Blokáda ciest a chaos. Podľa premiéra Fica hrozí normálny prevrat a masové nepokoje

  • Premiér vystúpil v stredu po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR s alarmujúcim vyhlásením
  • Podľa jeho slov Slovensku hrozí „normálny prevrat“
Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR, vláda
Na snímke vládni predstavitelia, riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR TASR/Jaroslav Novák
  • Premiér vystúpil v stredu po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR s alarmujúcim vyhlásením
  • Podľa jeho slov Slovensku hrozí „normálny prevrat“

Premiér Robert Fico (SMER-SD) v stredu (23. 1.) vystúpil po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR s varovaním o údajnom organizovanom pôsobení, ktoré má za cieľ destabilizovať Slovenskú republiku. Krajine podľa jeho slov hrozí „normálny prevrat“.

Podľa jeho slov Slovensko čelí riziku masových protestov, ktoré by mohli prerásť do chaosu a násilností. Hovoril o blokáde ciest či vládnych budov. Opozícia však jeho tvrdenia označuje za politickú manipuláciu a upozornila na možné zneužitie Slovenskej informačnej služby (SIS). 

„Situácia je vážna,“ hovoria prezident aj premiér

Najprv po zasadnutí rady vystúpil prezident Peter Pellegrini. Vyjadril sa, že situácia je vážna a vykazuje známky cieleného organizovania eskalácie napätia s cieľom stupňovať prejavy nesúhlasu. Za organizáciou protestov je podľa Pellegriniho štruktúra osôb, organizácie aj finančné toky, ktoré potvrdzujú, že nejde o spontánne aktivity, ale o cielenú riadenú skupinu ľudí. Preukazujú snahy eskalovať atmosféru v spoločnosti, zvyšovať napätie a nejakým spôsobom zaútočiť na ústavné zriadenie SR, skonštatoval.

„Pre informácie, ktoré Slovenská informačná služba poskytla, bolo nevyhnutné, aby sa bezpečnostná rada v tomto širšom formáte stretla,“ povedal. Vyjadril sa, že na Slovensku operujú aj ľudia, ktorí nie sú pôvodom zo Slovenska. Veľmi podobné slová zvolil pri vyhlásení aj premiér.

„Situácia je vážna,“ zopakoval neskôr premiér Fico a povedal svoje tvrdenie, že vyšetrovania nominantov strany SMER-SD boli údajne vedené účelovo. Podľa jeho slov však vláda nebude zasahovať do práva občanov na zhromažďovanie, bez ohľadu na politickú príslušnosť.

„Chcem apelovať na voličov, ktorí majú iný názor ako voliči vládnej koalície. Nebudeme podnikať žiadne kroky, ktoré by toto právo obmedzovali,“ uviedol Fico.

Zároveň však premiér upozornil na podľa neho vážne hrozby pre stabilitu krajiny. Prezident pritom potvrdil, že vláda dostala úlohu od Bezpečnostnej rady SR, aby na nasledujúce rokovanie pripravila návrh opatrení k stabilizácii situácie na Slovensku v súvislosti so správou SIS.

Iniciatíva sa voči obvineniam ohradzuje

Všetky obvinenia zo strany prezidenta ja premiéra iniciatíva Nie v našom meste odmieta. „Vyprosujeme si obvinenie, že zneužívame verejnosť. Protesty majú legitímne právo žiadať o odvolanie vlády,“ vyhlásila Csilla Dropová, jedna z organizátoriek občianskych demonštrácií za Európu. Informuje o tom Denník N.

Žiadne zahraničné osoby ich podľa Dropovej nekontaktovali a financie nepochádzajú od žiadnych zahraničných donorov. V mene iniciatívy tiež požiadala premiéra aj prezidenta, aby prestali hovoriť o provokatéroch.

„Medzi nami žiadni provokatéri nie sú a SIS pod takzvaným vedením premiéra Fica a syna Tibora Gašpara nech ani nenapadne nič iniciovať, či už priamo, alebo cez iné skupiny, ako napríklad proruskú organizáciu Brat za Brata.“

Utajená správa a sporná schôdza NR SR

Napätie medzi vládou a opozíciou eskalovalo po utorkovej (21. 1.) schôdzi Národnej rady SR, kde premiér Fico predstavil utajenú správu SIS. Schôdza, na ktorej opozícia chcela prerokovať návrh na jeho odvolanie, bola na základe rozhodnutia koaličnej väčšiny vyhlásená za neverejnú. Podľa opozície ide o bezprecedentný krok, ktorý narušuje transparentnosť parlamentných procesov. 

Správa SIS, ktorú premiér označil za „dôvernú a strategickú“, údajne obsahuje informácie o „dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia krajiny“. Na otázky o zdrojoch a obsahu správy však predstavitelia koalície doposiaľ neodpovedali. 

Opozícia varuje pred návratom praktík minulosti

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) v stredu (22. 1.) reagovalo výzvou na zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS. Podľa poslankyne Zuzany Števulovej sa opozícia obáva, že tajná služba mohla byť zneužitá na politické ciele. 

„Budeme požadovať odpovede na otázky o tom, ako táto správa vznikla, aké zdroje SIS použila a či jej obsah neporušuje zákony,“ uviedla Števulová. Dodala, že ak koalícia znemožní činnosť výboru, opozícia bude zasadať na vlastnú päsť. 

Podobné obavy vyjadril aj predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci: „Premiér zneužíva tajnú službu na vlastnú ochranu a utajenie svojich zlyhaní. Toto je priame ohrozenie demokracie.“ 

Obvinenia z manipulácie a zastrašovania

Kritiku vlády podporili aj ďalšie opozičné strany. František Majerský z KDH prirovnal situáciu k obdobiu pred rokom 1989, keď tajné služby slúžili záujmom vládnej moci. „Správa SIS, ktorú sme mali možnosť počuť v utajenom režime, predstavuje nebezpečný precedens. Ak bola SIS zneužitá, znamená to návrat k praktikám totalitného režimu,“ povedal. 

Premiér Fico vyhlásil, že vláda má „povinnosť chrániť štát pred akoukoľvek destabilizáciou“, a odmietol obvinenia zo zastrašovania. „Niektoré politické sily chcú vytvárať chaos a paralyzovať fungovanie štátu. Náš cieľ je ochrániť občanov a ústavný poriadok,“ uviedol. 

Zvýšené napätie pred protestmi

Premiérove vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa opozícia a občianske iniciatívy pripravujú na sériu verejných zhromaždení. Tie majú byť reakciou na dlhodobú nespokojnosť s vládnymi krokmi. Premiér varoval, že tieto akcie môžu byť zneužité extrémistickými skupinami. 

„Právo na protest je garantované ústavou, ale musíme byť obozretní, aby sa protesty nestali zámienkou na šírenie chaosu,“ vyhlásil Fico. 

Opoziční poslanci však tieto slová odmietajú. Podľa Branislava Gröhlinga (SaS) ide o snahu vlády zastrašiť verejnosť a legitímne občianske aktivity. „Robert Fico sa bojí občanov, ktorí mu ukazujú, že už majú dosť jeho politickej hry. Táto stratégia je zúfalý pokus o udržanie moci,“ uviedol Gröhling. 

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TK vládnych predstaviteľov, TASR, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá