Blokovú pokutu môžeš dostať aj do výšky 1 000 eur. Vieme, kedy máš nárok na splátkový kalendár
- Ak sa dopustíš dopravného priestupku, schytáš pokutu
- Zisti, aké existujú možnosti na jej zaplatenie
- Ak sa dopustíš dopravného priestupku, schytáš pokutu
- Zisti, aké existujú možnosti na jej zaplatenie
Ak porušíš dopravné pravidlá a policajti ti udelia pokutu, je dôležité ju ihneď zaplatiť, aby si sa vyhol problémom. Na výber máš hneď niekoľko spôsobov, ako pokutu zaplatiť. Zvoliť si môžeš hotovosť, kartu, alebo ti policajti vystavia blok.
Ak si však nemôžeš dovoliť zaplatiť požadovanú sumu ihneď, môžeš požiadať o rozloženie platby na splátky. Ako informuje portál peniaze.sk, táto možnosť je však poskytovaná len výnimočne.
Vo všeobecnosti sa za dopravný priestupok môže uložiť bloková pokuta do 33 eur. Avšak v prípade, že tvoj priestupok ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, môže byť pokuta až do výšky 1 000 eur.
Policajný sprievod k bankomatu
Ak pri sebe nemáš dostatok hotovosti, môžeš si v niektorých prípadoch ísť vybrať peniaze z bankomatu. Policajt môže sprevádzať človeka, ktorý spáchal priestupok, k bankomatu, ale rozhodnutie závisí od toho, aké úlohy práve musí policajt plniť. Táto možnosť sa využíva len v závislosti od aktuálnych okolností a potrieb.
Ďalšou možnosťou je zaplatiť pokutu kartou priamo u policajtov. To ale funguje iba vtedy, ak majú hliadku vybavenú platobným terminálom. Ľahko sa môže totiž stať, že narazíš na policajtov bez terminálu a vtedy nemôžeš za pokutu zaplatiť bezkontaktným spôsobom, ako je mobil alebo hodinky.
Ak nemáš pri sebe ani hotovosť, ani platobnú kartu, existujú aj ďalšie možnosti. Ak nemôžeš pokutu zaplatiť ihneď na mieste, policajt ti vystaví blok na nezaplatenú pokutu. Na tomto bloku budeš mať informácie o tom, ako a do kedy musíš pokutu zaplatiť, a tiež o dôsledkoch, ak by si pokutu nezaplatil.
Následne máš 15 dní od spáchania priestupku na to, aby si pokutu zaplatil. Ak to neurobíš v tejto lehote, polícia začne pokutu vymáhať.
Kedy máš nárok na pokutu na splátky?
Ak si účastníkom konania a nemáš možnosť zaplatiť pokutu v určenej lehote, máš právo obrátiť sa na sekciu ekonomiky Ministerstva vnútra SR. Tam môžeš požiadať o rozloženie platby pokuty na splátky.
Policajti alebo pracovníci ministerstva posúdia tvoju situáciu podľa druhu priestupku a tvojej finančnej situácie a rozhodnú, či ti povolia splácať pokutu v splátkach.
Pri každej žiadosti o splátky pokuty sa rozhoduje individuálne na základe dostupných informácií. Ministerstvo vnútra zvyčajne umožňuje splátkový kalendár len v obzvlášť závažných prípadoch, najmä ak ide o osoby v ťažkých sociálnych situáciách. V minulých rokoch ministerstvo schválilo takúto žiadosť približne len polovici ľudí, ktorí o to požiadali.
Ak nezaplatíš pokutu v stanovenej lehote, prejde na právne vymáhanie.
Ak zaplatíš do 15 dní, máš zľavu
Keď ti Polícia SR pošle domov pokutu listom, pozorne si ju prečítaj. V liste nájdeš dve rôzne sumy. Rozkaz o uložení pokuty za správny delikt ti povie, koľko presne musíš zaplatiť. Uvidíš tam celú sumu pokuty a tiež sumu, ktorú stačí zaplatiť, ak zaplatíš do 15 dní – to je dve tretiny (2/3) z celkovej sumy. Ako informuje portál Pravda, nemusíš nič počítať, všetko je jasne napísané.
Ak na uvedený bankový účet pošleš dve tretiny sumy pokuty do 15 dní od doručenia rozkazu, polícia pokutu považuje za uhradenú v plnej výške.
Ak nezaplatíš pokutu a policajt ťa opäť zastaví pri ďalšej jazde, môže ti zadržať evidenčný doklad vozidla a evidenčnú tabuľku s číslom a zakázať ďalšiu jazdu s týmto vozidlom. Doklad a tabuľka ti budú vrátené až vtedy, keď preukážeš, že si pokutu zaplatil v plnej výške.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: peniaze.sk, Pravda