Bizarné zvyky našich predkov: Ak tento kvíz zvládneš, si skutočným odborníkom na Vianoce
- Naši predkovia mali vianočné sviatky spojené s viacerými rituálmi a poverami ako máme my
- Niektoré z nich sa ešte zachovali, na iné sme už zabudli
- Zisti, ktoré vianočné tradície poznáš
- Naši predkovia mali vianočné sviatky spojené s viacerými rituálmi a poverami ako máme my
- Niektoré z nich sa ešte zachovali, na iné sme už zabudli
- Zisti, ktoré vianočné tradície poznáš
Vianočný čas je magické obdobie. Pre našich predkov to platilo niekoľkonásobne. Veď len počas štedrého večera, si mohol svojou nepozornosťou spôsobiť smrť sebe a aj niekoľkým členom rodiny.
Ak si však vedel, ako sa máš správať a čo treba dodržiavať, zabezpečil si svojej rodine bohatstvo a dobré zdravie. Stačilo pritom iba postupovať podľa tradícií, ktoré praktizovali predkovia našich predkov. A niektoré sú pritom staršie ako Vianoce samotné.
Dnes už mnohé praktiky upadli do zabudnutia, avšak vďaka nášmu kvízu zistíš, ako ovládaš slovenské vianočné tradície. Tak čo, bude z teba milovník Vianoc, alebo Grinch?
Ak sa v rozrezanom jabĺčku ukáže hviezda, rodine prinesie šťastie. Čo znamená, ak je stred v tvare kríža?
Túto tradíciu praktizuje aj dnes ešte stále mnoho rodín, aby zistili, či bude rodina šťastná. V minulosti sa však verilo, že ak sa v jabĺčku ukáže kríž, niekto z rodiny ochorie alebo dokonca zomrie. Jabĺčko sa tiež rozkrajovalo na toľko častí, koľko členov mala rodina.
Medzi štedrovečernú tradíciu kedysi patrilo aj hádzanie topánky k dverám. Čo znamenalo, ak špička smerovala k dverám?
Túto tradícii praktizovali slobodné dievčatá, ktoré chceli zistiť, či sa v nasledujúcom roku vydajú. Ak špička topánky smerovala k dverám, znamenalo to svadbu, ak do domu, dievča malo ostať slobodné ešte nasledujúci rok.
Ktorú z týchto domácich prác nesmela gazdinka robiť počas Štedrého dňa?
Na Štedrý deň gazdinky radšej opratú bielizeň nevešali, pretože povera hovorila, že ten, komu patrila, by skoro zomrel. Iná povera zase hovorí, že ten kto bielizeň vešia, sa v najbližšej dobe obesí.
Okrem toho, pani domu nemohla ani šiť. Čo by sa jej inak stalo?
Gazdinky si okrem vešania bielizne museli odpustiť aj šitie, pretože by sa im z toho mohli vykrútiť prsty. Platilo tiež, že nikto sa počas Vianoc nemal pozerať na niť, pretože by oslepol.
Zdravie rodiny mali na Vianoce zabezpečiť orechy. Kam ich rodiny dávali?
Tento zvyk má mať korene ešte v pohanstve, keď orechy znamenali večeru pre duše mŕtvych. Neskôr ich naši predkovia hádzali do rohov, aby si zabezpečili zdravie a prosperitu. Orechy do kútov hádzal gazda.
Čo rodina robila, aby si zabezpečila počas roka súdržnosť?
Rodiny si počas Vianoc snažili zabezpečiť súdržnosť v nasledujúcom roku tým, že nohy stola zviazali kovovou reťazou, ktorá ich mala spájať. Zvyk sa pretavil do súčasnosti tým, že na stromček dávame ozdobné reťaze, tentokrát však nie kovové.
Aká polievka nám má zabezpečiť bohatstvo?
Toto pravidlo sa praktizovalo väčšinou na Nový rok. Keďže šošovica je symbol bohatstva a peňazí, každý z rodiny jej mal zjesť aspoň za lyžičku, aby sa stal boháčom aj on.
Visiace imelo už dnes zdobí mnoho domácností. Vieš odkiaľ pochádza zvyk spojený s bozkávaním?
Bozkávanie pod imelom je dokonca staršia tradícia ako samotné Vianoce. Praktizovali ho ešte Kelti, od ktorých ho prevzali Rimania. Bolo súčasťou svadieb a bozk si pod ním dával novomanželský pár. Moderná tradícia o vianočnom bozkávaní pod imelom vznikla v Anglicku.
Dnes oplátky bežne kúpiš v obchodoch, kedysi ich mohla vyrábať iba jedna osoba. Vieš kto to bol?
Túto činnosť mali mať učitelia dokonca uvedenú aj v pracovnej zmluve. S pečením oplátok začínali už po Lucii a mali zabezpečiť, aby ich každá rodina mala na vianočnom stole. Pri pečení oplátok nemal dokonca učiteľ ani čas venovať sa žiakom.
Čo znamenalo, ak niekoho cez Vianoce vyťahali za uši?
Jedna zo starých povier hovorí, že koho na Vianoce vyťahajú za uši, bude celý rok počuť iba dobré správy. Dnes túto praktiku nepraktizuje asi nikto.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, SITA, HistoryWeb