Bod zlomu v riešení TOP gravitačnej anomálie sveta. Vedci tvrdia, že vedia, čo za ňou stojí

  • Jedna z najväčších anomálií na svete vedcom nedá spávať
  • Dvaja Indovia sa priblížili k riešeniu
  • Odpoveď sa môže skrývať hlboko pod Zemou
gravitácia diera oceán zemské jadro
YouTube/reprofoto/The Cosmos News
  • Jedna z najväčších anomálií na svete vedcom nedá spávať
  • Dvaja Indovia sa priblížili k riešeniu
  • Odpoveď sa môže skrývať hlboko pod Zemou

Mimozemšťania či dutiny vo vesmíre bez jasnej histórie nie sú ani zďaleka jedinými záhadami, nad ktorými sa odborníci a ľudia pravidelne zamýšľajú. Podľa nových poznatkov by vedci zrejme mohli byť blízko k vysvetleniu dlhodobej záhady, ktorou je existencia obrovskej gravitačnej diery v Indickom oceáne.

ScienceAlert o tomto jave hovorí ako o jednej z najväčších gravitačných anomálií na Zemi. Anomálie naprieč celým svetom majú rôzne príčiny a až doteraz nebolo jasné, čo presne spôsobilo gravitačnú anomáliu v Indickom oceáne. Dvaja indickí vedci si však myslia, že vedia, čo za touto dierou stojí.

Indickí geovedci hovoria o riešení pod zemskou kôrou

Gravitačná anomália z Indického oceánu je jednou z najväčších na svete a pokrýva rozlohu približne 3 milióny kilometrov štvorcových. Spôsobuje, že je hladina oceánu v danej oblasti nižšia o približne 100 metrov v porovnaní s priemernou hladinou oceánu, čo je dôsledkom nižšej gravitačnej sily Zeme v tejto oblasti. 

Nová štúdia, ktorú publikovali indickí geovedci Debanjan Pal a Attreyee Ghosh v časopise Geophysical Research Letters, poukazuje na to, že predchádzajúce výskumy sa sústredili na aktuálny tvar tejto anomálie, avšak poriadne neprešetrili jej pôvod.

Vedci dnes tvrdia, že sa odpoveď skrýva v hĺbke 1 000 km pod zemskou kôrou, kde došlo k ponoreniu zvyškov starovekého oceánu pod Afriku pred približne 30 miliónmi rokov. Ich výsledky sú však v súčasnosti predovšetkým domnienkami, teda minimálne dovtedy, pokým nezískajú viac údajov.

Oblasť je príliš ďaleko od pobrežia, takže zozbierať seizmické údaje je tu veľmi náročné. Vedcom z indického Národného centra pre polárny a oceánsky výskum sa to však v roku 2015 podarilo. Pozdĺž morského dna deformačnej zóny rozmiestnili viacero seizmometrov a oblasť zmapovali.

Horúce oblaky hornín prepojené s dávnou minulosťou

Následne vo výsledkoch poukázali na prítomnosť horúcich oblakov roztavenej horniny, ktoré stúpajú pod Indickým oceánom a nejakým spôsobom prispievajú k jeho veľkej priehlbine. Tieto horúce horniny majú prepojenie s aktivitou spred 30 miliónov rokov, keďže práve vtedy došlo k rozvíreniu roztavených hornín.

Spomínaní geovedci Pal a Ghosh, ktorí majú na svedomí najnovší výskum tejto anomálie, vykonali simulácie s použitím viac ako dvanástich počítačových modelov pohybu platní a pohybov plášťa, pričom pozorovali samotnú priehlbinu.

Všetky modely zaznamenali oblaky horúcej magmy s nízkou hustotou, ktoré sa šírili pod dnom. Tak či onak môže za gravitačné anomálie najmä vnútro Zeme, ktoré, ako sa zdá, svojimi vlastnými anomáliami ovplyvňuje aj výkyvy magnetického poľa.

Ako sme ťa informovali v tomto článku na portáli Fontech, dve gigantické štruktúry pripomínajúce obrovské kvapky hornín ukryté hlboko vo vnútri našej planéty môžu byť poslednými zostávajúcimi kusmi protoplanéty Theia, s ktorou sa Zem kedysi dávno zrazila.

Pred 4,5 miliardami rokov mohla do našej Zeme vraziť protoplanéta, ktorá vymrštila na obežnú dráhu Zeme kus nášho materiálu, píše portál Space. Zrážka s protoplanétou Theia premenila povrch našej Zeme na lávový oceán a predpokladá sa, bola jednou z formujúcich sa planét našej sústavy. 

Podľa vedcov môžu tieto podzemné štruktúry aj za spomínané anomálie v magnetickom poli Zeme. Žiadna z teórií však zatiaľ nebola potvrdená, ani vyvrátená. Zdá sa totiž, že z dvoch štruktúr vytvára anomáliu v magnetickom poli len jedna, čo podľa kritikov nedáva zmysel.

Zdroje: Science Alert, Geophysical Research Letters, Fontech, Space, YouTube/The Cosmos News

Najnovšie videá

Trendové videá