Boj o Grónsko: Trump túži po ostrove, vojenský šéf EÚ navrhuje prítomnosť európskych síl
- Grónsko, najväčší ostrov na svete, je opäť v centre geopolitickej pozornosti
- Predseda Vojenského výboru EÚ navrhuje umiestniť v Grónsku vojakov
- Grónsko, najväčší ostrov na svete, je opäť v centre geopolitickej pozornosti
- Predseda Vojenského výboru EÚ navrhuje umiestniť v Grónsku vojakov
Predseda Vojenského výboru Európskej únie Robert Brieger tvrdí, že rozmiestnenie jednotiek z krajín EÚ v Grónsku by „dávalo dokonalý zmysel“.
„Podľa môjho názoru by dávalo dokonalý zmysel nielen rozmiestnenie amerických síl v Grónsku, ako je to v súčasnosti, ale zvážiť aj rozmiestnenie vojakov EÚ,“ povedal najvyšší vojenský predstaviteľ EÚ Robert Brieged pre nemecký týždenník Welt am Sonntag. Informuje portál Politico.
Krok k stabilite v regióne
„Vyslalo by to silný signál a mohlo by to prispieť k stabilite v regióne,“ zdôraznil . „V konečnom dôsledku však ide o politické rozhodnutie, pri ktorom treba brať do úvahy mnohé záujmy,“ dodal rakúsky generál.
Vojenský výbor Európskej únie je najvyšším vojenským orgánom zriadeným v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. Združuje náčelníkov generálnych štábov členských krajín.
Američania v Grónsku
Prítomnosť amerických síl v Grónsku sa datuje už desaťročia a je súčasťou širšej bezpečnostnej spolupráce medzi USA a Dánskom, ktoré je suverénom Grónska.
Americké jednotky sú prítomné predovšetkým na základni Thule, ktorá je umiestnená na severozápade ostrova. Táto základňa slúži ako strategický vojenský a logistický bod pre USA. Okrem toho je Thule dôležitá pre radarové systémy a monitorovanie arktickej oblasti.
Donald Trump nevylúčil použitie vojenskej sily
V posledných týždňoch americký prezident Donald Trump opakovane povedal, že USA by mali prevziať kontrolu nad Grónskom, pričom získanie rozsiahleho arktického ostrova označil za „absolútnu nevyhnutnosť“ a odmietol vylúčiť použitie vojenskej sily, čo vyvolalo otrasy v celej Európe.
Trump v sobotu povedal novinárom na palube Air Force One, že verí, že Washington získa kontrolu nad Grónskom, informuje BBC. „Myslím, že ho budeme mať,“ povedal a dodal, že 57 000 obyvateľov ostrova „chce byť s nami“.
Brieger verí, že Trump bude rešpektovať hranice
Brieger v rozhovore spomenul aj Donalda Trumpa. „Trump je prezidentom veľkej veľmoci, ktorá je tiež členom OSN,“ povedal Brieger. „Preto predpokladám, že rešpektuje nedotknuteľnosť hraníc, ako to stanovuje Charta OSN,“ dodal s tým, že Európania majú rovnako ako Američania záujem o Grónsko a vyslanie vojakov by bolo politickým rozhodnutím, ktoré by muselo zohľadniť rôzne záujmy.
Historické pozadie a volanie po zmene
Dánska premiérka Mette Frederiksenová a grónsky premiér Múte B. Egede trvajú na tom, že Grónsko nie je na predaj. Egede dodal, že Grónčania „nechcú byť Američanmi“.
Egede dokonca začal rok 2025 ostrou výzvou na nezávislosť od Dánska a odstránenie „pút kolonializmu“. Grónsko, ktoré má približne 60 000 obyvateľov, bolo dánskou kolóniou až do roku 1979, keď získalo autonómiu a vlastný parlament. Od roku 2009 má právo na vyhlásenie nezávislosti prostredníctvom referenda.
Premiér Egede vo svojom novoročnom prejave vyjadril nespokojnosť so súčasným stavom a zároveň naznačil možnosť spojenia referenda o nezávislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami v apríli. „Práce na vytváraní rámca pre Grónsko ako nezávislý štát už začali,“ dodal.
Finančná závislosť
Napriek autonómii Grónsko stále dostáva ročnú dotáciu od Dánska vo výške približne 500 miliónov eur, čo predstavuje významný podiel jeho rozpočtu. Táto závislosť je jedným z hlavných argumentov proti nezávislosti, keďže Grónsko by muselo hľadať nové zdroje príjmov.
Strategický význam
Hoci sa môže zdať, že nehostinný ostrov, ktorý nemá ani stotisíc obyvateľov nie je ničím lákavým, je strategický významný. Grónsko sa nachádza v blízkosti arktického regiónu a je kľúčovým bodom medzi Severnou Amerikou a Európou. Jeho umiestnenie umožňuje sledovanie a kontrolu námorných trás a vzdušného priestoru.
Navyše topenie arktického ľadu otvára nové námorné trasy a prístup k doteraz nedostupným oblastiam. To zvyšuje strategický význam Grónska ako základne pre vedecký výskum a navigáciu.
Netreba zabúdať ani na to, že oblasť okolo Grónska obsahuje značné zásoby prírodných zdrojov, vrátane ropy zemného plynu či minerálov. S rastúcim záujmom o arktické zdroje sa Grónsko stáva dôležitým miestom na mape ťažby.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Politico, BBC, archív Startitup