Bodka za známou kauzou: Zvieratá z ranča, kde lev roztrhal muža, sú v novom domove
- Ranč pri Žiline pozná celé Slovensko
- Nedávno tam totiž došlo k brutálnej tragédii, keď lev zabil svojho majiteľa
- Zvieratá putujú do rezervácie
- Ranč pri Žiline pozná celé Slovensko
- Nedávno tam totiž došlo k brutálnej tragédii, keď lev zabil svojho majiteľa
- Zvieratá putujú do rezervácie
V českom meste Ostrava v sobotu naložili do lietadla deviatich tigrov a dvoch levov z neslávne známeho ranča pri Žiline, aby ich previezli do Indie.
Tieto exotické zvieratá predtým vlastnil súkromný majiteľ, ktorého v máji jeden z levov zabil, informuje TASR.
Podľa Českej colnej správy tigre a levy prepravili z tohto ranča na letisku v Ostrave. „Zvieratá boli prevezené zo súkromného ranča v Žiline, kde došlo k tragickému útoku na ich majiteľa,“ informovali colníci. Po preprave zvieratá nájdu svoj nový domov v prírodnej rezervácii v Indii, kam ich dopravilo špeciálne lietadlo.
Hovorkyňa colného úradu Českej republiky pre Moravsko-sliezsky kraj, Zuzana Nemcová, zdôraznila, že pri odbavení zvierat na letisku bola prítomná aj Inšpekcia životného prostredia, ktorá skontrolovala ich stav a pohodu.
Tragédia na pôde ranča pri Žiline
Na ranči v Kysuckom Novom Meste – Oškerde sa 16. mája tragicky skončil muž, ktorý sa pokúšal nakŕmiť exotické šelmy. Záchranári nemohli zasiahnuť, pretože čakali na veterinárnu pomoc, ktorá mala šelmy uspať.
Útočiaceho leva neskôr veterinári usmrtili. Tento ranč, nachádzajúci sa necelých osem kilometrov severne od Žiliny, sa špecializoval na chov rôznych druhov zvierat vrátane levov, tigrov a opíc.
Podľa informácií zo záverov vyšetrovania sa v ohrade so šelmami našla ľudská noha. Bezvládne telo muža objavili pod levom, ktorý bol jeho dlhodobým miláčikom.
Niekdajšia vychýrená atrakcia
Ranč pri Žiline, kde sa nachádzala aj ZOO, choval širokú škálu zvierat – od tradičných ako kozy, ovce a zajace až po exotické šelmy, zahŕňajúce levy, tigre a ich mláďatá. V tomto mini zoologickom parku kedysi návštevníci našli aj lamy, kone, opice a rôzne druhy vtákov.
Napriek tomu, že kŕmenie leva majiteľ ponúkal ako atrakciu pre návštevníkov, chov exotických šeliem by mal byť podľa zákona striktne nekontaktný. Šelmy musia podľa zákona chovatelia bezpečne oddeliť od ľudí vhodnou bariérou.
ZOO v Oškerde dostala zákaz chovu šeliem a pokutu. Snažila sa umiestniť zvieratá inde, no iné zoologické záhrady odmietli ich zvery prijať.
Ranč pri Žiline bol už v minulosti spochybnený ochrancami prírody, ktorí tvrdili, že tam fungovala nelegálna množiareň tigrov. Majiteľ ranča, Jozef Bajánek, údajne tigre predával online, prostredníctvom portálov ako Bazoš.sk.
Diskusie na internetových fórach od návštevníkov Ranča pri Žiline poukazujú na to, že tam majitelia ranču bežne umožňovali návštevníkom manipulovať s mláďatami tigrov. Ranč mali síce pod dohľadom, no Ministerstvo životného prostredia nezistilo žiadne pochybenia.
Majiteľ ranča pri Žiline zháňal v minulosti klientov z Číny, pretože v Európe sa podľa neho už nedá dobre predávať. Sťažoval sa na prísne zákony a pravidlá, ako je napríklad CITES, ktoré obmedzujú obchod.
Tvrdil, že všetko na jeho strane musí byť legálne. Na stretnutí s fiktívnymi záujemcami Bajánek nebol schopný poskytnúť časti tigrích tiel, ale tvrdil, že by ich mohol zabezpečiť, ak by bol záujem.
Dodávky týchto častí by však boli v rozpore so slovenskými zákonmi, ktoré vyžadujú nahlásenie každého úmrtia veľkej mačkovitej šelmy a kompletnú likvidáciu zdochliny v registrovanej kafilérii blízko Žiliny.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Redakcia