Blanár dementuje správy o možnom zastavení eurofondov. Hovorí o „šírení nepravdivých informácií“

  • Slovensko môže podľa medializovaných informácií prísť o eurofondy
  • Opozícia vyzýva premiéra na rokovania
  • Minister zahraničných vecí Juraj Blanár označuje tieto správy za nepravdivé
Blanár so zdvihnutým prstom
Ilustračné foto Startitup/Jaroslav Rybár
  • Slovensko môže podľa medializovaných informácií prísť o eurofondy
  • Opozícia vyzýva premiéra na rokovania
  • Minister zahraničných vecí Juraj Blanár označuje tieto správy za nepravdivé

Ako sme ťa dnes už informovali v tomto článku, slovenské eurofondy sú v ohrození po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, čo môže viesť k zastaveniu financovania zo strany Európskej komisie.

Tento úrad, kľúčový v boji proti korupcii, bol nevyhnutnou podmienkou na pridelenie 2,7 miliardy eur z postpandemického balíka pomoci EÚ.

Európska komisia zvažuje nielen pozastavenie, ale aj vymáhanie časti alebo celej tejto sumy. Pre Slovensko, kde až 80 % verejných financií pochádza z eurofondov, by tento krok znamenal vážne dôsledky vrátane potreby nájsť 1,5 miliardy eur v štátnom rozpočte a pripraviť konsolidačný balík opatrení.

Opozícia sa búri

Opozičné strany ako Progresívne Slovensko a Demokrati varujú pred rizikom straty týchto prostriedkov a vyzývajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby okamžite rokoval v Bruseli o záchrane fondov. Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (Slovensko, KÚ, Za ľudí) nebolo Slovensko nikdy bližšie k úplnému zastaveniu európskeho financovania.

Európska komisia v liste, ktorý prišiel ešte pred prezidentskými voľbami, vyjadrila obavy o schopnosť Slovenska kontrolovať efektívne využívanie týchto fondov a dodržiavanie právneho štátu. Napriek varovaniam sa vláda bráni, že obavy sú prehnané, no ak sa financovanie zmrazí, Slovensko by mohlo byť po Maďarsku druhou krajinou, kde sa použije mechanizmus podmienenosti.

Ministerstvo zahraničných vecí informáciu označuje za dezinformáciu

Informácie o zastavení eurofondov pre Slovensko sú nepravdivé. Vyhlásil to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Informoval o tom komunikačný odbor rezortu s tým, že Európska komisia (EK) takýto krok neavizovala.

„Slovenská republika odmieta šírenie nepravdivých informácií agentúrou Bloomberg o zastavení eurofondov pre Slovensko,“ uviedol Blanár.

Proces takzvaného mechanizmu kondicionality, ktorý môže iniciovať EK na ochranu rozpočtu Únie v prípadoch porušenia právneho štátu v členskom štáte, má svoje jasné pravidlá, časové rámce aj priebeh.

Rezort podotkol, že nikdy nejde o jednostranné a vopred nediskutované rozhodnutie zo strany EK.

Proces skúmania novely Trestného zákona nie je ukončený

„Slovenská republika, a to predovšetkým zástupcovia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, sú v celej veci dlhodobo v intenzívnom kontakte s EK. Novelizácia príslušnej legislatívy bola okrem iného aj výsledkom ich konzultácií s EK a reagovala tiež na pripomienky, ktoré Komisia formulovala vo veci ochrany finančných záujmov Únie,“ objasnil komunikačný odbor rezortu.

EK pre TASR v pondelok taktiež uviedla, že analyzuje nedávnu reformu Trestného zákona na Slovensku a tento proces zatiaľ nie je ukončený.

Najvyšší výkonný orgán Únie nateraz neprijal žiadne rozhodnutie o aktivácii mechanizmu podmienenosti vyplácania eurofondov pre Slovensko a žiadne takéto rozhodnutie ani nečaká na politické schválenie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá