Bohatí sa dávajú proti koronavírusu očkovať v Dubaji. Stojí to tisíce eur, ale nikoho nepredbiehajú
- Vakcína ako priepustka na slobodu či nádej, vďaka ktorej bude svet opäť v normále
- Každá krajina má svoj očkovací plán, superboháči z Veľkej Británie však stavili na vakcinačný pobyt
- Dubaj si zaň účtuje vyše 27-tisíc eur
- Vakcína ako priepustka na slobodu či nádej, vďaka ktorej bude svet opäť v normále
- Každá krajina má svoj očkovací plán, superboháči z Veľkej Británie však stavili na vakcinačný pobyt
- Dubaj si zaň účtuje vyše 27-tisíc eur
Koronavírus sa nezadržateľne šíri. Po celom svete pribúda nie len desiatka infikovaných, ale i obetí. Nádejou pre ľudí je vakcína. V očkovaní vidí obrovské množstvo ľudí perspektívu na to, že rok 2021 bude podstatne lepší, a naše životy sa začnú opäť pomaly vracať do normálu.
Vakcína a očkovací preukaz ako priepustka na slobodu
Na Slovensku by mala byť vakcína širokej verejnosti dostupná okolo Veľkej noci. Po očkovaní sa mnohým splní novoročné prianie o ceste do zahraničia. No má to jeden háčik, bude potrebovať očkovací preukaz.
Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil, že každá zaočkovaná osoba dostane očkovací preukaz, v ktorom budú spísané údaje o vakcíne. Samotný preukaz je realitou už napríklad vo Veľkej Británii. Dokument by mal byť nástrojom slobody, keďže by mal svojmu majiteľovi zabezpečiť voľný pohyb. V preukaze by mal byť zaznamenaný presný dátum vakcinácie.
Vakcináciu ovplyvňuje poradovník
Za výrobou vakcín stoja viaceré spoločnosti. U nás sa od konca decembra využíva vakcína BNT162b2 od spoločností Pfizer a BioNTech, ktoré sa predávajú pod názvom Comirnaty. Je však aj viacero ďalších alternatív, ako napríklad ruský Sputnik V, vakcína od AstraZeneca či vakcína Moderna, ktorá bola schválená v USA.
Vakcinácia má však niekoľko špecifík. Na Slovensku a v ostatných štátov platí očkovací plán. U nás je rozdelený na štyri skupiny, k prvej patria zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb a zamestnanci kritickej infraštruktúry, ako napríklad vojaci či policajti.
V druhej vlne to budú klienti domovov sociálnych služieb, pacienti nad 65 rokov, imobilní a onkologickí pacienti, pacienti na dialýze a podobne. V tretej vlne sú to učitelia, bezdomovci, azylanti a ľudia pracujúci v komunitách. Štvrtá vlna sa už potom týka ostatných obyvateľov.
Očkovanie v Dubaji pre superboháčov
No medzi ľuďmi sa nájdu superboháči a prominentní Briti, ktorí sa čoraz viac rozhodujú pre cestu do zahraničia, aby dostali súkromnú vakcínu proti koronavírusu, informoval v sobotu Telegraph. „Dubaj a Abú Zabí už ponúkajú súkromné stretnutia pre vakcínu Pfizer,“ uviedol pre denník Bloomberg Stuart McNeill, ktorý službu vedie. „Asi 20% našich klientov sa rozhodlo odletieť a získať to.“
Dubaj, jeden zo siedmich emirátov Spojených arabských emirátov (SAE), má vysoký štandard zdravotnej starostlivosti. Očakávaná dĺžka života v Dubaji je 76 rokov a miera úmrtnosti detí, ktorá sa používa ako ukazovateľ kvality zdravotnej starostlivosti v krajine, je sedem na 1 000 narodených. Je to porovnateľné s krajinami, ktoré majú v prípade tohto opatrenia 57. najnižšiu mieru na svete.
Služby zdravotnej starostlivosti dostupné v Dubaji sú verejné (štátne) alebo súkromné. Oba ponúkajú vysoký štandard lekárskej starostlivosti, môžu sa však líšiť v ponúkaných službách, úrovniach služieb (napríklad čakacích dobách) a zariadeniach.
Vakcinačný pobyt
Rezervácie príležitostných pobytov v Spojených arabských emirátoch, kombinované s prestávkami na pláži medzi dvoma dávkami vakcíny, sa stávajú populárnymi medzi súkromnou službou concierge Knightsbridge Circle, ktorá si ročne účtuje viac než 27-tisíc eur. Medzi jej klientelu paria celebrity, obchodníci či riaditelia veľkých firiem.
Táto možnosť umožňuje superbohatým očkovať skôr, pretože Británia v súčasnosti ponúka vakcíny iba ľuďom vo veku 80 rokov a viac, ľuďom, ktorí žijú alebo pracujú v domovoch starostlivosti a zdravotníckym a sociálnym pracovníkom s vysokým rizikom.
Nezastaví ich ani prísny locdown
Britský premiér Boris Johnson však pred nedávnom oznámil celoplošný lockdown. Očakáva sa, že v poradí tretí takýto lockdown potrvá najmenej do polovice februára. Cestovanie je tým pádom kvôli tretej prísnej výluke zakázané. Napriek tomu sú povolené služobné cesty. Bohatí to teda môžu použiť ako zámienku.
Očkovanie pre milionárov otvára svoje brány aj v Rusku, kde sa zavádza očkovacia látka Sputnik V. je ďalším cieľom cestovania, kde má dostať injekciu. Ruskou vakcínou sa dal začiatkom decembra zaočkovať dokonca svetoznámy americký režisér Oliver Stone. Tým opäť potvrdil svoju povesť renegáta, ktorý sa nepodriaďuje diktátu Hollywoodu ani washingtonského establišmentu.
„Dal som sa zaočkovať pred niekoľkými dňami. Neviem, nakoľko mi to pomôže, no počul som veľa pozitívnych referencií o ruskej vakcíne. Musím absolvovať ešte druhú dávku, takže budem musieť ešte raz pricestovať (do Ruska). Vzbudzuje to však vo mne veľké nádeje a myslím si, že vaša vakcína je veľmi užitočná,“ vyjadril sa Oliver Stone v interview pre ruskú televíznu stanicu Prvý kanál.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: bloomberg.com, pravda.sk, hlavnespravy.sk, bupaglobal.com, nst.com, TASR