Blíži sa výnimočný „mini spln“. Na oblohe uvidíme Snehový mesiac
- Snehový mesiac je na pohľad menší ako zvyčajne
- Patrí medzi tzv. mini splny
- Snehový mesiac je na pohľad menší ako zvyčajne
- Patrí medzi tzv. mini splny
Už o pár dní nám obloha zahrá jedinečné nebeské divadlo a tým je „Snehový Mesiac“. Avšak tým, že február je najkratší mesiac v roku, niekedy v ňom spln nenastane. Tento jav je zas známy ako „Čierny Mesiac“ a vyskytuje sa každých 19 rokov.
Milovníkov nočnej oblohy poteší, že „Čierny Mesiac“ sme videli naposledy v roku 2018 a na jeho návrat budeme čakať ešte viac ako dekádu. Obloha si tak môže pripraviť žiarivý, no trošku menší spln. Snehový mesiac získal svoje meno, pretože sa zvyčajne zhoduje s ročným obdobím, keď v severných oblastiach padá najviac snehu.
Tento názov pochádza zo starých poľnohospodárskych tradícií a pozorovaní prírodných cyklov domorodými spoločenstvami. V mnohých kultúrach sa názvy splnu Mesiaca spájajú so sezónnymi udalosťami alebo prírodnými javmi, ktoré súvisia s poľnohospodárstvom a každodenným životom.
Snehový mesiac uvidíš už o pár dní
Blížiaci sa spln, ktorý sa bežne označuje ako Snežný/Snehový mesiac, pretože sa spája s februárom, na oblohu „zasadne“ počas denného svetla 24. februára, len deň predtým, ako dosiahne svoje apogeum – najvzdialenejší bod na svojej dráhe od Zeme.
Toto vyrovnanie spôsobí tzv. mini spln, ktorý sa z nášho pohľadu javí o niečo menší ako jeho bežná forma. Úkaz sa odohrá presne o 13:30 h, informuje portál iMeteo.
Snehový mesiac je mini spln
Spomínaný prírodný úkaz nastáva, keď sa Mesiac nachádza priamo oproti Slnku od Zeme, čím sa naša planéta ocitne medzi týmito dvoma nebeskými telesami. Toto umiestnenie má za následok, že Slnko vrhá svoje svetlo na nami viditeľný povrch Mesiaca.
Počas tejto fázy je celý disk Mesiaca zaliaty slnečným svetlom. Takáto udalosť nastáva každých 29,5 dní. Mini Mesiac však nastáva vtedy, keď sa spln Mesiaca zhoduje s najvzdialenejším bodom Mesiaca od Zeme na jeho eliptickej dráhe. V tomto okamihu sa Mesiac javí o niečo menší a slabší v porovnaní s priemerným splnom.
„Je to preto, že apogeum, najvzdialenejší bod lunárnej obežnej dráhy, má za následok väčšiu vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom. Táto dodatočná vzdialenosť mierne znižuje zdanlivú veľkosť Mesiaca na nočnej oblohe. Táto odchýlka je však minimálna a je ťažké ju vnímať voľným okom,“ uvádza iMeteo.
Spln mnohým ľuďom kazí spánok
Naši predkovia často pripisovali Mesiacu v plne rôzne zázračné vlastnosti. Dodnes mnohí tvrdia, že počas tejto fázy majú horší spánok. Ak patríš do tejto skupiny aj ty, vedci možno objavili odpoveď.
Skupina vedcov z University of Washington, Universidad Nacional de Quilmes v Argentíne a Yale University v roku 2021 zverejnila vo vedeckom magazíne Science Advances štúdiu, ktorá potvrdzuje, že fázy Mesiaca naozaj ovplyvňujú náš spánok.
Dĺžka spánku u ľudí sa menila podľa fázy, v ktorej sa práve Mesiac nachádzal. Čím bližšie bol k splnu, tým neskôr išli ľudia spať. Noc pred splnom si tak v priemere líhali do postele o 30 minút neskôr a celkovo sa vyspali o 50 minút menej. Naopak, najdlhší spánok si ľudia dopriali v čase, keď bol Mesiac vo fáze novu.
Vedci sa domnievajú, že vplyv mesačného svetla na náš spánok môže byť spôsobený životným štýlom našich predkov. Keďže počas splnu bolo v noci viac svetla, umožňovalo im to pracovať dlhšie. Tieto zvyky sa môžu prenášať až dodnes.
Zdroje: Imeteo.sk, archív Startitup, Science