„Bohatí sa stávajú bohatšími, dlhy platíme my.“ Startitup bol pri gréckych voľbách (REPORTÁŽ)
- V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby
- Absolútnym víťazom sa stal premiér, ktorému to však na vládnutie stačiť nebude
- Startitup sa bol pozrieť na priebeh volieb
- V Grécku sa v nedeľu konali parlamentné voľby
- Absolútnym víťazom sa stal premiér, ktorému to však na vládnutie stačiť nebude
- Startitup sa bol pozrieť na priebeh volieb
„Ja mu osobne fandím, aj keď nie som jeho najväčší fanúšik. Podarilo sa mu dať štát dokopy,“ prezradil nám Georgios po tom, ako vyšiel z hlasovacej miestnosti v meste Heraklion.
Po sčítaní skoro všetkých hlasov je možné vyhlásiť, že krajne ľavicová Syriza, ktorá vládla v rokoch 2015 až 2019, získala 20,1 % hlasov a výrazne zaostala za konzervatívnou Novou demokraciou, Mitsotakisa, ktorá má jasný náskok 40,8 %. Tento výsledok je oveľa lepší, ako aj ľudia zo strany predpokladali, ako to viaceré zdroje pre Startitup prezradili.
Napriek tomu, že už súčasná vládna strana získala takýto výsledok, samotné vládnutie im však v tomto kole ušlo, ministerstvo vnútra totiž predpokladá, že Nová demokracia by mohla získať 145 kresiel v parlamente, čo je o šesť menej ako absolútna väčšina. Môže za to nový volebný systém, podľa ktorého je možné vytvoriť jednostrannú vládu len s absolútnou väčšinou.
„Som rád, že sa systém zmenil. Vo vláde by som radšej videl viacero strán ako len jednu, ktorá bude presádzať len svoju agendu,“ myslí si 45-ročný volič Dimitrios.
Čo teraz?
Po oficiálnom vyhlásení výsledkov, grécka prezidentka dá prvým trom stranám 3 dni, aby sa dohodli na koalícii, ak k tomu nedôjde, do mesiaca vyhlási ďalšie kolo volieb.
Pre toto kolo by taktiež platilo nové volebné pravidlo, ktoré víťaznej strane zjednoduší zostavenie vlády tým, že jej udelí bonus až do výšky 50 kresiel v parlamente po vypočítaní stupnice v závislosti od percenta získaných hlasov.
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v nedeľu privítal „politické zemetrasenie“, ktoré podľa neho priniesli parlamentné voľby úspešné pre jeho konzervatívnu stranu. Naznačil však, že sa chce uchádzať o nadpolovičnú väčšinu v ďalšom hlasovaní, aby mohol pokračovať vo vláde bez koaličného partnera, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru AFP.
Pri takýchto výsledkoch nebude mať ND na rozdiel od posledných štyroch rokov väčšinu v zákonodarnom zbore, čo by znamenalo potrebu hľadať koaličného partnera. Nájsť ho medzi očakávanými parlamentnými stranami by bolo vzhľadom na názorové rozdiely náročné.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie