Blaha chce do europarlamentu. „Je tu niekoľko takých exotov, sú tu päť rokov na platenej dovolenke,“ udrel europoslanec
- Podpredseda Smeru má zálusk na job v Európskom parlamente
- Súčasní a bývalí europoslanci Mihál, Šimečka a Zala reagujú na ambície Ľuboša Blahu
- Podpredseda Smeru má zálusk na job v Európskom parlamente
- Súčasní a bývalí europoslanci Mihál, Šimečka a Zala reagujú na ambície Ľuboša Blahu
Kontroverzný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) chce kandidovať do Európskeho parlamentu. V deň výročia Nežnej revolúcie to na sneme Smeru vyhlásil premiér a líder strany Robert Fico.
Podpredseda parlamentu a obľúbenec konšpiračnej scény Blaha sa síce len nedávno „pripomenul“ videom, na ktorom vo svojej kancelárii zvesil vlajku EÚ. Avšak napriek tomu to vyzerá, že kroky podpredsedu Smeru by v blízkej budúcnosti mohli viesť práve do Bruselu.
Ako Blahov záujem o job v europarlamente vnímajú ľudia, ktorí Slovensko zastupujú či zastupovali v úrade, kde sa riešia dôležité zahranično-politické rozhodnutia? Startitup zisťoval, čo si o ambíciách Ľuboša Blahu myslia naši súčasní či bývalí europoslanci.
Mihál: Možno sa ho chce takýmto spôsobom Smer zbaviť
„V prvom rade Smer ako politická strana má veľký problém, pretože im pozastavili členstvo v Strane európskych socialistov. A to pre momentálne troch poslancov Smeru v Európskom parlamente znamená, že sa reálne nemôžu zúčastňovať samotnej práce v europarlamente,“ hovorí pre Startitup europoslanec Jozef Mihál.
Podľa politika „síce môžu hlasovať, klásť otázky či vystupovať v pléne, ale ak nie sú zaradení v nejakej ‚politickej rodine‘, tak nemajú reálnu šancu ovplyvňovať to, ako vyzerá podoba európskej legislatívy, smerníc, nariadení a podobne“.
„Ak sa to nezmení a Smer neprijmú späť do rodiny európskych sociálnych demokratov, tak pán Blaha si síce bude užívať cestovanie do Bruselu a Štrasburgu, komfort, ktorý je tu poskytnutý europoslancom, aj s príslušným finančnými výhodami, ale bude tu v podstate zbytočne päť rokov,“ tvrdí Mihál.
Politik nastúpil do Európskeho parlamentu len nedávno, ako náhradník za Michala Šimečku (PS), ktorý sa vrátil do slovenskej politiky. Mihál vstúpil do politickej frakcie európskych liberálov a centristov Obnovme Európu (RE).
„Možno sa ho chce takýmto spôsobom Smer zbaviť, aby nerobil doma hanbu,“ hovorí ostro europoslanec. „Vidím to okolo seba, že v europarlamente je niekoľko takých exotov, ľudí s extrémnymi názormi, ale sú ostrakizovaní. Ich vplyv je nulový a tu sa to berie ako súčasť nejakého ‚folklóru‘. Nemajú tu žiadny vplyv, nikto si ich nevšíma a sú tu skrátka päť rokov na platenej dovolenke,“ dodáva.
Šimečka: Nie je to jeho prvý a asi ani posledný pokrytecký počin
Ako situáciu vidí niekdajší podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (PS)? „Pán Blaha by, žiaľ, nebol prvý slovenský europoslanec, za ktorého by sme sa museli hanbiť,“ hovorí otvorene líder PS.
„Svoje tam v tomto volebnom období predviedli už fašisti, ktorých jedinou náplňou práce bolo robiť si obsah na sociálne siete a vystupovanie v pléne s absurdnými prejavmi plnými nenávisti a lží. Pán Blaha by bol pokračovateľom tejto smutnej časti reprezentácie Slovenska,“ myslí si Šimečka.
Podľa progresívca „by sa pravdepodobne zopakovala aj situácia s odmietnutím ostatných členov europarlamentu s ním spolupracovať, resp. o čomkoľvek debatovať podobne, ako to bolo s Milanom Uhríkom a ďalšími fašistami“.
„Navyše, Smer je izolovaný už dnes, keďže mu bolo pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov. S politikmi, ktorí nedokážu úplne jasne odmietnuť vraždenie ľudí za našimi hranicami, šíria nenávisť voči menšinám a vzývajú diktátorov, skrátka nemajú ostatní europoslanci a europoslankyne o čom diskutovať,“ tvrdí predseda Progresívneho Slovenska.
Ako sme sme spomínali, nový podpredseda parlamentu Blaha nedávno zverejnil video seba samého, ako vo svojej kancelárii robí „jesenné upratovanie“. Jeho súčasťou bolo odstránenie európskej vlajky, smerák taktiež zvesil portrét prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Aby toho nebolo málo, namiesto nej zavesil obraz socialistického revolucionára z Argentíny Che Guevaru.
Tento čin bol vnímaný značne kontroverzne. Skritizoval ho aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Ten tiež uviedol, že „s Blahom komunikoval a údajne celú vec spätne považuje za chybu a že takto konať pravdepodobne nemal“.
Pellegrini tvrdí, „že je rád, že mu to Ľuboš Blaha dal na vedomie a že ten čin nepovažuje za najšťastnejší“. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Aj vzhľadom na tento incident môže Blahov aktuálny záujem o miesto v europarlamente „zaváňať“ pokrytectvom. „Svoje motivácie bude musieť Ľuboš Blaha vysvetliť najmä voličom. Nie je to však jeho prvý a asi ani posledný pokrytecký čin,“ dodáva Šimečka.
Zala: Blaha mi nestojí za reč
Strohý, no jasný názor má na Blahove plány do budúcnosti aj spoluzakladateľ Smeru a bývalý europoslanec Boris Zala.
Ten bol v minulosti dokonca aj Blahovým učiteľom na Univerzite Komenského v Bratislave. Zala bol europoslancom za stranu Smer-SD, poslancom NR SR a istý čas bol aj podpredsedom strany Roberta Fica.
„Blaha, ktorý najprv demonštratívne zvesil zástavu EÚ a teraz sa pchá do jej inštitúcií, mi nestojí za reč,“ uzatvára expolitik.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Archív Startitup