Bizarná situácia: Stovky dezorientovaných zvierat sa potulovali priamo v slovenskom meste

  • Okoloidúci okamžite zavolali ochrankárov
  • Vzorky boli odobraté a poslané na expertízu
raky
Ilustračná fotografia FB/Tatranský národný park
  • Okoloidúci okamžite zavolali ochrankárov
  • Vzorky boli odobraté a poslané na expertízu

V centre Tatranskej Lomnice sa nečakane objavili stovky dezorientovaných rakov, čo vzbudilo pozornosť náhodných okoloidúcich, ktorí okamžite informovali ochranárov. Nikto však zatiaľ nevie vysvetliť, ako sa tieto raky dostali do oblasti. Tento bizarný prípad si prevzala enviropolícia a Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Raky takmer nejavili známky života a na jednom úseku potoka ich bolo veľké množstvo. Na miesto vyrazili okamžite kolegovia z ochranného obvodu v Tatranských Matliaroch a raky začali zbierať. Za hodinu na 200-metrovom úseku pozbierali 500 jedincov, z toho desať uhynutých. Tie, ktoré mali šancu na záchranu, previezli do okolitých potokov s čistou vodou,“ priblížila Správa TANAP-u.

Ochranári začali zbierať dezorientované raky, ktoré neboli len v potoku, ale aj na okolitých lúkach. Táto udalosť bola prekvapujúca nielen pre pracovníkov Tatranského národného parku, ale aj pre primátora Tatier. Jozef Štefaňák, primátor Vysokých Tatier, ktorý vyrastal v blízkosti potoka, bol rovnako zaskočený. „Boli tam pstruhy a kdejaké iné vodné živočíchy, ale že by sa na úseku 200 metrov zrazu objavilo 500 rakov? Je to celé nejaké divné a zvláštne, a nepamätá si to nikto,“ povedal Jozef Štefaňák pre televíziu JOJ

Riaditeľ národného parku tiež nedokázal poskytnúť vysvetlenie tohto nezvyčajného nálezu. Ochranárom sa však podarilo stovky rakov zachrániť tým, že ich premiestnili do viacerých čistých vodných tokov, kde absolvujú detoxikáciu v prírodnom prostredí a zotavia sa.

Na miesto nálezu prišli aj policajti, pretože prípad prevzala enviropolícia a Inšpekcia životného prostredia. Viac ako desiatim rakom už ochranári na mieste pomôcť nemohli, a ich telá boli odoslané na rozbor. Rovnako boli odobraté aj vzorky vody na expertízu. Naďalej sa v malom toku objavovali ďalšie dezorientované raky.

Zatiaľ nie je úplne jasné, ako sa tam približne päťsto dezorientovaných rakov dostalo. Jednou z teórií je, že ich tam mohol niekto vypustiť. Pravdivosť tejto teórie ukáže až vyšetrovanie. „Jednoznačne je to záhadné. Nikto to nečakal a nikto si to v Tatranskej Lomnici nepamätá,“ dodal Štefaňák.

Ochranári upozorňujú, že všetky druhy rakov sú na Slovensku chránené. „Sú indikátorom čistého vodného prostredia a zaslúžia si našu pozornosť a ochranu,“ uzavrela Správa TANAP-u.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, TV JOJ

Najnovšie videá

Trendové videá