Blamáž námorníctva USA: Loď za 362 miliónov mala slúžiť 25 rokov, po piatich ide do šrotu
- Loď USS Sioux City mieri do „predčasného dôchodku“
- Plavidlo bolo vyradené zo služby len po necelých piatich rokoch
- Loď USS Sioux City mieri do „predčasného dôchodku“
- Plavidlo bolo vyradené zo služby len po necelých piatich rokoch
Šokujúce rozhodnutie prišlo od námorníctva Spojených štátov. Jeho velenie sa rozhodlo vyradiť zo služby loď USS Sioux City, ktorá bola v službe ani nie 5 rokov.
Predstavitelia námorníctva tvrdia, že do lode sa neoplatilo ďalej investovať a v potencionálnej vojne s Čínou by neuspela.
USS Sioux City patrí do flotily lodí triedy Freedom, ktoré boli v minulosti oslavované ako budúcnosť amerického námorníctva. Ako sa neskôr ukázalo, lode tejto triedy, ktoré navrhol zbrojársky gigant Lockheed Martin v spolupráci s výrobcom lodí Marinette Marine, trpia nemalými technickými problémami.
USS Sioux City je preto ďalšou loďou triedy Freedom, ktorá odchádza do núteného „predčasného dôchodku“.
„V konečnom dôsledku musí námorníctvo urobiť ťažké rozhodnutia o tom, ako investovať do budúcnosti,“ uviedol pre Navy Times podplukovník David Carter, ktorý pôsobí ako hovorca Námorných povrchových síl Atlantiku.
Carter portálu vysvetlil, že námorníctvo prehodnocuje svoje investície, hlavne čo sa týka fiškálnych obmedzení. Hladí sa pritom napríklad na schopnosť odstrašovania protivníkov.
Plavidlo bolo pomenované po štvrtom najväčšom meste v štáte Iowa, bolo prijaté do služby v roku 2018. Medzi rokmi 2020 až 2022 slúžila v 5. a neskôr v 6. flotile USA.
Slúžila pri misiách od Baltského mora až po Arabský záliv. Využitá bola aj v protidrogových operáciách, kde zachytila kokaín v hodnote 500 miliónov dolárov.
Lode boli určené na multiúlohy
Trieda lodí Freedom je určená na takzvané multioperácie, to znamená, že nie je určená len na jednu úlohu. Lode tejto triedy dokážu ničiť míny, zamerať sa na ponorky v protiponorkovom boji alebo bojovať proti hladinovým cieľom. Vďaka svojej krátkej dĺžke a rýchlosti dokázala manévrovať aj v plytkých vodách.
Loď je vyzbrojená jedným 57 mm lodným kanónom BAE Systems Mk 110. Ďalej má dve 30 mm automatické kanóny Mk 44 Bushmaster II a štyri 12,7mm guľomety.
Konštruktéri lode mysleli aj na obranu lode proti napadnutiu zo vzduchu, tomu má zabrániť protilietadlový raketový komplet RIM-116 Rolling Airframe Missile.
Ďalej má loď dve protilodné systémy RGM-84A Harpoon. Inštalovať možno dva moduly obsahujúce riadenú protitankovú strelu AGM-114L Hellfire.
USS Sioux City a problémy s pohonom
Lode triedy Freedom ale od začiatku trápia technické problémy hlavne s pohonom, ktorý je tryskový, a praskaním trupu. Problémy s pohonom spôsobili, že viaceré lode museli prejsť nákladnými opravami a niektoré dokonca museli byť do prístavov odtiahnuté.
Nie je preto prekvapením, že USS Sioux City je ďalšou loďou, ktorá skončila vyradená mimo služby. Prvou bola USS Freedom, ktorú vyradili už v roku 2021.
Ďalších 10 lodí tejto triedy zatiaľ ostáva v službe, i keď podľa Navy Times námorníctvo ráta s vyradením minimálne 8 z nich v nasledujúcich rokoch. Lode boli pôvodne určené na 25- až 30-ročnú službu. Pričom jedna loď stála 362 miliónov. Ročne ich údržba vyšla 50 až 70 miliónov dolárov.
So správou sa ťažkou zmierujú hlavne obyvatelia mesta Sioux City, ktorí sa dokonca finančne podieľali na zbierke, ktorá umožnila zaradenie lode do služby.
Loď, ktorá niesla meno po ich meste, pre nich bola aj zdrojom pýchy, uvádza Sioux City Journal. 75 členov jej posádky bude prevelených na nové pôsobisko a loď nájde svoj nový domov v prístave pre neaktívne lode.
Zatiaľ čo obyvatelia Sioux City smútia, v Kongrese lode triedy Freedom vyvolávajú dlhodobo vášne.
„Minuli sme miliardy dolárov na túto flotilu, keď nám nie je schopná pomôcť vysporiadať sa s našou najväčšou hrozbou, ktorou je Čína a Rusko. Jedinými víťazmi boli dodávatelia, na ktorých sa námorníctvo spolieha pri udržiavaní týchto lodí,“ uviedla bývala kongresmanka z Kalifornie Jackie Speierová.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Navy Times, Navy Times, Sioux City Journal