„Bohatí sa stávajú bohatšími, dlhy platíme my.“ Startitup bol pri gréckych voľbách (REPORTÁŽ)

  • V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby
  • Absolútnym víťazom sa stal premiér, ktorému to však na vládnutie stačiť nebude
  • Startitup sa bol pozrieť na priebeh volieb
Grécko rozhoduje o svojej budúcnosti Startitup/Marco Németh AP Photo/Thanassis Stavrakis/Petros Giannakouris
  • V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby
  • Absolútnym víťazom sa stal premiér, ktorému to však na vládnutie stačiť nebude
  • Startitup sa bol pozrieť na priebeh volieb

„Len silné vlády môžu pokračovať v odvážnych reformách,“ povedal premiér Kyriakos Mitsotakis v nedeľu večer po sčítaní hlasov parlamentných volieb, ktoré sa v tento deň konali. Mitsotakis a jeho strana, Nová demokracia, vyhrala voľby s veľkým náskokom až 40 %, no napriek tomu sa bude musieť postaviť do druhého kola.

Startitup sa rozhodol zavítať do tejto historickej južnej krajiny, aby zistil náladu voličov v deň volieb. 

„Chceme stabilitu, alebo neustálu neistotu?“ pýtal sa premiér svojich podporovateľov pred aténskou Akropolou deň pred voľbami. 

Keď 55-ročný bývalý bankár stál pred štyrmi rokmi na tom istom mieste, o jeho triumfe už bolo rozhodnuté. Z jeho víťazstva sa vtedy tešili nielen Gréci, ale aj Európska únia, totiž s jeho víťazstvom sa skončilo desaťročné neisté obdobie, počas, ktorého pretrvávala finančná kríza, ktorú sa nedarilo stále sa striedajúcim koalíciám úspešne riešiť, upozorňuje The Guardian.

Ľudia schádzajúci sa na námestí čakajúci na výsledky
zdroj: Startitup/Marco Németh

Mitsotakis dosiahol za uplynulé roky neočakávane prudký pokles nezamestnanosti a krajinu vrátil do investičného pásma na globálnom trhu s dlhopismi po prvýkrát od roku 2010, keď stratila prístup na trh na začiatku finančnej krízy.

Pričom všetky dlhy voči Medzinárodnému menovému fondu boli predčasne splatené, čo však stálo krajinu rast hospodárstva v dôsledku vynútených finančných škrtov a reforiem.

No napriek tomu, všetky núdzové pôžičky štát stáli štátny dlh, ktorý v decembri minulého roka dosiahol 400 miliárd eur, a priamo zasiahol príjmy domácností, ktoré budú pravdepodobne potrebovať ďalšie desaťročie, aby sa zotavili, uvádza portál NBC News. „Bohatí sa stávajú bohatšími, avšak dlhy musíme platiť my, obyčajní ľudia,“ posťažoval sa nám 57-ročný Vasilis.

Obrovské nešťastie či špehovanie

Túto obľúbenú dovolenkovú krajinu posledné mesiace trápili aj iné ako finančné problémy. Kampaň sa niesla v duchu tragédie, ktorá otriasla celým Gréckom. Čelná zrážka medzimestského vlaku z Atén do Solúna s nákladným vlakom idúcim po tej istej trati si vo februári tohto roku vyžiadali 57 životov. Išlo o najhoršie vlakové nešťastie v histórii Grécka, pripomína portál BBC.

Tragédiu sa pritom snažila využiť hlavne opozícia, ktorá ju spomínala ako dôkaz rozvrátenej administratívy a nefunkčného štátu, dodáva portál. „Bolo to obrovské nešťastie, no s politikou to nemalo nič spoločné,“ hovorí presvedčene volička Sophia.

Okrem už spomínanej tragédie sa krajinou prehnala aj špehovacia kauza. V telefónoch viacerých prominentných gréckych politikov a novinárov sa totiž našiel špehovací softvér. V dôsledku tohto incidentu bol nútený odstúpiť riaditeľ gréckej spravodajskej služby aj premiérov synovec, ktorý pôsobil ako šéf kancelárie premiéra.

grecko4
zdroj: Startitup/Marco Németh

Perfektný výsledok, no na vládnutie to stačiť nebude

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Guardian, TASR, Startitup, NBC News, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá