Blesková odveta z Pekingu: Čína uvalila 34 % clo na americký dovoz. Trhy v USA zažili najhorší deň od pandémie

  • Automobilky menia výrobné plány a analytici varujú pred recesiou
  • Trumpove clá otriasajú ekonomikou
Trump podpísal dekrét, ktorý má viesť k zrušeniu ministerstva školstva
Ilustračná fotografia TASR/AP Photo/Ben Curtis
  • Automobilky menia výrobné plány a analytici varujú pred recesiou
  • Trumpove clá otriasajú ekonomikou

Americký prezident Donald Trump v stredu (2.4.) oznámil nové clá na dovoz z väčšiny krajín sveta, čo okamžite vyvolalo vlnu reakcií na globálnych trhoch aj zo strany dotknutých krajín. Prvé následky tohto rozhodnutia sa už prejavujú v reálnej ekonomike.

Okrem toho, že Peking už oznámil uvalenie dodatočných ciel vo výške 34 percent, otriasli americká clá aj svetovými trhmi. Wall Street pritom zažila najhorší deň od prvých dní pandémie COVID-19 a výrazne oslabuje aj americký dolár. 

Čína odpovedá rovnakou mincou

Peking nezostal nič dlžný a oznámil, že od 10. apríla uvalí dodatočné clá vo výške 34 percent na všetok dovoz zo Spojených štátov. Celková výška cla na americký tovar tak dosiahne úroveň, ktorú Trump stanovil pre čínske produkty. Čína zároveň pozastaví dovozné povolenia niektorým americkým firmám.

„Čína požaduje okamžité zrušenie ciel a prisľúbila protiopatrenia,“ informovali agentúry s odvolaním sa na čínske ministerstvo financií.

USA zaviedli ďalšie opatrenie proti Číne
zdroj: Canva/Hao Liang, Canva/Gustavo Rocha

Svetové trhy v červených číslach

Ázijské trhy zaznamenali v piatok výrazné straty, čím sa pripojili ku globálnemu prepadu spôsobenému „útokom ciel“ amerického prezidenta. Tokijský index klesol o viac ako dve percentá už druhý deň po sebe. V mínuse skončili aj Sydney, Singapur, Soul, Wellington a Manila.

Na Wall Street sa technologický index Nasdaq prepadol o šesť percent, S&P 500 klesol o 4,8 percenta, čo predstavuje najväčší jednodenný prepad od roku 2020. Dow Jones stratil štyri percentá.

Európske trhy tiež pokračujú v poklese. Hlavné indexy v Londýne, Frankfurte a Paríži klesli o približne 0,7 percenta. Najvýraznejšie straty zaznamenali bankové tituly – za posledné dva dni klesli o 8,5 percenta, čo je najvýraznejší dvojdňový pokles v tomto sektore za posledné tri roky.

Automobilky menia stratégie

Japonská automobilka Nissan už oznámila, že upraví svoje pôvodné plány na redukciu výroby v USA. Po zavedení 25-percentného cla na dovoz áut zo zahraničia sa rozhodla ponechať dvojzmennú výrobu modelu Rogue v závode v Tennessee.

„Okrem toho pozastavujeme dodatočné objednávky na Infiniti QX50 a QX55 pre americký trh, ktoré vyrábame v Mexiku,“ uviedla firma vo vyhlásení. Výroba týchto áut pre trhy mimo USA by mala pokračovať.

Podobne reaguje aj automobilka Stellantis, ktorá dočasne prepustí pracovníkov v USA a zatvorí závody v Kanade a Mexiku, zatiaľ čo General Motors plánuje zvýšiť výrobu v USA.

Očakávania recesie narastajú

Investičná banka JP Morgan zvýšila pravdepodobnosť, že svetové hospodárstvo sa do konca roka dostane do recesie, zo 40 na 60 percent. Analytici upozorňujú, že clá by mohli výrazne zvýšiť ceny pre amerických spotrebiteľov – od mar*huany cez bežecké topánky až po iPhone.

„Podľa prognóz spoločnosti Rosenblatt Securities by mohol špičkový iPhone stáť takmer 2 300 USD, ak Apple prenesie náklady na spotrebiteľov,“ hovoria podľa agentúry Reuters odborníci.

Trump však trvá na tom, že jeho cieľom je oslobodiť Spojené štáty od závislosti od zahraničných výrobcov. „Pacient bol veľmi chorý. Ekonomika mala veľa problémov. Prešla operáciou. Bude to prosperujúca ekonomika. Bude to úžasné,“ vyhlásil americký prezident.

Z Bieleho domu však zaznievajú protichodné informácie o tom, či majú byť clá trvalé, alebo ide len o taktiku na získanie ústupkov pri vyjednávaní. Kanadský premiér Mark Carney v reakcii na situáciu poznamenal: „Globálna ekonomika je dnes zásadne iná ako včera. Spojené štáty sa vzdali svojej historickej úlohy šampióna medzinárodnej hospodárskej spolupráce.“

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify. Únia bude pritom podľa eurokomisára pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroša Šefčoviča reagovať pokojne, starostlivo rozfázovaným a predovšetkým jednotným spôsobom.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SITA, TASR, ČTK, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá