Bogotu prikryla páchnuca pena. Situácia je životu nebezpečná

  • Obyvatelia Bogoty žijú v znečistenej oblasti
  • Dôkazom je aj pena, ktorá sa už pár dní vylieva z rieky
  • Spôsobili to chemikálie a odpad vo vode
Bogota
Reuters/Luisa Gonzalez
  • Obyvatelia Bogoty žijú v znečistenej oblasti
  • Dôkazom je aj pena, ktorá sa už pár dní vylieva z rieky
  • Spôsobili to chemikálie a odpad vo vode

Kým u nás sa z penových šou tešíme, v Bogote pena predstavuje nebezpečenstvo. Reč je o jedovatej pokrývke páchnucej, toxickej peny, ktorá sa vyliala z rieky neďaleko hlavného mesta Kolumbie.

Ako uvádza The Guardian, spôsobuje ju odpad, chemikálie a čistiace prostriedky, ktoré ľudia vyhadzujú do rieky. Práve preto penu sprevádza aj nepríjemný zápach, ktorý býva často až neznesiteľný.

Bogota
zdroj: AFP

Pena pohltila ulice

V masívnych oblakoch peny miznú ulice a dokonca zablokovala aj jednu cestu do školy. Úrady varujú obyvateľov, aby sa k nej nepribližovali – spôsobuje totiž podráždenie pokožky a problémy s dýchaním.

„Je dôležité, aby sa deti držali ďalej, pretože ešte úplne nevieme, aké zloženie má pena,“ povedal Edwin García, vládny predstaviteľ pre životné prostredie, miestnej rozhlasovej stanici Caracol.

Zároveň ozrejmil, že čistička v regióne pracuje na dekontaminácii rieky už od roku 2020. „Budeme monitorovať a čistiť celú rieku, aby sme zabránili ďalšiemu hromadeniu peny,“ dodal García.

Tento problém totiž Bogotu nepostihol prvýkrát. Za posledných pár rokov sa v meste objavila niekoľkokrát, pričom k toxickej pene sa pridali aj silné dažde.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ľudia sa obávajú o svoje zdravie

„Deti si myslia, že je to zábava a začnú sa s penou hrať, čo môže byť nebezpečné,“ povedal Jose Romero, jeden z obyvateľov regiónu, agentúre AFP. Ďalší obyvateľ mesta vyjadril svoje znepokojenie z toho, že sa spolu s okolím obávajú nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie detí.

Podľa Luisa Alejandra Camacha Botera, odborníka na environmentálnu hydrauliku na Andskej univerzite, sa pena zvyčajne vytvára, keď sa kontaminovaná rieka zúži a spodný prúd vytvára akési turbulencie, informuje ABC News.

Bogota
zdroj: AP/Fernando Vergara

Rieka Bogota však nie je jediná, ktorá zápasí s pravidelnou spúšťou peny. Boter informoval, že podobné problémy postihujú aj iné rieky. Podľa všetkého to spôsobuje odpad, ktorý sa v riekach dlhodobo nachádza.

Edwin García, riaditeľ environmentálneho laboratória, podľa ABC News zdôraznil, že úrady sa snažia tento problém monitorovať a riešiť. Aj napriek tomu je však zrejmé, že príroda nám dáva jasne najavo, koľko toho znesie.

Kolumbiu trápia viaceré problémy

Bogotu už dlhodobo trápia problémy so životným prostredím. Hlavné problémy sú spôsobené znečistením, ale aj masívnym odlesňovaním či nezákonným obchodom s faunou a flórou.

K zvýšeniu environmentálnej krízy prispievajú práve priemyselné aktivity. Hoci vláda zaviedla rôzne politiky, nariadenia a environmentálne stanovy s cieľom zlepšiť kvalitu životného prostredia, zlepšenie neprichádza, uvádza The Global Americans.

Veľké problémy sú aj s vodou a netýkajú sa iba toxickej peny. Hoci je Kolumbia šiestou krajinou s najväčšími zásobami vody na svete, Kolumbijské ministerstvo životného prostredia odhaduje, že polovica jej vodných zdrojov je kontaminovaná.

Obrovským problémom je aj odlesňovanie v Kolumbii. Jeho miera dosiahla v posledných rokoch alarmujúce úrovne, čo sa prejavilo v strate 171 685 hektárov lesa v roku 2021, informuje Reuters.

Cieľom tamojšej vlády je znížiť mieru odlesňovania o 30 %. Vláda tiež uviedla, že do konca Duqueho vlády vysadí 180 miliónov stromov. Z tohto cieľa zatiaľ vysadila len niečo vyše tretiny – 63 miliónov stromov, pričom jeho funkčné obdobie končí v auguste tohto roka.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, ABC News, Caracol, The Global Americans, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá