Bizarný prejav lásky: Iba 15-ročné dievča si pichlo injekciu s krvou HIV pozitívneho priateľa
- Stať sa tak malo v Indii
- Dvojica už v minulosti niekoľkokrát utiekla z domu, vždy sa však vrátila
- Stať sa tak malo v Indii
- Dvojica už v minulosti niekoľkokrát utiekla z domu, vždy sa však vrátila
Tínedžerka si údajne podala injekciu s HIV pozitívnou krvou svojho priateľa. Chcela mu totiž dokázať svoju lásku. Tento akt mladá žena podstúpila počas pobytu v Assame, ktorý sa nachádza na severovýchode Indie.
Ako informuje The Independent, dvojica sa zoznámila na Facebooku a pár tvorila približne 3,5 roka. Po tom, čo sa rodina iba 15-ročnej dievčiny o injekcii dozvedela, rozhodla sa podniknúť právne kroky proti priateľovi dievčaťa.
Dievča je momentálne v opatere lekárov, no jej partner bol zadržaný políciou. Injekcia s HIV pozitívnou krvou je špičkou ľadovca, dvojica sa už v minulosti snažila utiecť. Po každom úteku sa však dievča s priateľom vrátili domov.
O možných následkoch tohto svojského prejavu lásky tínedžerka údajne vedela. Nie je však známe, či o jej plánoch vedel aj jej partner.
Ochorenie prevažuje pri heterosexuáloch
Číslo nových HIV diagnóz vo Veľkej Británii je po prvýkrát za desať rokov vyššie pri heterosexuáloch v porovnaní s bisexuálmi či homosexuálmi, uviedla Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť v Spojenom kráľovstve.
V roku 2021 tvorili bisexuáli a homosexuáli 45 % všetkých nových prípadov, zatiaľ čo heterosexuáli 50 %. Navyše, k diagnóze sa dostali často omnoho neskôr, a teda v štádiu, kedy už vírus začal s ničením ich imunitného systému.
Ľudia sa počas pandémie prestali preventívne testovať. Pri heterosexuáloch klesol záujem o testovanie naozaj výrazne, a to o 33 %. Pokles však zaznamenali aj pri homosexuáloch a bisexuáloch, v tomto prípade ide o 7 %.
Dáta naznačujú, že testovanie podceňujú skutočne skôr heterosexuáli. V roku 2020 prišlo v neskorom štádiu ochorenia 55 % hetero mužov a 51 % žien. V prípade homosexuálov a bisexuálov ide o 29 %.
Charitatívna organizácia Terrence Higgins Trust, ktorá vedie kampaň na vzdelávanie v oblasti HIV, si to vysvetľuje celkom jednoducho. Heterosexuáli si často myslia, že sa ich problém jednoducho netýka a že riziko HIV im nehrozí. Uvádzajú tiež, že mylnú predstavu často podporujú aj zdravotnícki pracovníci.
Portál The Independent spomína ženu, ktorá s vírusom žije. Predtým, než zistila, že HIV má, ani len netušila, že sa ako žena vôbec infikovať môže. Všetkým radí, aby sa testovali pravidelne, ak sú sexuálne aktívni: „Stačí jeden nechránený styk. Vedieť svoj vlastný status je najlepšie pre teba a zároveň pre všetkých v tvojom živote.“
Z pohľadu veľkosti populácie sú stále rizikom HIV viac ovplyvnení homosexuáli a bisexuáli. Predstava, že sa to ostatných netýka, je však mylná. Práve cielené zásahy výrazne prispeli k zníženiu prenosu HIV medzi mužmi, ktorí spávajú s mužmi.
Drogovo závislí majú veľkú šancu nákazy
Do roku 2014 počet nových infekcií medzi homosexuálmi a bisexuálmi každým rokom stúpal. Práve vtedy však prišlo k zlomu a medzi rokmi 2004 až 2020 klesol počet nových prípadov o 70 %. Práve v roku 2004 zomrelo v súvislosti s vírusom najviac ľudí, a to 1,9 milióna. Odvtedy počet úmrtí klesol o 64 %, v roku 2020 zomrelo 680-tisíc ľudí.
Posledné dostupné globálne štatistiky pochádzajú práve z roku 2020. Na celom svete malo v tom čase žiť 37,7 milióna ľudí s HIV, 16 % z nich o tom nemalo ani len tušiť, čo predstavuje 6,1 milióna. 1,7 milióna z infikovaných sú deti. V tom roku pribudlo 1,5 milióna nových infekcií. Najviac postihnutými oblasťami sú východná a južná Afrika.
Podľa údajov Unaids má človek, ktorý užíva drogy injekčnou striekačkou, až 35-krát väčšiu šancu, že sa nakazí vírusom HIV. 34-krát väčšiu šancu majú transgender ženy, 26-krát sexuálni pracovníci a 25-krát muži, ktorí spávajú s mužmi.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Independent, Gov.uk, Tht.org.uk, The Independent, Unaids