilitu kryptomeny na finančnom trhu.

Maximálny počet vyťažiteľných Bitcoinov dosahuje 21 miliónov – doteraz ľudia získali 18,5 milióna z nich. Zásoba sa však vďaka pravidelným halvingom čerpá pomalšie – halving totiž znižuje odmenu pre ťažičov Bitcoinov na polovicu.

Práve komplikované operácie sú to, čo Bitcoin robí tak lákavým. Zatiaľ čo bežné peniaze v obehu regulujú centrálne banky štátov a Európskej únie, kryptomeny regulované nie sú.

Základné slová krpytomenového slovníka ako ledger, blockchain či ICO sú zvyčajne vysvetľované v prehnane komplikovaných článkoch. Kryptomeny tak nováčikov svojou zložitosťou vyslovene odpudzujú, tak by to však vôbec nemalo byť.

zdroj: Unsplash/NASA

Podliehajú kryptomeny reguláciam?

Bitcoin bol vytvorený na princípe slobodných peňazí a tie by nemali podliehať žiadnej autorite ani regulácií. Faktom však je, že regulácia je téma, ktorá sa vo svete skloňuje čoraz častejšie.

Slovensko a Európska únia nemajú jednotný postoj k regulácií. Všeobecne však platí, že štáty EÚ neodporúčajú kryptomeny používať a nepovažujú ich za skutočné peniaze ani menu. 

Na Slovensku sa však novelizáciou z roku 2018 presnejšie zadefinoval pojem kryptomeny, a ako s nimi narábať v rámci účtovníctva a danenia. Európska únia však čoraz častejšie rozpráva o reguláciách a Európska komisia aktuálne pripravuje aj podrobnú legislatívu.

Sú digitálne peniaze bezpečné?

Transakcie Bitcoinov sa odohrávajú za použitia elektronického platobného systému, ktorý je založený na technológii blockchain a teda kryptografických dôkazoch. Inými slovami, kryptomeny sú nesfalšovateľné, keďže sa každá transakcia zapisuje do jedného gigantického „zoznamu“.

Kryptomeny na rozdiel od bánk neoperujú na jednom serveri a tento proces nie je takmer možné narušiť. Práve decentralizovanosť je jedna z výhod, ktorú z bezpečnostného hľadiska Bitcoin poskytuje. 

Dá sa na kryptomenách zarobiť aj dnes?

„Cena Bitcoinu v roku 2017 vzrástla o neuveriteľných 1900 % a prekonala aj magickú hranicu 20 000 dolárov. Boli sme svedkami obrovského nárastu kapitalizácie trhu. Po takmer dvojročnom medveďom trhu sme presvedčení, že práve teraz sa uzatvárajú obchody desaťročia,“ opisuje vývoj odborník na kryptomeny a zakladateľ traderského portálu kryptotrejder.sk, kde sa ponúkajú aj odborné kryptomenové kurzy a privátna skupina pre kryptonadšencov.

Dávid Kokavec a jeho tím pravidelne organizujú aj edukačné workshopy a vo svojej komunite je považovaný za skúseného odborníka – s kryptomenami sám investuje, teraz sa však sústredí najmä na vzdelávanie začiatočníkov.

Virtuálne meny sú podľa Kokavca len na začiatku svojej cesty a ešte zďaleka nenaplnili potenciál a ciele, ktoré si nastavili. Súčasnú éru kryptomien môžeme prirovnať k počiatkom internetu. Podobne ako od internetu v 90. rokoch môžeme očakávať neustále inovácie a ich držiteľom narastajúci zisk.

zdroj: unsplash

Budú v budúcnosti výplaty aj v kryptomenách?

V auguste 2019 legalizoval Nový Zéland výplaty v kryptomenách. Ide o prvú, ale zrejme nie poslednú lastovičku. Rok predtým japonská spoločnosť GMO Internet Group ponúkala časť platu svojich zamestnancov vo virtuálnej mene. 

O vlastnú kryptomenu inšpirovanú Bitcoinom už usilujú aj stabilné peňažné inštitúcie. „Dôkazom je vznik štátnych kryptomien ako CBDC (Central bank digital currency),“ dodáva špecialista David Kokavec.

Faktom je, že kryptomeny sa dostávajú do bližšieho povedomia verejnosti a digitálnu peňaženku má čoraz viac ľudí. Až 6 % Britov vlastní nejakú formu virtuálnej meny. Očakáva sa, že tento trend bude v budúcnosti narastať a možno o pár rokov dostaneš časť výplaty alebo bonusov touto formou.

zdroj: unsplash

Oplatí sa investovať aj v čase koronakrízy?

Nič nie je bez rizika a pri kryptomenách to platí desaťnásobne. Kryptomeny síce ponúkajú vysoký výnos, no za cenu extrémnej volatility – inými slovami, sú veľmi nestabilné. Posledné roky dokazujú, že hodnota Bitcoinu dokáže za deň skočiť aj o stovky eur.

Medzi najstabilnejšie investície s minimálnou volatilitou (a malým výnosom) patria napríklad zlato či finančné dlhopisy. Práve do nich by mal človek investovať, pokiaľ hľadá pomalý a stabilný výnos. Možnosť kryptomien je pre ľudí, ktorí sa neboja prísť o časť peňazí v prípade prepadu na trhu.

Nestabilita kryptomien sa prejavila aj na koronakríze. Cena Bitcoinu padla dole, keďže veľkí investori radšej svoje peniaze presunuli do stabilnejších aktív. Aj halving následne prispel k tomu, aby sa Bitcoin následne stabilizoval a znovu zabral na obrátkach. Prepad o pár tisíc dolárov v priebehu jedného týždňa však môže niektorých investorov položiť – najmä vtedy, keď neexistuje garancia na opätovný rast.

Držitelia Bitcoinov sa delia na približne 2 skupiny:
  • krátkodobí investori, ktorí sa snažia využiť rýchle zmeny na trhu a dobre načasovanými nákupmi a predajmi zarobiť marginálne peniaze
  • hodleri, ktorí si v elektronickej peňaženke nechajú Bitcoin dlhé roky, keďže optimisticky veria, že raz vybuchne ako nikdy predtým

Práve hodleri riskujú najmenej – v kryptomenách majú peniaze, o ktoré si môžu dovoliť prísť. Keďže všetko nasvedčuje tomu, že Bitcoin a ďalšie kryptomeny budú čoraz dôležitejšie a trh sa znásobí, eventuálne sa im ich investícia násobne vráti. Samozrejme, je to najmä pohľad kryptomenových optimistov.

Veľa začiatočníkov sa pýta, kde nakúpiť svoju prvú kryptomenu. Existuje viacero variant. Dávid Kokavec upresnil, ktorá je tá najjednoduchšia.  „Ja osobne využívam služby slovenskej zmenárne kryptotop.eu, kde viete nakúpiť svoj prvý Bitcoin rýchlo, pohodlne a hlavne v slovenskom jazyku, keďže nie každá generácia je jazykovo zdatná.“

„Nikdy neinvestujte viac ako ste ochotní stratiť. Stratégia a jasný plán sú základom úspechu,“ dodáva na záver Dávid Kokavec, ktorí pre čitateľov Startitup spolu s tímom kryptotrejder.sk pripravili prirúčku určenú začiatočníkom. Stiahnuť si ju viete na tomto odkaze.

Najnovšie videá

Trendové videá