Bobry v Česku postavili hrádzu skôr ako štát a ušetrili vláde 1,2 milióna eur. Projekt priehrady čelil byrokracii
- Bobry nahradili plánovaný projekt revitalizácie rieky Klabavy a ušetrili vláde približne 1,2 milióna eur
- Ekosystém je dvakrát väčší, než bolo plánované

- Bobry nahradili plánovaný projekt revitalizácie rieky Klabavy a ušetrili vláde približne 1,2 milióna eur
- Ekosystém je dvakrát väčší, než bolo plánované
V roku 2018 bol na bývalom vojenskom cvičisku južne od Prahy navrhnutý projekt priehrady, ktorý mal chrániť rieku a ohrozené druhy živočíchov. Projekt sa však oneskoril pre neustále rokovania o pozemkoch. Medzitým však bobry, známe svojimi inžinierskymi schopnosťami, začali budovať vlastné hrádze, čím ušetrili vláde viac než milión eur.
Roky trvajúce úsilie o realizáciu projektu na ochranu rieky a jej obyvateľov sa stretlo s administratívnymi prekážkami. Avšak bobry, ktoré nie sú obmedzené byrokraciou, sa rozhodli prevziať iniciatívu. Tieto hlodavce si vybudovali vlastné priehrady, čo prinieslo pozitívne výsledky.
Bobry ušetrili na projekte približne 30 miliónov korún
Všetko sa to odohralo počas štyroch rokov pod Dolným Padrťským rybníkom v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Brdy na Rokycansku, kde bobry postavili hrádze a vytvorili prírodný mokraď. Vytvorili bariéry, ktoré spôsobili, že sa voda rozliala z koryta do širšieho okolia, čím vznikol nový ekosystém. Tieto zvieratá postavili približne päť hrádzí na koryte Klabavy a ďalšie dve za sútokom týchto kanálov. Tento proces trval len štyri roky, pričom najintenzívnejšie sa dial v prvých dvoch rokoch.
Podľa správy Agentúry ochrany prírody Českej republiky miestni úradníci ušetrili približne 1,2 milióna eur vďaka rýchlej práci týchto zvierat. Bobry pravdepodobne dorazili zo Skořického potoka, kde sa už dlhší čas vyskytujú, a začali budovať hrádze, ktoré nahradili plánovaný projekt revitalizácie rieky Klabavy. Tento projekt mal stáť približne 30 miliónov korún, ale bobry ušetrili tieto náklady, pretože sa postarali o revitalizáciu prírodným spôsobom.
Projekt bol naplánovaný od roku 2018
Bohumil Fišer, riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Brdy, kde bol projekt pôvodne navrhnutý, komentoval: „Príroda si vzala svoje. Bobry vytvorili ideálne podmienky pre životné prostredie za veľmi krátky čas.“
Projekt mal byť realizovaný pri rieke Klabava, asi 65 kilometrov juhozápadne od Prahy. Plánoval sa už v roku 2018, mal stavebné povolenie, ale pre komplikácie s pozemkami sa omeškal. Úradníci sa snažili vybudovať ochrannú bariéru proti sedimentom a kyslým vodám, ktoré by mohli ohroziť miestnu populáciu rakov. V tom čase už bobry začali stavať priehrady.
Aj keď nie je známy presný dátum ich výstavby, výsledky boli okamžité. Nový mokraďový ekosystém vytvorený týmito priehradami sa rozprestiera na ploche takmer piatich akrov, čo je dvakrát viac, než plánovali pôvodní projektanti. Tento prírodný proces ušetril vláde približne 1,2 milióna eur a viedol k vytvoreniu dvakrát väčšej plochy mokradí, než bolo pôvodne naplánované.
Neoceniteľná práca bobrov pri obnovovaní ekosystémov a podpore biodiverzity
Fišer zdôraznil: „Bobry vykonávajú neoceniteľnú prácu, najmä v oblastiach, kde nie je hrozba škôd.“ Tento ekosystém má pozitívny vplyv na biodiverzitu, a preto aj ochranári vyzdvihujú schopnosti týchto zvierat. Bobry zlepšujú kvalitu vody, zadržiavajú vodu v krajine, znižujú riziko povodní a podporujú život obojživelníkov a raka riavového. Týmto spôsobom tiež vytvárajú ideálne prostredie pre rôzne druhy žiab a ďalších organizmov.
Hoci bobry niekedy spôsobujú problémy farmárom a vlastníkom pôdy, ktorí si sťažujú na poškodzovanie stromov, zničenie plodín a zaplavenie ciest, ich činnosť môže pomôcť diverzifikovať miestne ekosystémy. Emily Fairfaxová, docentka ekológie na Minnesotskej univerzite, vysvetľuje: „Bobry môžu prispieť k zlepšeniu ekosystému tým, že umožnia slnečnému svetlu preniknúť k iným rastlinným druhom.“
Bobry vytvárajú priehrady tak, že hromadia kamene, ktoré následne spevňujú blatom. Tento proces opakujú, aby vytvorili nádrž a mokraďový biotop. Okrem toho sú vynikajúci plavci a dokážu zadržať dych pod vodou až 15 minút.
Celú situáciu si všimli aj v americkom The New York Times
Ako uvádza portál Interez, celý tento neobvyklý príbeh o tom, ako bobry efektívne prevzali projekt revitalizácie rieky, zaujal natoľko, že sa dostal do globálneho povedomia aj cez toto prestížne médium. The New York Times sa o ňom zmienil ako o príklade nečakaných a pozitívnych výsledkov, ktoré príroda môže priniesť, keď je ponechaná na svoju vlastnú samoreguláciu.

Čítajte viac z kategórie: Životné prostredie
Zdroje: Interez , The New York Times, Agentúra ochrany prírody Českej republiky