Neďaleko Slovenska má vyrásť jedno z najväčších letísk sveta, ako vystrihnuté z budúcnosti
- Poľsko má v pláne výstavbu jedného z najväčších letísk sveta
- Nachádzať sa má necelých 40 kilometrov od Varšavy
- Jeho názov je Centralny Port Komunikacyjny a medzi jeho hlavné špecifikum patrí aj to, že má byť prepojený s vysokorýchlostnou železnicou
- Poľsko má v pláne výstavbu jedného z najväčších letísk sveta
- Nachádzať sa má necelých 40 kilometrov od Varšavy
- Jeho názov je Centralny Port Komunikacyjny a medzi jeho hlavné špecifikum patrí aj to, že má byť prepojený s vysokorýchlostnou železnicou
Projekt Solidarity Transport Hub, ktorý široko ďaleko nemá obdoby, má byť dokončený v roku 2028. Aká bude jeho presná podoba zatiaľ nie je jasné, svoje návrhy na jeho dizajn však už odovzdalo niekoľko špičkových architektonických ateliérov, ktoré by sa radi pod tento megalomanský projekt podpísali.
Letisko má vyrásť doslova na zelenej lúke, pričom má pokrývať plochu 3-tisíc hektárov. Jeho výstavba prebehne v niekoľkých fázach, už v prvej fáze má byť letisko schopné odbaviť 45 miliónov cestujúcich.
Po dostavaní ďalšej pristávacej dráhy, zvládne obslúžiť až 100 miliónov ľudí za rok, čím sa stane jedným z najrušnejších stredísk na svete. Tento majestátny projekt má byť financovaný prevažne zo súkromných investícií a európskych dotácií.
Návrhy renomovaných architektonických štúdií pôsobia už na prvý pohľad futuristicky. Je tomu tak aj v prípade návrhu od štúdia Chapman Taylor.
Tento návrh predpokladá uzavretie hlavnej časti terminálu pod masívnou priehľadnou kupolou , ktorá má byť umiestnená medzi dvoma dráhami. Celá stavba bude pozostávať zo šiestich poschodí, pričom najnižšie sa budú nachádzať železničné nástupištia.
Väčšina návrhov sa do značnej miery zameriava na trvalo udržateľný rozvoj a energetickú účinnosť. V návrhoch sa spomína využitie biopalív, zber dažďovej vody či využívanie elektrických vozidiel.
Súčasne sa veľká pozornosť venovala zabezpečeniu dostatočného množstva denného svetla a vegetácie.
Štúdio Chapman Taylor, ktoré sa nechalo inšpirovať svetovo ospevovaným letiskom v Singapure – Changi, vyhradilo v strede stavby priestor pre trvalo zelenú záhradu a vodné plochy.
Ľudia majú mať prístup k zeleni a vodopádom, cez drevenú plošinu, všetko preto, aby si tu dostatočne oddýchli a načerpali nové sily pred ďalšou cestou.
Za zmienku určite stojí aj návrh štúdia Foster + Partners, ktoré predpokladá výstavbu hneď dvoch terminálových budov. Nie však hocijakých. Budova hlavného terminálu má pripomínať kľúč, zatiaľ čo druhý terminál má mať tvar X a bol by postavený v neskoršej fáze ako súčasť rozširovacieho programu.
Spoločnosť preto navrhla modulárny dizajn letiska, ktorý sa môže časom rozložiť a prispôsobiť sa požiadavkám rastúceho dopytu po leteckej doprave. Aj F&P počíta s tým, že celý terminálový priestor musí byť vyplnený stromami a zeleňou, štúdio čerpá inšpiráciu z lesa Kampinos pri Varšave,
Svoje návrhy už predložili svetoznáme architektonické ateliéry, vrátane Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Grimshaw Architects, KPF, Chapman Taylor, Benoy, Pascall+Watson.
https://www.youtube.com/watch?v=Dkg9YR-82CY
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: cpk.pl