Bocian terorizoval dedinu na východe Slovenska: Obci spôsobil desaťtisícové škody
- V malebnej dedinke Černina vyčíňal v uliciach nezvyčajný záškodník
- Bojoval s vlastným odrazom a spôsobil obrovské materiálne škody
- V malebnej dedinke Černina vyčíňal v uliciach nezvyčajný záškodník
- Bojoval s vlastným odrazom a spôsobil obrovské materiálne škody
Agresívny bocian spôsobil v dedine Černina, okres Humenné, škody na autách za desaťtisíce eur. Zobákom poškodil sklá a lak.
Prenasledoval svoj odraz v karosériách a vnímal ho ako soka, píše horno-zemplínsky Korzár denníka SME.
Teror v malej dedinke v okrese Humenné
Dedina bola nútená prijať opatrenia na ochranu áut, motoristi ich museli parkovať v garážach alebo zakrývať. Starostka dokonca podľa portálu musela pozakrývať aj okná na dome smútku.
„Kým sme upovedomili občanov rozhlasom o jeho správaní, stihol poškodiť už niekoľko áut,“ hovorí starostka Silvia Žinčáková (SMER-SSD) pre Korzár.
Podľa ochranárov bocian chránil svoje teritórium, čo je typické správanie v období reprodukcie.
„Reakcia na siluetu odrážajúcu sa v autách alebo tmavých sklách bol útok na soka, ktorého chce súbojom zahnať zo svojho hniezdneho teritória. Správa sa tak každý živočích v čase reprodukcie, keď si musí chrániť nielen hniezdo, partnerku, budúce potomstvo, ale aj potravnú bázu, ktorú mu bezprostredné okolie hniezda poskytuje,“ vysvetlila pre Korzár hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Kristína Bocková.
Čoskoro by sa mal umúdriť
Po vyliahnutí mláďat by sa mal bocian umúdriť, ale v prípade pretrvávajúcich problémov by mohlo prísť na úvahu jeho odchyt a umiestnenie do rehabilitačného zariadenia. Usmrtenie je považované za krajné riešenie a zvažovalo by sa len výnimočne.
„Ak však budú problémy pretrvávať, do úvahy prichádza možnosť problémového bociana odchytiť a umiestniť do rehabilitačného zariadenia. V prípade, ak sa preukáže, že správanie bociana je natrvalo pozmenené, prišlo by na rad usmrtenie, ale až po udelení výnimky. Ide však až o úplne krajné riešenie,“ dopĺňa pre portál hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák.
„Navyše, bociany by mali v najbližších dňoch začať opúšťať svoje hniezdiská a vydať sa na cestu do afrických zimovísk,“ tvrdí na záver.
Majstri migrácie
Bociany patria medzi vtáky s neobyčajnými schopnosťami. Sú majstrami migrácie a niektoré druhy prekonajú na svojich cestách tisíce kilometrov, preletia kontinenty a oceány. Počas hniezdenia uprednostňujú vysoké miesta, ako sú stromy, elektrické stĺpy alebo budovy, čo im poskytuje lepší výhľad a ochranu pred dravcami.
Sú tiež známe svojimi pôsobivými hniezdami, ktoré stavajú na vysokých miestach. Tieto veľké konštrukcie sú obvykle zložené z veľkého množstva vetiev a štiepok a môžu vážiť až niekoľko stoviek kilogramov.
Pre bociany je typická aj ich vernosť svojmu partnerovi a väčšina druhov zostáva s rovnakým partnerom po celý život. V ich hniezdach často žijú celé rodiny, zahŕňajúce rodičov a mláďatá z rôznych rokov.
Voľný čas si bociany užívajú spoločne a počas zimovania je možné vidieť skupiny bocianov spoločne hľadajúce potravu. Ich dlhé a silné nohy im pomáhajú pri hľadaní potravy v blate.
Títo nároční „jedlíci“ majú pestrú stravu zahŕňajúcu hmyz, obojživelníky, malé vtáky, rybky a iné malé živočíchy. Bociani majú v ľudovej kultúre významné miesto a sú spojení s príchodom novorodencov.
Sú symbolom radosti a šťastia a objavujú sa v mnohých ľudových rozprávkach, básňach a povestiach, čím sa stávajú obľúbenou tematikou v ľudovej kultúre a umení.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Korzár Horný Zemplín, AI