„Bitka“ Matoviča s Kaliňákom, intronizácia Krista či „chlieb s vegan masťou“. Na tomto sa Slováci bavili v roku 2023

  • Politici sú pre meme tvorcov nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie
  • Na týchto incidentoch sa Slováci bavili najviac
Meme s politikmi
Reprofoto: Facebook/Zomri, Peter Farkas
  • Politici sú pre meme tvorcov nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie
  • Na týchto incidentoch sa Slováci bavili najviac

Politický rok 2023 bol vskutku plodný na rôzne bizarnosti, incidenty či kontroverzie. Slovensko taktiež zažilo historicky prvú úradnícku vládu, na konci septembra boli predčasné parlamentné voľby a ešte predtým prebehlo neúspešné referendum. 

Týchto a mnohých ďalších vecí sa, samozrejme, chopili aj satirické stránky, a slovenský internet tak celý rok zaplavovali rôzne koláže a videá. Startitup ti prináša výber tých najlepších memečiek roku 2023.

Potýčka Kaliňáka a Matoviča

Celé Slovensko v septembri obleteli správy o fyzickej potýčke expremiéra Igora Matoviča (SLOVENSKO, predtým OĽANO) a súčasného ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Tlačovú konferenciu Smeru v Bratislave totiž vtedy prerušila akcia vtedajšieho hnutia OĽANO. Medzi lídrom OĽANO Igorom Matovičom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom dokonca došlo k „bitke“. Na videu bolo tiež vidieť, ako Matovič Kaliňáka kope. Jeden zo smerákov dal expremiérovi päsťou. 

<

Totálnou kuriozitou je, že onedlho nato sa na sociálnych sieťach objavilo video, v ktorom sa známi slovenskí politici pomocou AI premenili na postavy legendárnej videohry Mortal Kombat. Aby toho nebolo málo, vo videu boli aj Matovič a Kaliňák.

„Chlebík s vegan masťou“

Jeden z najväčších bizárov tohto roku sa udial v novembri 2023. Slovenskými sociálnymi sieťami sa totiž šíril bizarný hoax o predraženom chlebe na vianočných trhoch. Kuriozitou je, že v skutočnosti išlo o meme z dielne portálu Emefka, avšak chopili sa ho viacerí politici, ktorí satirický obrázok považovali za skutočnosť.

Na memečko najprv zareagoval poslanec za SNS Karol Farkašovský, neskôr sa k nemu „pripojil“ aj expredseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár či bývalá podpredsedníčka NR SR za SNS Anna Belousovová, ako uvádza portál Emefka.

Všetko sa začalo tým, že sa na sociálnych sieťach v novembri objavilo meme s „domácim špaldovým chlebíkom s vegan masťou a bio cibuľkou“, ktoré na vianočných trhoch stojí 8,90 eur. Išlo, samozrejme, o satiru na premrštené ceny na vianočných podujatiach, ktoré navštevujú masy Slovákov.

O pár dní neskôr si však meme všimol poslanec za SNS a bývalá moderátorská hviezda TV Markíza Karol Farkašovský. Ten ho na sociálnej sieti zdieľal ako skutočnú fotografiu z bratislavských vianočných trhov a chlebík ho poriadne rozhorčil.

Samozrejme, jeho reakcia spustila tvorbu ďalších meme obrázkov.

Intronizácia Krista za kráľa Slovenska

Obrovskú nevôľu zo strany verejnosti sprevádzal aj nedávny akt štátneho tajomníka Štefana Kuffu (nominant SNS), ktorý na omši v Trnave vyzval biskupov, aby intronizovali (uviedli na trón, pozn. red.) Krista za kráľa Slovenska. Kuffa tak urobil za účasti vysokých cirkevných hodnostárov.

„Za ministerstvo kultúry dávame prísľub, aj takto verejne ho dávam, že my budeme tí, ktorí budú iniciovať, aby sa čo najskôr podľa možnosti dosiahlo to, aby Kristus Kráľ bol intronizovaný a stal sa kráľom Slovenska,“ vyhlásil Kuffa na omši.

Obžalovaný tajomník taktiež rečnil o zastavení „gender ideológie“ a kritizoval „liberálny svet“. Jeho výroky o intronizácii Krista pobúrili verejnosť a taktiež sa stali predmetov vtipov na internete. Kuffa sa nedávno premiestnil z postu štátneho tajomníka ministerstva kultúry do envirorezortu, tam zastáva taktiež funkciu štátneho tajomníka.

Dankov „incident“ s perom

Rok 2023 bol, okrem iného, aj návratom lídra SNS Andreja Danka do parlamentu. Pomerne kuriózny incident však sprevádzal už jeho prvé kroky v novej koalícii Smeru, Hlasu a SNS.

Ten sa udial pri podpisovaní Memoranda o porozumení. Mnohí, ktorí tento akt sledovali, si totiž všimli, že kým Robert Fico a Peter Pellegrini už dokument podpisovali, líder národniarov mal s podpisom problém.

Danko neskôr vysvetlil, že „pero bolo zle našroubované, a on sa bál, aby ho nezlomil, tak ho odšrouboval a našrouboval naspäť“. Video z kurióznej situácie sa však stalo virálnym.

Kontroverzná ministerka

V októbri sa ministerkou kultúry za SNS stala Martina Šimkovičová. Jej vymenovaniu do funkcie predchádzala ostrá kritika verejnosti. Nominácia bývalej hviezdy Markízy, exposlankyne za Sme rodina a tváre konšpiračnej proruskej TV Slovan na funkciu šéfky rezortu kultúry sprevádzali viaceré kontroverzie.

Krátko po tom, ako sa Šimkovičová ujala mandátu, nadviazala prostredníctvom listu spojenie s českým ministrom kultúry. Udialo sa tak pri príležitosti výročia vzniku prvej Československej republiky. Avšak obsah listu, ktorý ministerka zverejnila aj na sociálnej sieti, mnohých Slovákov pobúril aj rozosmial.

<

Dôvodom boli pravopisné a štylistické chyby ministerky, na liste si zgustli aj české médiá a okrem nich aj satirické stránky.

Čepček chcel ľuďom cenzurovať filmy pre dospelých

S naozaj bizarným nápadom prišiel dnes už exposlanec Martin Čepček vo svojom návrhu, ktorý do parlamentu predložil ešte začiatkom apríla. Chcel zmeniť a doplniť zákon o mediálnych službách o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákon o elektronických komunikáciách. 

Čepček zväčša v parlamente predkladal návrhy zákonov, ktoré sú spojené so zákazom interrupcií. Dňa 5. apríla však prišiel s celkom „novým“ návrhom – zákaz sledovania filmov pre dospelých.

Vo svojej dôvodovej správe k návrhu zákona uviedol: „Po*nografia sa za posledné roky stáva ľahko dostupnou, a to nielen dospelým, ale čím ďalej, tým mladším deťom. Podľa odborníkov sa znepokojujúco veľká časť maloletých prvýkrát dostáva do kontaktu s po*nografiou už v nižšom veku ako 10 rokov.“

V paragrafe 20 v zákone o mediálnych službách sa odsek 9 v Čepčekovom návrhu menil takto: „Vysielateľovi sa zakazuje vysielanie po*nografického obsahu. Po*nografický obsah je možné vysielať iba koncovému užívateľovi, ktorý najneskôr v deň odoslania žiadosti dovŕšil 18 rokov veku a ktorý o to požiada písomne, s úradne osvedčeným podpisom.“ 

Internetovým vtipkárom nebolo viac treba.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Archív Startitup, Emefka

Najnovšie videá

Trendové videá