Horskí záchranári ratovali turistov: Niekto ich nadrogoval koláčmi s halucinogénnymi hubami

  • Poľskí turisti na vlastnej koži zistili, že brať si huby či koláče od neznámych ľudí v slovenských horách sa nevypláca
  • Dostalo ich to do značných problémov
Horskí záchranári pomohli poľským turistom vo veľkej fatre, ktorí požili koláče s halucinogénnymi hubami.
Ilustračný obrázok Horskí záchranári pomohli poľským turistom v malej fatre, ktorých nadrogovali.
  • Poľskí turisti na vlastnej koži zistili, že brať si huby či koláče od neznámych ľudí v slovenských horách sa nevypláca
  • Dostalo ich to do značných problémov

Tento víkend boli vo večerných hodinách požiadaní o pomoc záchranári HZS z Oblastného strediska Veľká Fatra ku kurióznemu prípadu.

V Horskom hoteli Kráľova studňa sa nachádzala skupina štyroch turistov z Poľska, ktorí cestou ku hotelu požili halucinogénne huby. Tie im spolu s koláčmi mala ponúknuť ďalšia skupina turistov, ktorú stretli počas túry z Blatnice na Kráľovu studňu.

„Intoxikované osoby boli rozrušené a zmätené, bolo im nevoľno a strácali zmysel pre realitu. Záchranári HZS im po príchode na miesto udalosti poskytli prvú pomoc, podali medikamentóznu liečbu a terénnym vozidlom HZS ich všetkých transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici,“ informuje o tom dnes Horská záchranná služba (HZS).

Medzi jedny z najznámejších halucinogénny húb patria v našich končinách lysohlávky, ktoré sa vyskytujú v mnohých druhoch (česká, mexická, aztécka, horská). Radia sa medzi takzvané pravé halucinogény. Halucinogény podľa odborníkov výrazne menia kvalitu vedomia, psychiku, intenzitu a hĺbku prežívania. Ovplyvňujú zmyslové vnímanie, prežívanie okolitej reality aj seba samého.

Lysohlávky alebo psilocybín môžu spôsobovať problémy najmä tým ľuďom, ktorí trpia akýmkoľvek psychotickým ochorením, epilepsiou, vysokým krvným tlakom alebo ochorením srdca.

Medzi pretrvávajúce negatívne zmeny môžu patriť takzvané flashbacky, prípadne „hallucinogen persisting perception disorder“ (HPPD). Tento jav zahŕňa vizuálne halucinácie alebo úzkosti po odznení intoxikácie a príčinou je nadmerná aktivácia neurálnych vizuálnych dráh.

Daný fenomén sa objavuje aj po konzumácii nehalucinogénnych látok. Vedci zistili, že podiel majú aj faktory v osobnej i rodinnej anamnéze, pričom úlohu môžu hrať problémy s užívaním drog, úzkosti či ďalšie psychiatrické ochorenia. Ukazuje to štúdia zverejnená na Science Direct.

Výskum medzi rekreačnými užívateľmi zameraný na vnímanie benefitov a rizík zistil, že 22 % respondentov flashback zažilo, 47 % respondentov však flashbacky nijak neovplyvnili, 39 % osôb ich hodnotilo pozitívne.

Stratený turista

Intoxikovaní Poliaci však neboli jediní, ktorí sa tento víkend ocitli v problémoch. Horskí záchranári pátrajú vo Vysokých Tatrách po 53-ročnom turistovi z Poľska. Muž odišiel na túru zo Ždiaru smerom na Kopské sedlo, odtiaľ mal pokračovať po modrom turistickom značení do Tatranskej Javoriny.

Tu ho v dohodnutý čas čakal kamarát, ktorý ho mal odviezť autom domov. Keď sa turista nevrátil a neozval, oznamovateľ po šiestich hodinách kontaktoval záchranárov. 

Jeho nezvestnosť nahlásili horským záchranárom v sobotu v neskorých večerných hodinách ich poľskí kolegovia. „Operačné stredisko tiesňového volania HZS požiadalo Stálu službu pátrania Prezídia Policajného zboru SR o lokalizáciu mobilného telefónu nezvestnej osoby, ktorá potvrdila, že v čase medzi 14:00 a 15:00 sa nachádzal na Slovensku,“ opísali záchranári.

Do terénu boli v noci vyslaní dvaja záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry, ktorí prešli turistický chodník z Tatranskej Javoriny do Kopského sedla a tiež Javorovú dolinu.

V ranných hodinách sa vrátili na základňu, no nezvestného muža sa im zatiaľ nájsť nepodarilo. V pátraní budú záchranári pokračovať aj počas dňa v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR.

Vyraz na jesenný výlet a objav miesta, ktoré mnoho ľudí vôbec nepozná

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: HZS, hzs.sk, SITA, drogovaporadna.cz, Science Direct

Najnovšie videá

Trendové videá