Blato, zbrane a stres. Špeciálne jednotky hľadajú do svojich radov nových ľudí, testami prejde len hŕstka najlepších
- Veliteľ Síl pre špeciálne operácie vyhlásil výber uchádzačov do svojich radov
- Výber nových adeptov sa uskutoční formou náročného sústredeného výcviku jednotky, a to už v júli 2021
- Veliteľ Síl pre špeciálne operácie vyhlásil výber uchádzačov do svojich radov
- Výber nových adeptov sa uskutoční formou náročného sústredeného výcviku jednotky, a to už v júli 2021
Prihlásiť sa môžeš do 5. pluku špeciálneho určenia, výcvikovej základne, strediska civilno-vojenskej spolupráce a psychologických operácií (CIMIC a PSYOPS), kybernetickej obrany (cyber defence) či 23. motorizovaného práporu.
Výber pozostáva z testovacej časti, v rámci ktorej budeš preskúšaný z plávania či odbornej spôsobilosti. Preverené budú aj tvoje jazykové schopnosti a nutné je absolvovať aj psychotesty.
Druhá časť výberu je zameraná na komplexné zamestnanie vojaka v teréne. Ide o fyzické a psychické preverenie vytrvalosti, sily, obratnosti a riešenia krízových situácií. V tretej časti – personálnej, absolvuješ osobné pohovory s výberovou komisiou. Kompletný zoznam požiadaviek na uchádzačov nájdeš na webe Veliteľstva síl pre špeciálne operácie.
V rámci výcviku príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia sa budeš môcť tešiť aj na skúsenosti, ktoré naozaj len tak niekde nenadobudneš. Ide napríklad o výcvik zameraný na alternatívne spôsoby zasadenia a vyzdvihnutia vrtuľníkom UH-60M Black Hawk.
„Let ponúka krásne výhľady na krajinu, no vyzbrojení vojaci, plne obsadzujúci kapacitu paluby, nemajú na kochanie sa čas. V slúchadlách počuť komunikáciu medzi pilotmi a vysadzovačom a pokyny k ďalšej činnosti. Vrtuľník zmení režim, nad miestom vysadenia prejde do visu a z oboch strán mašiny sa v pravidelných intervaloch spúšťajú postavy v zelenom,“ opisuje priebeh zosadzovania vedenie SŠO.
Mnohí to nezvládli
V prvom, aprílovom výbere nastúpilo na pomyselnú štartovú čiaru 49 zo 61 prihlásených adeptov. Už počas prvého dňa vypadlo dvanásť z nich.
Rovnako dvanásť profesionálnych vojakov ukončilo výber zazvonením na nábojnicu, čím dali najavo ukončenia vlastnej snahy. Dôvodmi boli strata motivácie, nesplnenie limitov pri pohybovej výkonnosti, vyčerpanie a zdravotné alebo osobné dôvody.
Detailný a dôsledný výber má vždy pod svojimi krídlami skupina inštruktorov z Výcvikovej základne Síl pre špeciálne operácie (VZSŠO). Okrem nich sa uchádzačom počas výberu venujú aj psychológovia a príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia.
Ako sa píše na oficiálnej stránke SŠO: „Cieľom nie je nájsť najlepších z najlepších. Cieľom je identifikovať najvhodnejších uchádzačov.“
Inštruktori pritom neskúmajú iba fyzickú zdatnosť, ktorá je zdanlivo najpotrebnejšia pre fungovanie v špeciálnej jednotke. Ak sa rozhodneš na túto cestu dať, mal by si mať na pamäti, že nie menej potrebná je aj psychická odolnosť, odhodlanie, schopnosť pracovať pod stresom, správne mentálne nastavenie, inteligencia či tímový duch a motivácia.
„Po fyzickej stránke je možné človeka vytrénovať na požadovanú úroveň, no silným a správnym psychickým základom musí adept disponovať už pri vstupe k SŠO.“ Adepti sú tu udržiavaní v nepretržitom stave neistoty, vopred nevedia, aké činnosti budú nasledovať. Navyše známa im nie je ani ich náplň a dĺžka činností.
Pripraviť sa je potrebné aj na kombináciu nedostatku spánku, jedla, zvýšenú fyzickú a psychickú námahu a vysokú mieru stresu.
U každého z adeptov sa v neposlednom rade zisťuje aj schopnosť učiť a prispôsobiť sa novým okolnostiam. Dôraz sa kladie aj na kreativitu, manuálne zručnosti, logické uvažovanie či všeobecný rozhľad adeptov.
„Takisto je sledovaný strach z výškových rozdielov, ktorý by pomohol odhaliť fóbiu z reálneho výskoku z leteckého prostriedku.“
Ak sa do SŠO dostaneš, nemôžeš si vydýchnuť. „To nie je koniec cesty. Tá nikdy nekončí…“ ako povedal veliaci poddôstojník VZSŠO nadrotmajster Peter Cibrín.
Cesta vzdelávania sa príslušníkov SŠO totižto nekončí získaním červeného baretu – symbolu výsadkového vojska. Čakať musia aj na takzvaný Základný kvalifikačný kurz špeciálnych operácií.
Oplatí sa však myslieť na to, že ak budeš dobrý, dostať sa budeš môcť aj do jednotky pre likvidáciu výbušnej munície. Tá patrí právom k špičke našich slovenských ozbrojených síl.
O jednotkách EOD sa už dlhodobo vie, že v zahraničných operáciách poskytujú najnebezpečnejší servis. Slovami veliteľ EOD tímu: „Ak túto prácu nemáte radi, nezvládnete ju a odídete, pretože ak stojíte pravidelne tvárou v tvár improvizovaným výbušným systémom, nevybuchnutej munícii a ďalším útokom a hrozbám, musíte byť nielen špičkový profesionál, ale svojím spôsobom tú prácu musíte milovať.“
Takáto práca naozaj nie je pre každého. Za všetko svedčí aj udalosť z roku 2013, kedy prišli o život členovia pluku, kapitán Edmund Makovník a rotmajster Patrik Fraštia.
K tejto udalosti došlo pri plnení úloh v operácii ISAF v dôsledku explózie civilného vozidla v čase samovražedného útoku v afganskej provincii Kábul. Spolu s nimi zahynul aj ich americký kolega kapitán David Lyon.
Koľko si zarobíš?
Mzdy profesionálnych vojakov sa môžu na Slovensku pohybovať v rozmedzí cca. 1 508 eur až 2 268 eur.
Ako vojak či vojačka však môžeš dostať aj takzvaný aktivačný príspevok, a to pri prvom prijatí alebo vymenovaní do dočasnej štátnej služby v závislosti od funkcie. Tento príspevok môže siahať až do výšky 9 960 eur, no vyplácaný je postupne.
Najvyšší, takmer desaťtisícový príspevok dostaneš ako riadiaci letovej prevádzky, pilot či lekár. Strelec, guľometník či ženista môže počítať s príspevkom vo výške 1 500 eur. Ako mechanik či operátor vieš získať príspevok do 4 980 eur, vždy v závislosti od špecializácie. Veliteľ, mladší inžinier alebo dôstojník môže dostať do 4 500 eur. Maximálny príspevok u vodičov je zase 2 100 eur.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Ozbrojené Sily SR, Veliteľstvo síl pre špeciálne operácie